FB TW PIN NWS
BioRank 8242

Nikolaos Trikopis

Doğum tarihi : ??.??.1869 Ölüm tarihi : 27.Şubat.1959
Nikolaos Trikopis kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker
Nikolaos Trikopis doğum yeri : Mesolongi, Yunanistan
Ölüm yeri : Atina, Yunanistan

Nikolaos Trikopis Biyografisi

Kurtuluş Savaşında Ağustos 1922'deki Büyük Taarruz sırasında esir alınan Yunan birliklerinin komutanıdır.

Nikolaos Trikopis, 1869 yılında Mesolongi, Yunanistan’da doğmuştur. Babası Themistocles Trikoupis’dır. 1881 yılında Pire'deki askeri okula girdi. 7 yıllık askeri eğitimden sonra 1888 yılında askeri okuldan mezun oldu ve Hellenic Military Academy’den topçu teğmen olarak 1889 yılında mezun oldu. Fransa'ya gitti ve orada 1895 yılına kadar kaldı. Bir süre Le Mans'daki 26. Sahra Topçu Alayı'nda görev yaptı. Ovur'da ve Orleans civarındaki Serkote'deki kampta topçuluk eğitimi ve atış üzerinde çalıştı. 1890-1892 yılları arasında Fontenblo'daki Topçu Tatbikat Okulu'na ve ardından Somür'deki Süvari Tatbikat Okulu'na devam etti. 1893-1895 yılları arasında Paris'teki Yüksek Harp Okulu'na devam etti.

1895 Kasım'ında Atina'ya döndükten sonra, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarında, atıcılık sporlarında 1896 yılı 1. Olimpiyat Oyunlarına katıldı. Kallithea atış poligonunda oynanan oyunlarda, 1718 derece ile 200 metre silahla atışta üçüncü oldu.

Nikolaos Trikopis, 1897 yılında 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı sırasında 1. Piyade Tümeni kurmaylığına atandı. 1904'te yeni kurulan Genelkurmay Başkanlığı'nda görev yaptı ve 1912-13 yılları arasındaki Balkan Savaşları'na 3. Piyade Tümeni ve Damianos Müfrezesi Komutanı olarak katıldı. Balkan Savaşları'ndan sonra alay komutanlıklarında ve ordu kurmay başkanlıklarında görev yaptı. 3. Ordu kurmay başkanlığı ve Yunan Ordusu Kurmay Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

1917 yılından itibaren I. Dünya Savaşı'nın Makedonya Cephesi'nde 3. Piyade Tümen komutanı olarak görev yaptı. 1918 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Yunan Ordusu'nun İzmir'e çıkmasından sonra başlayan Türk Kurtuluş Savaşı'nın ilk yıllarında 3. Tümen komutanlığına komuta etti. İnönü muharebelerinde görev aldı.

1921 yılında yapılan taarruz öncesinde Eskişehir'i ele geçirmekle görevli Kuzey Grubu'na komuta etti ve Temmuz ayında Afyonkarahisar'daki Güney Grubuna atandı. Eylül ayında 2. Kolordu komutanlığına, Aralık ayında 1. Kolordu komutanlığına atandı. Ağustos 1922'deki Büyük Taarruz sırasında, bölgedeki üst düzey Yunan komutanıydı, emrinde 5 tümen vardı. Yeterli keşif yaptırmayı ihmal ederek Türk saldırısına hazırlıksız yakalandı.

1. ve 4. tümenlerin ön cephesinin çöküşünü önlemek için 13 Şubat'ta Afyon müstahkem mevkiinin ikinci hattına çekilmesi emredildi. Bununla birlikte başarılı Türk saldırıları ve 1. ve 2. Kolordu bölgelerinin bir kaç gün içinde teslim olmaları Yunan Ordusunun tam bir bozguna uğramasına yol açtı ve düzensiz bir şekilde İzmir'e çekilmeye başladı. 29 Ağustos'ta Kütahya yakınlarındaki Allıören olarak da bilinen Karacahisar yakınlarında Türk süvari birlikleri tarafından saldırıya uğradı ve 5000'den fazla asker ve 300 subayı ile birlikte teslim oldu. İlk evvelâ Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü'ye götürdüler. İnönü, onu yanına alarak Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna çıkardı.

Türk Ordusu Başkomutanı Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın huzuruna Uşak'ta çıkarıldı. Mustafa Kemal Paşa tarafından İzmir'deki Yunan Genel Karargâhı tarafından Yunan Ordusu başkomutanlığına atandığı bildirildi; bu durum Yunan ordusundaki komuta düzeninin tamamen bozulduğunu gösteriyordu.

Atatürk onu ;

"Üzülmeyin General, Siz vazifenizi sonuna kadar yaptınız. Askerlikte mağlûp olmak da vardır. Napolyon da vaktiyle esir olmuştu. Size karşı büyük bir hürmet hissi besliyoruz. Burada kendinizi esir addetmemenizi rica ediyorum. Misafirimizsiniz. Yakında her şey düzelecektir. Buyurun, istirahat edin.''
diyerek karşıladı.

Savaştan sonra bir süre Türkiye'de Kayseri’nin Talas bölgesinde kurulan bir esir kampında tutulan Trikopis daha sonra Yunanistan'a dönmüştür. Tutulmasının sebebi Yunan ihtilalcileri tarafından idam edilmesinden korkulmasıdır. Çünkü ihtilalciler, General Hacıanesti ve hükümetin bazı bakanlarını ve Başbakan Gunaris’i yenilgiden sorumlu tutup kurşuna dizmişlerdi. 1923 yılında savaş esirleri mahkemesinin bir parçası olarak Yunanistan'a döndü, ancak Altılar davasında felaketteki rolünden ötürü sorumlu tutulan diğer üst düzey görevlilerden ve siyasetçilerden farklı olarak, hiçbir zaman yargılanmadı.

Askerlik görevine devam etti. 27 Kasım 1927 tarihinde emekliye ayrılmadan önce Korgeneral rütbesine terfi etti ve daha sonra Venizelos hükümetlerinde Attika ve Boeotia'nın valisi olarak görev yaptı.


2 Eylül'de esir alınan Yunan Ordusu komutanları:
soldan sağa (oturanlar)
4. Tümen komutanı Dimaras,
1. Kolordu komutanı Nikolaos Trikopis
Kurmay Albay Adnan Bey,
2. Kolordu komutanı Dighenis (Diyenis),
Yüzbaşı Emin

Nikolaos Trikopis, 27 Şubat 1959 tarihinde 90 yaşında Atina'da ölmüştür.

Kitapları :
1898 - At Tatbikatı
1900 - Topçu Silahlandırmaya Yönelik Hızlı Yöntem
1930 - Savaşların Bölümleri ve Olaylarının Anıları


Kaynak:Biyografi.info

Nikolaos Trikopis için yapılan aramalar

Nikolaos Trikopis, Nikolaos Trikopis biyografi, Nikolaos Trikopis hayatı, Nikolaos Trikopis özgeçmişi, Nikolaos Trikopis hakkında, Nikolaos Trikopis doğum yeri, Nikolaos Trikopis fotoğraf, Nikolaos Trikopis video, Nikolaos Trikopis resim, Nikolaos Trikopis kimdir?, Nikolaos Trikopis kaç yaşında?, Nikolaos Trikopis nereli, Nikolaos Trikopis memleketi