FB TW PIN NWS
BioRank 2025

Nil Göncü

Doğum tarihi : 10.Nisan.1950 Ölüm tarihi : 03.Eylül.1969
Nil Göncü kaç yaşında öldü : 19
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Nil Göncü doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Nil Göncü Biyografisi

Nil Göncü, 10 Nisan 1950 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Nil Şükran Göncü’dür. Nişantaşı Kız Sanat Enstitüsünden mezun oldu. Bir süre LCC Tiyatro Okulu’na devam etti.
Nil Göncü, 1968 yılında Metin Erksan'ın yönettiği Kuyu filminde başrol olarak Hayati Hamzaoğlu, Aliye Rona, Ahmet Kostarika, Osman Alyanak ile birlikte oynayarak sinemaya adım atmıştır. Kuyu filmi Birinci Adana Altın Koza Film Festivali'nde birinciliği kazandı.

Ardından, İzzet Günay ile Garibanlar Mahallesi’nde, Tugay Toksöz ile Kanlı Sevda’da, son olarak da Murat Soydan ile Devlerin Öcü’nde oynadı.

Devlerin Öcü filminin son günü Edremit'te filmin ekibiyle kutlamaya katılan Nil Göncü, aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Doktorlar Nil Göcü'ye 'bağırsak düğümlenmesi' teşhisini koydu. İstanbul'a dönüşte hemen ameliyat olması gereken Göncü, yeni filmi için sete gitti. Ancak talihsiz oyuncu burda da fenalaşarak acil olarak ameliyata alındı.

Doktorların operasyonu başarıyla gerçekleştirmesinin ardından oyuncunun ailesi ilginç bir iddia ortaya attı. Ameliyattan sonra durumu gayet iyi olan Göncü'nün, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı komaya girip hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Nil Göncü, 3 Eylül 1969 tarihinde İstanbul’da 19 yaşında geçirdiği bir operasyon sonrasında bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı komaya girip ölmüştür.

Filmleri ve Dizileri :
1969 - Sarı çizmeli (Sinema Filmi)
1969 - Devlerin öcü (Sinema Filmi)
1969 - Kanlı sevda (Zeynep) (Sinema Filmi)
1969 - Garibanlar Mahallesi (Sinema Filmi)
1968 - Kuyu (Fatma) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Nil Göncü için yapılan aramalar

Nil Göncü, Nil Göncü biyografi, Nil Göncü hayatı, Nil Göncü özgeçmişi, Nil Göncü hakkında, Nil Göncü doğum yeri, Nil Göncü fotoğraf, Nil Göncü video, Nil Göncü resim, Nil Göncü kimdir?, Nil Göncü kaç yaşında?, Nil Göncü nereli, Nil Göncü memleketi