FB TW PIN NWS
BioRank 5561

Münir Ertegün

Doğum tarihi : ??.??.1883 Ölüm tarihi : 11.Kasım.1944
Münir Ertegün kaç yaşında öldü : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Diplomat
Münir Ertegün doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Washington DC, ABD

Münir Ertegün Biyografisi

Münir Ertegün, 1934 yılında Washington DC Büyükelçiliği görevine atandı ve 1944 yılında kalp krizinden dolayı hayatını kaybedene kadar bu göreve devam etti.

Münir Ertegün, 1883 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Münir Ertegün’dür. Babası evkaf nazırlarından Mehmet Cemil Bey, annesi ise İstanbul Sultantepe'deki Özbekler Tekkesi Şeyhi İbrahim Edhem Efendi'nin kızı Ayşe Hamide Hanım'dır. Münir Ertegün, 1908 yılında İstanbul Darülfünûnu'nun "hukuk" bölümünden mezûn oldu. Hâriciye Nezâreti'nde memur olarak göreve başladı. Sonrasında Bâb-ı Âli hükümetinin hukuk danışmanlığına atandı. I. Dünya Savaşı sırasında İttifak Devletleri ile Rusya arasında yapılan Brest Litovsk Antlaşması'na katılan Osmanlı delegasyonunda yer aldı.

İstanbul Hükümeti'nce Kurtuluş Savaşı sırasında Münir Ertegün, Mustafa Kemal Paşa'yla görüşmek üzere gönderilen Ahmed İzzet Paşa heyetinde Ankara'ya gitti. Ama Heyetin dönüşünde Ankara’da kalarak Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Dışişleri Bakanlığı baş hukuk danışmanlığına atandı. Lozan Antlaşması'na katılan Türk delegasyonunda hukuk danışmanı olarak bulundu.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 1925 yılında Milletler Cemiyeti'ne Türk gözlemci ve aynı zamanda Bern ortaelçisi olarak İsviçre'ye gönderildi. Ardından Paris ve Londra'da büyükelçilik görevlerinde bulundu. 1934 yılında Washington DC Büyükelçiliği görevine atandı ve 1944 yılında kalp krizinden dolayı hayatını kaybedene kadar bu göreve devam etti.

ABD'de görev yaptığı sırada ABD Başkanı Franklin Roosevelt ile yakın dost oldu. Türkiye ile ABD arasında kuvvetli ilişkiler kurulmasını sağlayan, sevilen ve etkin bir büyükelçi oldu. Kendisine verilen değerin bir yansıması olarak, II. Dünya Savaşının bitmesinden sonra naaşı 5 Nisan 1946 günü ünlü Missouri Zırhlısı ile Türkiye'ye getirildi. Missouri Zırhlısının bu Doğu Akdeniz yolculuğu ile ABD Başkanı Harry Truman, SSCB’ye ve Josef Stalin’e Türkiye ve Yunanistan’ın üzerinden elini çekmesi mesajını vermişti.

Münir Ertegün, Hayrunisa Rüstem ile evlendi. Selma Göksel adında bir kızı ve Nasuhi Ertegün, Ahmet Ertegün adlarında iki oğlu vardı. Oğulları Ahmet Ertegün ve Nasuhî Ertegün dünyanın en büyük plak şirketlerinden olan Atlantic Records'un kurucularıdır.

Münir Ertegün, 11 Kasım 1944 tarihinde Washington DC, ABD’de 61 yaşında kalp krizinden dolayı ölmüştür. Naaşı, İstanbul Üsküdar'da Özbekler Tekkesi, tekkenin son postnişîni dedesi İbrahim Edhem Efendi'nin de bulunduğu kabristana defnedildi.

Kaynak:Biyografi.info

Münir Ertegün için yapılan aramalar

Münir Ertegün, Münir Ertegün biyografi, Münir Ertegün hayatı, Münir Ertegün özgeçmişi, Münir Ertegün hakkında, Münir Ertegün doğum yeri, Münir Ertegün fotoğraf, Münir Ertegün video, Münir Ertegün resim, Münir Ertegün kimdir?, Münir Ertegün kaç yaşında?, Münir Ertegün nereli, Münir Ertegün memleketi