FB TW PIN NWS
BioRank 1904

Osman Bölükbaşı

Doğum tarihi : ??.??.1913 Ölüm tarihi : 06.Şubat.2002
Osman Bölükbaşı kaç yaşında öldü : 89
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Osman Bölükbaşı doğum yeri : Hacıbektaş
Ölüm yeri : Ankara

Osman Bölükbaşı Biyografisi

Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Millet Partisi'nin kurucularından olan Türk siyaset adamı.
1913 yılında Hacıbektaş'ta doğan Türk Siyasetinin renkli simalarından Osman Bölükbaşı, Fransa'da Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde öğrenim gördü. Daha sonra Türkiye'ye dönen Bölükbaşı, önce Kandilli Rasathanesi'nde asistan, sonra Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmen olarak görev yaptı.

1946'da Demokrat Parti'ye (DP) girerek siyasete atılan Bölükbaşı, 1947'de DP'den ayrıldı. Bir yıl sonra Millet Partisi'nin (MP) kurucuları arasında yer aldı.

İsmet İnönü ve Celal Bayar'a komplo düzenlemek iddiasıyla 1949'da tutuklanan Bölükbaşı, bir süre sonra serbest bırakıldı.

159’LUK

1950 seçimlerinde Kırşehir'den MP'nin tek milletvekili olarak Meclis'e girdi. MP'nin, laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle 1953'te kapatılması üzerine bir grup eski MP' liyle Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni (CMP) kurdu ve genel başkan oldu.

1954'te yeniden Kırşehir ilinden milletvekili seçilince DP hükümeti, Kırşehir'i ilçe yaptı.

Bölükbaşı 1957' de TCK 159 kapsamındaki 'Meclis' in manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif' suçunu işlemekle suçlandı. Dokunulmazlığı kaldırılan Bölükbaşı 2 Temmuz 1957'de tutuklandı. İtiraz üzerine 23 Temmuz'da tahliye edilen Bölükbaşı, yeniden tutuklanarak cezaevine kondu. Bölükbaşı, 149 gün tutukluluğun ardından 29 Kasım'da tahliye oldu.

Kırşehir'in Haziran 1957'de il yapılmasından sonra ekimdeki seçimlerde Bölükbaşı ve CMP'li arkadaşları yine Meclis'e girdi. 1958'de DP'ye karşı güçbirliği oluşturmak için CMP'nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin (CKMP) Genel Başkanlığı'na getirilen Bölükbaşı, 1959'da 10 ay hapse mahkûm edildi. 27 Mayıs'tan sonra da Kurucu Meclis üyeliğine seçildi.

1961 genel seçimlerinin ertesinde koalisyon hükümetlerine katılmayı reddeden Bölükbaşı, 1962 yılının haziran ayında CKMP, İsmet İnönü' nün kurduğu 2. koalisyon hükümetine katılınca 28 milletvekiliyle partiden ayrılarak 2. kez Millet Partisi'ni kurdu ve partinin genel başkanlığına getirildi. Bölükbaşı 1972' de genel başkanlıktan ayrılarak yerini eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural'a bıraktı. Bölükbaşı, 9 Eylül 1973'te de milletvekilliğinden istifa edip politikayı bıraktı.

Bu dönemde de aslında siyasetten uzak dursa da bazı partilerin siyasi etkinliklerine katıldı. Bölükbaşı 6 Şubat 2002 tarihinde uzun süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

8 SAAT 35 DAKİKALIK KONUŞMA

Siyasetin renkli simalarından Bölükbaşı aynı zamanda hem rekorlar hem de nüktelerle anılan bir siyasetçiydi. Düzce’de yaptığı bir konuşma tam 8 Saat 35 dakika sürmüştü. Bir kamyoncunun Düzceden çıkın yükünü İstanbul’a boşaltıp geri dönmesi boyunca konuşan bir politikacı Osman Bölükbaşı ve kamyoncu hayretle şu ifadeleri kullanıyor hatibe:

"Beyim bu nasıl iştir! Sabah buradan kereste yükledim, konuşuyordun. Yükümü İstanbul'a boşaltıp geldim, halen konuşuyorsun..."

NÜKTELER

"Her şeye, herkese, hatta kendine bile" muhalif olan Bölükbaşı'nın eleştirelerinden herkes nasibini alır.

Muhalefetini 1965 yılında TRT'ye de yönelterek kuruma "Tırt" ismini takar ve lakabı "Tırt Osman" a çıkar.

İş adamlarını da eleştirir:

"Ah benim aslan görünüşlü, tavşan yürekli büyük sermayem..."

Bölükbaşı bir yurtdışı seyahatinde "Atalarınızın Viyana kapılarında ne işi vardı?" sorusuna hedef olur. Sektirmeden yanıtlar bu önyargılı soruyu:

"Haçlı Seferlerine iade-i ziyaret."

Kaynak:Biyografi.info

Osman Bölükbaşı için yapılan aramalar

Osman Bölükbaşı, Osman Bölükbaşı biyografi, Osman Bölükbaşı hayatı, Osman Bölükbaşı özgeçmişi, Osman Bölükbaşı hakkında, Osman Bölükbaşı doğum yeri, Osman Bölükbaşı fotoğraf, Osman Bölükbaşı video, Osman Bölükbaşı resim, Osman Bölükbaşı kimdir?, Osman Bölükbaşı kaç yaşında?, Osman Bölükbaşı nereli, Osman Bölükbaşı memleketi