FB TW PIN NWS
BioRank 4658

Mithat Alam

Doğum tarihi : 09.Nisan.1945 Ölüm tarihi : 28.Kasım.2016
Mithat Alam kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Mithat Alam doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Mithat Alam Biyografisi

Mithat Alam, Mithat Alam Film Merkezi'nin kurucusudur.

Mithat Alam, 9 Nisan 1945 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. İlkokulun ilk senesini Teşvikiye’deki Nilüfer Hatun İlkokulu’nda okudu, kalan üç yılı ise Işık Lisesi’nin ilk mektebinde okudu, 11 yaşında 1956 yılında Robert Kolej’ini kazandı. Orta ve Lise eğitimini  Robert Kolej'inde tamamladıktan sonra yine üniversite eğitimini de Robert Kolej Yüksek Okulunda (Boğaziçi Üniversitesi) İş İdaresi bölümünde yaparak 1968 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini de aynı okulda yaptıktan sonra Almanya'ya giderek Goethe Enstitüsü'nde bir yıl kadar eğitim aldı.

Mithat Alam, Almanya'dan döndükten sonra İstanbul'da babasından devraldığı, tekstil  ve tütün makinelerinin satışıyla ilgili İngiliz, Amerikan ve İspanyol şirketlerinin 1972-2004 yıllarında temsilciliklerini yaptı.

Çocukluğundan beri yoğun ilgi duyduğu sinema alanında, 1989 yılından başlayarak bazı dergi ve gazetelere köşe yazıları ve yorumlar yazan Mithat Alam, 1998-2008 yılları arasında da Boğaziçi Üniversitesi'nde sinema dersleri verdi

1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne yaptığı bağış ile Mithat Alam Film Merkezi'ni kurdu. Yıllar içinde biriktirdiği film arşivini bu merkeze bağışladı. Tüm enerjisini, maddi ve manevi birikimini adadığı Mithat Alam Film Merkezi düzenlediği etkinlikler ve öğrencilere sunduğu imkânlarla sinema dünyasının önemli bir kurumu haline geldi.

Mithat Alam Film Merkez'inde pek çok sinemacı yetişti. Merkez aynı zamanda "Altyazı" Aylık Sinema Dergisini yayınlamakta olup, Mithat Alam da uzun süre derginin yayın danışmanlığı görevini yürüttü.

Ayrıca 2008 yılından bu yana sinema alanında lisansüstü eğitim almak isteyen gençlere burs sağlamak amacıyla Mithat Alam Eğitim Vakfı'nı kurdu.

Mithat Alam, hiç evlenmedi.

Mithat Alam, 28 Kasım 2016 tarihinde İstanbul'da pankreas kanseri nedeni ile 71 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
2017 - 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali  - "Sinema Emek Ödülü"

Hakkında yazılan Kitaplar :
Sinemayı Seven Adam: Mithat Alam ( Yazarı: Umut Barış Dönmez)

Kaynak:Biyografi.info

Mithat Alam için yapılan aramalar

Mithat Alam, Mithat Alam biyografi, Mithat Alam hayatı, Mithat Alam özgeçmişi, Mithat Alam hakkında, Mithat Alam doğum yeri, Mithat Alam fotoğraf, Mithat Alam video, Mithat Alam resim, Mithat Alam kimdir?, Mithat Alam kaç yaşında?, Mithat Alam nereli, Mithat Alam memleketi