FB TW PIN NWS
BioRank 6261

Mümtaz Mahal

Doğum tarihi : 27.Nisan.1593 Ölüm tarihi : 17.Haziran.1631
Mümtaz Mahal kaç yaşında öldü : 38
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek :
Mümtaz Mahal doğum yeri : Agra, Hindistan
Ölüm yeri : Burhanpur, Hindistan

Mümtaz Mahal Biyografisi

Hint-Türk-Moğol Babür İmparatorluğu'nun 5. hükümdarı Şah Cihan'ın 3. ve en gözde eşi idi. Adına yapılan Tac Mahal anıt mezarı, tarihin en önemli mimari eserlerinden sayılmaktadır.

Mümtaz Mahal, 27 Nisan 1593 tarihinde Agra, Hindistan’da doğmuştur. Asıl adı Ercümend Banu Begüm’dür. Babası Babür İmparatorluğu'nun 4. hükümdarı Cihangir Şah’ın vezirlerinden Mirza Gıyâsüddin’in oğlu Âsaf Han’dır. Halası Nurcihan, Cihangir Şah’ın hanımıydı.

Mümtaz Mahal, 1612 yılında Hint-Türk-Moğol Babür İmparatorluğu'nun 5. hükümdarı Şah Cihan ile evlendi. Mümtaz Mahal 14 çocuk doğurur ancak sadece 8’i hayatta kalmıştır. Evlendikten sonra kocası ona “dünyanın kraliçesi” anlamına gelen Mümtaz Mahal ismini takmış ve öyle bilinmiş.

Bir isyanı bastırmak için 1631 yılında ordularıyla Burhanpur'a giden Şah Cihan'a, dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşlik eden Mümtaz Mahal, Burhanpur'da Gauhara Begüm adlı 14. çocuğunu doğururken 38 yaşında öldü. Tac Mahal bitip nakledilene kadar, naaşı 23 yıl boyunca Burhanpur'da kaldı, ardından Tac Mahal anıt mezarına gömüldü.

Mümtaz Mahal, 17 Haziran 1631 tarihinde Burhanpur, Hindistan’da 38 yaşında ölmüştür.

Mümtaz Mahal’in ölümünden sonra Şah Cihan tarafından Tac Mahal’in yapılmasına Ocak 1632 yılında başlamıştır. Ana mozole, binlerce zanaatkar ve sanatkarın çalışmasıyla, 1648 yılında tamamlanmış ancak tüm bahçe ve binaların tamamlanması için 5 yıl daha gerekmiştir.

Şah Cihan, efsaneleşen sevgisi ve güvenini, imparatorluk mührünü Mümtaz Mahal'e emanet ederek göstermişti. Son yıllarında tahttan indirilerek oda hapsinde tutulan Şah Cihan, ölümünden sonra Mümtaz Mahal’in yanına defnedilmiştir.Kaynak:Biyografi.info

Mümtaz Mahal için yapılan aramalar

Mümtaz Mahal, Mümtaz Mahal biyografi, Mümtaz Mahal hayatı, Mümtaz Mahal özgeçmişi, Mümtaz Mahal hakkında, Mümtaz Mahal doğum yeri, Mümtaz Mahal fotoğraf, Mümtaz Mahal video, Mümtaz Mahal resim, Mümtaz Mahal kimdir?, Mümtaz Mahal kaç yaşında?, Mümtaz Mahal nereli, Mümtaz Mahal memleketi