FB TW PIN NWS
BioRank 3574

Mehmet Üstünkaya

Doğum tarihi : 13.Haziran.1935 Ölüm tarihi : 03.Haziran.2000
Mehmet Üstünkaya kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Mehmet Üstünkaya doğum yeri : Beşiktaş, İstanbul
Ölüm yeri : Monako

Mehmet Üstünkaya Biyografisi

Mehmet Üstünkaya, iş insanı, Spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 26. başkanıdır. DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller'in yalı komşusu olarak da tanınmaktadır.

Mehmet Üstünkaya, 13 Haziran 1935 tarihinde İstanbul, Beşiktaş’da doğmuştur. Baba tarafından Erzurumludur. Ahmet Sevil Üstünkaya (d.?-2014) adında kardeşi vardı. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Hukuk Fakültesi'nde okurken 1958 yılında arkadaşı Önder Bilginer ile plastik hammadesi ithalatı yaparak iş hayatına atılan Mehmet Üstünkaya, ağırlıklı olarak krom madeni üretim ve ihracatı, inşaatçılık, free-shop işletmeciliği, plastik hammadde, pirinç ithalatı ve dağıtımı işleriyle uğraştı.

Mehmet Üstünkaya, daha sonra kurduğu 16 şirkette de Önder Bilginer’i ortak yaptı. Ardından madenciliğe el atan Üstünkaya, dünya krom rezervlerinin en büyük bölümüne sahip Türkiye’den gerçekleştirilen ihracatta yüzde 50’lik paya sahip oldu.

Mehmet Üstünkaya, Galatasaray Lisesi'ni bitirmesine karşın Beşiktaşlılığı ile tanınıyordu. Beşiktaş spor kulübü’ne 1971 yılında üye oldu ve 1973-1977 yılları arasında ve 1981-1984 yılları arasında Beşiktaş spor kulübü’ne başkan oldu. 1984 yılına kadar bu klüpte başkanlık yapan Mehmet Üstünkaya, 14 yıl boyunca şampiyon olamayan Beşiktaş'ı, 1981-1982 sezonunda şampiyonluğa taşımıştı. Başkanlığı döneminde BJK, futbolda 1974-75 sezonunda Türkiye Kupası'nı, 1974-1975 sezonunda basketbol lig şampiyonluğunu kazanmıştır. 1984 yılında Beşiktaş spor kulübü başkanlığını Süleyman Seba’ya teslim etti.

1975 yılında Mehmet Üstünkaya ve Önder Bilginer tarafından kurulan Unifree Duty Free İşletmeciliği A.Ş. ile 1984 yılından itibaren gümrüksüz satış mağazaları işletmesi yapmaktadır. Biri İstanbul Havalimanı'nda diğeri de Mersin Limanı'nda olmak üzere 1984 yılında iki mağaza ile başladı. Daha sonra TAV Havalimanları Holding ile bir ortak girişim olarak 1999 yılında kurdukları ve İstanbul, İzmir, Ankara, Gazipaşa, Tiflis, Batum, Kutaisi, Üsküp, Ohrid, tüm Tunus, Riga, Medine, Salalah, Houston ve Bodrum Havalimanları’ndaki Duty Free alanlarının tek işletmecisi Akfen, Tepe Ve Unifree gibi sektöründe öncü şirketlerin ortaklığıyla kurulan ATÜ Duty Free’nin yönetici ortağı ve tedarikçisidir.

ATÜ Duty Free, ATÜ, 3 kıtada, 7 ülkede 110’dan fazla mağaza ile gümrüksüz mağazacılık hizmeti sunuyor. Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Gazipaşa-Alanya, Milas-Bodrum Havalimanları’nda ise ana işletmeci olarak operasyonlarını yönetiyor. Yurt dışında ise Gürcistan'da Tiflis, Batum, Kutaisi; Kuzey Makedonya'da Üsküp, Ohrid; Tunus'ta Enfidha, Monastir, Kartaca, Jerba, Sfax, Tozeur, Tabarka; Letonya'da Riga; Umman'da Salalah ve Suudi Arabistan'da Medine Havalimanları'nda gümrüksüz mağazacılık hizmeti veriyor.

Mehmet Üstünkaya sahibi olduğu Uni Holding'te Bilginer Ailesi ile ortaktı. Bu ortaklık son olarak Unicens adıyla kozmetik satış işine de girdi.

Üç kez evlenen Mehmet Üstünkaya en uzun evliliğini Türkiye'nin ilk caz sanatçılarından Gönül Turgut ile yapmış, her evliliğinden birer çocuğu olmuştur.

Evlilikleri :
1.eşi: ****** ile evlendi. Kerem Üstünkaya (d.1967) adında bir oğlu vardır.
2.eşi: şarkıcı Gönül Turgut ile Paris'te Elçilikte evlendi. Cemile Aslı Üstünkaya (d. 1975) adlı kızı vardır.
3.eşi: Perihan Gürgüç ile evlendi. Ayşe Leyla Üstünkaya adlı kızı vardır.

Mehmet Üstünkaya, 3 Haziran 2000 tarihinde kanser tedavisi gördüğü Monako’da 65 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Üstünkaya için yapılan aramalar

Mehmet Üstünkaya, Mehmet Üstünkaya biyografi, Mehmet Üstünkaya hayatı, Mehmet Üstünkaya özgeçmişi, Mehmet Üstünkaya hakkında, Mehmet Üstünkaya doğum yeri, Mehmet Üstünkaya fotoğraf, Mehmet Üstünkaya video, Mehmet Üstünkaya resim, Mehmet Üstünkaya kimdir?, Mehmet Üstünkaya kaç yaşında?, Mehmet Üstünkaya nereli, Mehmet Üstünkaya memleketi