FB TW PIN NWS
BioRank 7443

Muhammed bin Zayed el Nahyan

Doğum tarihi : 11.Mart.1961
Muhammed bin Zayed el Nahyan kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek :
Muhammed bin Zayed el Nahyan doğum yeri : Al Ayn, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Muhammed bin Zayed el Nahyan Biyografisi

Muhammed bin Zaid bin el-Nehyan Abu Dabi emirliğinin veliaht prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutan yardımcısıdır.

Muhammed bin Zayed el Nahyan, 11 Mart 1961 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dabi’ye bağlı Ayn kentinde doğmuştur. Babası Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan, annesi Fatima bint Mubarak Al Ketbi’dir. Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkanı olan Halife Bin Zayid el-Nehyan abisidir. 1979 yılında İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun oldu. Orada, özellikle zırhlı silahlar, helikopterler, taktiksel uçuş ve paraşütçülük konularında eğitim aldı.

Batı medyasında "MBZ" ismiyle da tanınan Muhammed bin Zayed, hem askeri hem sivil alanlarda çok sayıda görev üstlendi. Sırasıyla BAE Hava Kuvvetleri komutanı, genelkurmay başkan yardımcısı, 1993’te ise genelkurmay başkanı olarak atandı.

Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkanı olan babasının güvenlik işleri danışmanlığını yaptı. 2003’te ise Abu Dabi Veliaht Prensi Yardımcısı oldu.

Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkanı olan babası 3 Kasım 2004 tarihinde ölünce abisi Halife Bin Zayid el-Nehyan Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkanı olarak atandığında Muhammed bin Zayed el Nahyan’da Abu Dabi prensi ve emirlik velihatı olarak atandı.

Ocak 2005'te rütbesi generalliğe yükseltilen Muhammed bin Zayed el Nahyan, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutan yardımcısı unvanını aldı. Aynı zamanda Abu Dabi İdari Konseyi'nin de başkanı olarak bu görevi ile Abu Dabi'nin gelişmesi ve planlanmasından sorumludur.

Bu görevlerin yanı sıra MBZ ayrıca, Abu Dabi Eğitim Konseyi başkanlığını, varlık fonu statüsüne yakın olan, devlete ait yatırım ve kalkınma şirketi "Mubadala" Yönetim Kurulu başkanlığını, Tawazun (denge) Ekonomi Program Bürosu (Offset) başkanlığını ve Petrol Yüksek Konseyi üyeliği görevini yürütüyor.

Muhammed bin Zayed el Nahyan, 1981 yılında Salama bint Hamdan Al Nahyan ile evlendi. Çocuklarının adları:
Khalid bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Hamdan bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Zyab bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Hesa bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Maryam bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Zayed bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Fatima bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Shamsa bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Shamma bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan

Muhammed bin Zayed el Nahyan, her ne kadar resmi olarak veliaht prensi unvanını taşısa da, 2014 yılında felç geçirip ameliyat olan abisinin yerine ülkenin fili yöneticisidir.

Kaynak:Biyografi.info

Muhammed bin Zayed el Nahyan hakkında haberler

Tüm Muhammed bin Zayed el Nahyan haberleri

Muhammed bin Zayed el Nahyan için yapılan aramalar

Muhammed bin Zayed el Nahyan, Muhammed bin Zayed el Nahyan biyografi, Muhammed bin Zayed el Nahyan hayatı, Muhammed bin Zayed el Nahyan özgeçmişi, Muhammed bin Zayed el Nahyan hakkında, Muhammed bin Zayed el Nahyan doğum yeri, Muhammed bin Zayed el Nahyan fotoğraf, Muhammed bin Zayed el Nahyan video, Muhammed bin Zayed el Nahyan resim, Muhammed bin Zayed el Nahyan kimdir?, Muhammed bin Zayed el Nahyan kaç yaşında?, Muhammed bin Zayed el Nahyan nereli, Muhammed bin Zayed el Nahyan memleketi