FB TW PIN NWS
BioRank 7929

Mike Joseph Mignola

Doğum tarihi : 16.Eylül.1962
Mike Joseph Mignola kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Mike Joseph Mignola doğum yeri : Kaliforniya, A.B.D.

Mike Joseph Mignola Biyografisi

ZombieWorld, Ironwolf, Batman gibi farklı çizgiroman serilerinde yazarlık ve çizerlik yapmış olsa da, asıl ününü sinemaya da aktarılan Hellboy serisi ile kazanmış olan, Eisner ödüllü Amerika’lı çizgiroman yazarı, çizer ve çinici.
Mike Joseph Mignola, 16 Eylül 1962 tarihinde, Berkeley, Kaliforniya, A.B.D.’de dünyaya geldi. Yayınlanmış olan ilk eseri, Comic Reader dergisinde yayınlanan Red Sonja (Kızıl Sonya)’nın bir ilistürasyonuydu; bundan bir yıl sonra, 1981 tarihinde ise aynı derginin 196. sayısının kapağını çizerek adını duyurmayı başardı.

1983 yılında, Marvel’in ünlü serisi Daredevil’in çinilerini yapmaya başlayan Mignola, The Incredible Hulk, Alpha Flight gibi serilerde çalıştıktan sonra, DC’ye geçti. DC’deyken Batman; A Death in the Family ve Cosmic Odyssey gibi başarılı serilerin kapağını çizen Mignola, kısa sürede firmanın en aranılan kapak çizerlerinden birisi haline geldi ve Bram Stoker’s Dracula’nın adaptasyonunu yaparak Topps firması ile çalıştı.

Uzun süre boyunca başka yazarların yazdığı serilere kapak ve iç çizimler yapan Mignola, 1994 yılında, yazım, çizim ve çinisini kendisinin yaptığı ilk seri olan Hellboy’un ilk sayısını piyasaya sürdü. Yazarın ilgilendiği mitoloji, folklor, hayalet hikayeleri gibi pek çok pulp etkeni bir araya getiren ve hikayesi kadar güzel çizimleri ile de dikkat çeken Hellboy, kısa sürede çizgiromanın ana akımına girerek popüler bir pop kültür ikonuna dönüştü. Mignola, 2007 yılına kadar bütün yazım ve çizimini üstlendiği Hellboy’un çizimlerini 2007 yılında çizer Guy Davis’de devrederek sadece öykü ve kapak tasarımları ile uğraşmaya döndü.

Hellboy, yönetmen Guillermo del Toro tarafından 2004 yılında sinemaya uyarlandı. Mignola’nın bütün yapım aşamasıyla bizzat ilgilendiği filmin devamı olarak 2007 yılında Sword of Storms adlı anime serisi ve 2008 yılında Hellboy II; The Golden Army (Hellboy II; Altın Ordu) adlı sinema filmi yayınlandı.

Mike Mignola, 8’i Eisner ve 4’ü Eagle olmak üzere ondan fazla çizgiroman ödülünün sahibidir.

Kaynak:Biyografi.info

Mike Joseph Mignola için yapılan aramalar

Mike Joseph Mignola, Mike Joseph Mignola biyografi, Mike Joseph Mignola hayatı, Mike Joseph Mignola özgeçmişi, Mike Joseph Mignola hakkında, Mike Joseph Mignola doğum yeri, Mike Joseph Mignola fotoğraf, Mike Joseph Mignola video, Mike Joseph Mignola resim, Mike Joseph Mignola kimdir?, Mike Joseph Mignola kaç yaşında?, Mike Joseph Mignola nereli, Mike Joseph Mignola memleketi