FB TW PIN NWS
BioRank 512

Mutlu Çelik

Doğum tarihi : 15.Şubat.1964
Mutlu Çelik kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Şair, Yazar
Mutlu Çelik doğum yeri :

Mutlu Çelik Biyografisi

Polis, Yazar, şair

Emniyet Genel Müdürlüğünde Polis Başmüfettişi olarak görev yaptı.

Mutlu Çelik, 15 Şubat 1964 tarihinde doğmuştur. Yatılı olarak Arifiye Öğretmen Okulu ve 1978 yılında Polis Kolejinde okumaya başladı. Ardından Polis akademisini bitirdi. Narkotik, Terör Suçları, Asayiş ve Çocuk Polisi, Liderlik, Psikolojik Harekat alanlarında uzman eğitimi aldı.

Dünyada bir ilk olarak Türkiye’de uygulanan Çocuk Polisinin kurucusudur.

Benzerine rastlanılmayacak kadar çok usandıran tayinleri sırasında, Atatürkçülük ve Türk milliyetçiliği üzerine araştırmaları, makaleleri, yazıları ile ön plana çıktı.

1994 yılında Hasan Mezarcı adlı Refah Partisi milletvekilinin Mustafa Kemal ATATÜRK'e hakaret etmesine tepki olarak 1994 yılında yazdığı 'Cevaben' adlı şiiri ile tüm yurtta tanındı, sevildi hatta yargılandı.

Şiir yolculuğunda hicve başlamasına yol açan 'Cevaben' daha sonra Arion yayınları tarafından aynı adla kitap olarak yayınlandı. Polis olarak yurtiçinde ve yurtdışında önemli başarılarından dolayı pek çok ödüller aldı.

Kamuoyunda Narko Timler diye bilinen uyuşturucuyla mücadele birimini 1995 yılında “Sokak Timleri” olarak kurmuştur.

İnterpol’un Landmark adıyla bilinen Uluslararası “Çocuk Pornosu” operasyonlarını yönetti. 18 ülkede eşzamanlı yapılan operasyonlarda Türk Polis Ekibinin yaptığı çalışmaların “en başarılı operasyon” seçilmesiyle “en başarılı polis şefi” olarak dünya polisince tanındı.

30 Yıllık meslek hayatında değişik tarihlerde Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Emniyet Genel Müdürleri, Valiler tarafından 176 defa ödüllendirildi.

ODTÜ, DTCF, BİLKENT, GAZİ Üniversitesi, TED Koleji, GALATASARAY Lisesi gibi Lise ve Üniversitelerde, Sendikalarda, Vakıflar ve STK’larda, Veli Toplantılarında Ulusal Radyo ve Televizyon Kanallarında olmak üzere 300’ü aşkın konferanslar verip yayınlara katıldı.

Sokak çocukları konulu ödüllü TRT programı “Umutlar Uçmadan”a,”Benim Ailem - Madde Bağımlılığı”na, “Bağbozumu Belgeseli”ne, “Mehmet Akif Ersoy Belgeseli”ne, “ 2015 Çanakkale Belgeseli”ne, TV dizilerine metin yazarlığı ve danışmanlık yaptı.

2008’de “Yılın Vatandaşı” seçildi. Mesleki ve edebi 9 kitap yazdı, pek çok ödüle layık görüldü. 17 ülkede geçerli “Ademer&Riccon Bağımlılık Danışmanı Sertifikası” sahibidir. Liseler, Üniversiteler, Belediyeler, STK ve Firmaların düzenlediği “Uyuşturucu-Pedofili-İstismar” konulu eğitimlere devam etmektedir.

Çevik Kuvvet Nasıl Yönetilmeli - Organize Suç ve Mücadele Yöntemleri - Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma yöntemleri isimli mesleki kitapları yazdı.

Gücendiğim, Yalnızlık Pusuda Bekler, Cevaben, Anlatırsam Aklın Şaşar, 140 Karakterli Şiirler, Turuncu Yansımalar, Uyuşturucu, Keşke Demeden, Sevgili Paşam ve Vallahi Oldu isimli edebi kitaplarını yazdı.

Şiir, Anı, Öykü dallarında çeşitli ödüllere layık görüldü.

Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma Vakfı (ÇOKAV) tarafından 2008’de “Yılın Vatandaşı” seçildi.

Mutlu Çelik, bekardır.

Mutlu Çelik, 2015 yılında emekli oldu.

Kitapları :
Çevik Kuvvet Nasıl Yönetilmeli
Organize Suç ve Mücadele Yöntemleri
Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma yöntemleri
1991 - Gücendiğim
1994 - Yalnızlık Pusuda Bekler
1996 - Cevaben
2008 - Anlatırsam Aklın Şaşar
2015 - Uyuşturucu
2015 - 140 Karakterli Şiirler
2015 - Turuncu Yansımalar
2016 - Vallahi Oldu
2016 - Keşke Demeden
2016 - Sevgili Paşam
2000 - Uyuşturucu Nedir? Nasıl Anlarız? Ne Yapabiliriz?

Mutlu Çelik’in “Benden söylemesi” başlıklı şiiri :
Bir gün tankla gelecekler
Adına din diyecekler
Polis,yargı,tüm devlete
Orduya da girecekler.
Benim gibi uyaranı
Önce sürgün edecekler
Laiklikten bahsedeni
Dinsiz ilan edecekler.
Her hükümet her seçimde
Palazlanıp artacaklar
20 yıla kalmaz bunlar
Hazırlanıp vuracaklar
İplerini dış tutacak
Dindar diye anılacak
Gerçekleri görmeyenler
Er geç bunda yanılacak.
Bunlar bir bir hep olacak
Görmeyenler utanacak
Bir gün gelip bütün millet
Cumhuriyete sarılacak....”

Mutlu Çelik
1980-Polis Koleji


Kaynak:Biyografi.info

Mutlu Çelik kitapları

Tüm Mutlu Çelik kitapları

Mutlu Çelik için yapılan aramalar

Mutlu Çelik, Mutlu Çelik biyografi, Mutlu Çelik hayatı, Mutlu Çelik özgeçmişi, Mutlu Çelik hakkında, Mutlu Çelik doğum yeri, Mutlu Çelik fotoğraf, Mutlu Çelik video, Mutlu Çelik resim, Mutlu Çelik kimdir?, Mutlu Çelik kaç yaşında?, Mutlu Çelik nereli, Mutlu Çelik memleketi