FB TW PIN NWS
BioRank 8717

Pierre Louys

Doğum tarihi : 10.Aralık.1870 Ölüm tarihi : 06.Haziran.1925
Pierre Louys kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Şair, Yazar
Pierre Louys doğum yeri : Gent, Belçika
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Pierre Louys Biyografisi

Tenselliği kusursuz bir üslupla yansıtan yapıtlarıyla tanınmış Fransız romancı ve şairdir.

Pierre Louys, 10 Aralık 1870 tarihinde Belçika'nın Gent kentinde doğmuştur. Tam adı Pierre-Félix Louis’dır. Hayatının tamamını Fransa’da geçiren Pierre Louys, Paris'teki École Alsacienne'de eğitim gördü ve orada gelecekteki Nobel Ödülü sahibi ve eşcinsel hakları savunucusu Andre Gide ile iyi bir arkadaşlık geliştirdi

Tenselliği kusursuz bir üslupla yansıtan yapıtlarıyla tanınmış Fransız romancı ve şair olan Pierre Louys, Parnasçılar ve simgeci şairlerle yakınlık kurdu. Besteci Claude Debussy'nin de yakın arkadaşıydı.

1891 yılında Paris’de “La Conque”adında bir dizi kısa ömürlü edebiyat dergisi çıkardı. Yunanlı şair Sappho'yu andıran bir tarzda lezbiyen aşk temasını işleyen düzyazı şiirleri Les Chansons de Bilitis'in (Bilitis'in Şarkıları) 1894 yılında Yunancadan çeviri olduğunu ileri sürerek edebiyat uzmanlarını bile yanılttı.

Eski İskenderiye'deki saray gözdelerinin yaşamını betimleyen Aphrodite (Afrodit) adlı romanıyla da 1896 yılında büyük ün kazandı. Psyché (Uyuyan Güzel) adlı romanı, ölümünden sonra 1927 yılında yayımlandı. En iyi romanı, 1898 yılında yazdığı ve İspanya'da geçen La Femme et le pantin'dir (Kadın ve Oyuncağı).

1899 yılında Louise ile evlenen Pierre Louys, daha sonra boşandıktan sonra 4 Haziran 1923 tarihinde Aline Steenackers ile evlendi. 3 çocuğu vardı.

Pierre Louys, 6 Haziran 1925 Paris, Fransa’da 55 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Pierre Louys için yapılan aramalar

Pierre Louys, Pierre Louys biyografi, Pierre Louys hayatı, Pierre Louys özgeçmişi, Pierre Louys hakkında, Pierre Louys doğum yeri, Pierre Louys fotoğraf, Pierre Louys video, Pierre Louys resim, Pierre Louys kimdir?, Pierre Louys kaç yaşında?, Pierre Louys nereli, Pierre Louys memleketi