FB TW PIN NWS
BioRank 955

Naci Görür

Doğum tarihi : 09.Eylül.1947
Naci Görür kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Naci Görür doğum yeri : Elazığ

Naci Görür Biyografisi

Naci Görür, 9 Eylül 1947 tarihinde Elazığ’da Nailbey Mahallesi, Ok Sokak’ta bulunan 10 numaralı şirin bir kerpiç evde doğmuştur. Mustafa adında abisi, Güllü adında ablası vardır. Annesi Hatime Hanımdır. Marangozluk yapan babası Ahmet Görür, Naci dört yaşındayken öldü. İlkokulu Altınova İlkokulu’nda, ortaokulu Atatürk Ortaokulu’nda,1963 yılında başladığı liseyi de Elazığ Lisesi’nde 1966 yılında bitirdi. Yaz aylarında tren istasyonunda “keskin nane” şekeri satmış.
1966 yılında başladığı (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi Aday Adayı Bursu ile okuyarak 1971 yılında Y.Mühendis olarak mezun oldu. 1973 yılına kadar İstanbul Teknik Üniversitesinde asistan olarak çalıştı.

1973 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bursu ile doktora yapmak üzere İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi Imperial College, Royal School of Mines’da D.I.C. (Diploma of Imperial College), M.Phil. (Master of Philosophy) ve PhD (Doctor of Philosphy) derecelerini alarak sedimentoloji üzerine doktorasını yaptı.

1978 yılında Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde çalışmaya devam etti. 1983 yılında doçent, 1989 yılında profesör oldu.

1997-2000 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nin dekanlığını yaptı. Profesör Dr. Naci Görür Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında uzmandır.

Türkiye’nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında araştırmalar yaptı. Özellikle 1999 depremlerinden sonra Marmara Denizi’nin deprem potansiyelinin açıklığa kavuşturulması için yoğun bir faaliyet gösterdi ve çok sayıda ulusal ve uluslar arası proje yürüttü.

1983 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı. 1997 yılında yaptığı araştırmalar nedeniyle (TÜBA) Türkiye Bilimler Akademisi asil üyeliğine seçilip, ODP türkiye temsilciliği, Avrupa Bilim Vakfı ODP bilimsel komite üyeliği, ODP council üyeliği, okyanus araştırmaları bilimsel komite üyeliği, TÜBİTAK’da Yer, Deniz, Atmosfer Bilimleri ve Çevre Araştırma Grubu Üyeliği, Tubitak ulusal deniz jeolojisi araştırmaları koordinatörlüğü, Tubitak bilim kurulu üyeliği gibi görevlerde çalışmıştır. 2000 yılında aynı kurumun Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı’na getirildi.

2004 yılında NATO bilim ödülünü aldı.

2003–2010 arasında yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010 Haziranından itibaren tam zamanlı öğretim üyesi olarak tekrar İTÜ’ye döndü.

Naci Görür, 1973 yılından beri Ayten Akyıldız ile evli ve iki çocuğu vardır.

1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisi'ne (TÜBA) seçilen Prof. Dr. Naci Görür, 2011'de TÜBA üyelerinin hükûmetçe atanmasını öngören yasa değişikliği ile birlikte bu kurumdan istifa eden bilim insanlarından biridir. Bilim Akademisi asli üyesidir.

17 Ekim 2022 itibarıyla Elsevier ve Stanford Üniversitesi'nin her yıl yaptığı dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Bilim Akademisi altında yer almıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Naci Görür kitapları

Tüm Naci Görür kitapları

Naci Görür için yapılan aramalar

Naci Görür, Naci Görür biyografi, Naci Görür hayatı, Naci Görür özgeçmişi, Naci Görür hakkında, Naci Görür doğum yeri, Naci Görür fotoğraf, Naci Görür video, Naci Görür resim, Naci Görür kimdir?, Naci Görür kaç yaşında?, Naci Görür nereli, Naci Görür memleketi