FB TW PIN NWS
BioRank 5442

Mürüvvet Sim

Doğum tarihi : ??.??.1919 Ölüm tarihi : 29.Temmuz.1983
Mürüvvet Sim kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Mürüvvet Sim doğum yeri : Tekirdağ
Ölüm yeri : İstanbul

Mürüvvet Sim Biyografisi

1919 yılında Tekirdağ’da doğan sanatçının gerçek ismi “Mürüvvet Sim Caymaz” dır.
Mürüvvet Sim , Sanat yaşamına 16 yaşında Raşit Rıza Topluluğu’nda sahneye çıkarak başladı. Daha sonra Ses, Karaca ve Şen Ses tiyatrolarında oynadı. 1952′den sonra sinemaya geçerek oyunculuk yapan sanatçı, birçok filmde rol aldı. Türk Sinemasının sevilen karakter oyuncularından oldu.

Yeşilçam’ın iyi kalpli, güleç yüzlü, zaman zaman evde kalmış kadını, zaman zamansa bir dulu veya bir uyanık anneyi oynayan altın kalpli isimlerindendi. Genelde konağın hizmetçisidir, arada pansiyon işletmecisi nemfomanyak Rum olur.. Sezercik’e, Ayşecik’e, Zeynepçik’e teyzelik ederken Önder Somer’i, Suzan Avcı’yı karşısına alır. Gülen Gözler’de kafasına Adile Teyze tarafından geçirilen o bir tencere yaprak sarma ile aklımızdaki yerini ömür boyu kiralamış agresif melektir.

Kötü rolleri hiç sevmedi; her zaman seyircinin karşısına sevecen bazen kızan ama sonunda hep film kahramanının yanında yer alan rollerde gördük onu beyaz perdede. Sinemaya yüzlerce filmde emeği geçti. Sim sinema izleyicisinin kalbinde çok ayrı bir yer etti. Sinemanın yanında tiyatroda da oynadı.

Dedikoducu, çirkef, kavgacı, acuze rollerinin değişmez isminin aklımızda hep o şen kahkahası, mahalle ağzıyla sıraladığı şirin hakaretleri, küfürleri ve azarları ile kalması onun oyunculuğu ne kadar ciddiye aldığını gösterir. 1980′de televizyon reklamlarında gözüken Mürüvvet Sim, bir bankanın çocuk tiyatrosunda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

Oynadığı başlıca filmler: İki Süngü Arasında (1952), Basmacı Güzeli (1955), Cumbadan Rumbaya (1960), Ne şeker şey (1962), Keşanlı Ali destanı (1964), Çifte Tabancalı Damat (1967), Avanak (1976).

Ömrünün son yıllarında geçinebilmek için Beyoğlu’nda Milli Piyango bayiliği yaptı.

Türk Sineması’nın önemli karakter oyuncularından biri olan ve Türk filmlerinin o vazgeçilmez filmlerinde sıkça gördüğümüz Mürüvvet Sim de, ömrünün son yıllarında geçimini lodosculuktan kazanıyormuş.

Evlilikleri : Dublaj sanatçısı Temuçin Caymaz ile evli idi ve Zafer Caymaz adında bir oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Mürüvvet Sim için yapılan aramalar

Mürüvvet Sim, Mürüvvet Sim biyografi, Mürüvvet Sim hayatı, Mürüvvet Sim özgeçmişi, Mürüvvet Sim hakkında, Mürüvvet Sim doğum yeri, Mürüvvet Sim fotoğraf, Mürüvvet Sim video, Mürüvvet Sim resim, Mürüvvet Sim kimdir?, Mürüvvet Sim kaç yaşında?, Mürüvvet Sim nereli, Mürüvvet Sim memleketi