FB TW PIN NWS
BioRank 8768

Mehmet Sekmen

Doğum tarihi : 25.Ocak.1958
Mehmet Sekmen kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Siyasetçi
Mehmet Sekmen doğum yeri : Kılıççı Köyü, Pazaryolu ilçesi, Erzurum

Mehmet Sekmen Biyografisi

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı

Mehmet Sekmen, 25 Ocak 1958 tarihinde Erzurum’un Pazaryolu ilçesi, Kılıççı Köyünde doğmuştur. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Hava'dır. İlkokula doğduğu köyünde başlayan Mehmet Sekmen, İstanbul Fatih İmam hatip lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Sonra Ankara'da Bankacılık ihtisasını tamamladı.

Mehmet Sekmen, iş hayatına 1980 yılında Vakıfbank’ta yönetici olarak başladı. Kamu ve özel sektörde yöneticilik yaptı. Serbest Muhasebeci olarak çalıştı. Finans yönetimi konusunda uzman olan Mehmet Sekmen, 1985 yılında mali müşavir oldu. 1980-1990 yılları arasında özel bir şirkette finansman yöneticiliği yaptı. Daha sonra kendi aile firmasında yönetici olarak iş yaşamını sürdürdü.

Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı İstanbul Kartal İlçe Başkanı olarak başladı. Ardından 1989 yılında Refah Partisi İstanbul Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildi. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Bir dönem (1992- 1994) Samandıra, 27 Mart 1994 - 3 Kasım 2002 tarihleri arasında iki dönem Kartal Belediye Başkanlığı görevine seçilerek bu görevleri yürüttü. Ayrıca Bölgedeki birçok Kültür ve Sanat derneklerine öncülük ederek, dernek çalışmalarına katıldı ve bu derneklerde üyelik ve başkanlık görevleri üstlendi. Kartal Spor Kulüp Başkanlığı ve 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Mehmet Sekmen, 10 yıl Kartalspor Futbol Kulübü’nün Başkanlığı görevinde bulunarak Türk sporuna Fenerbahçeli Volkan Demirel ve Egemen Korkmaz gibi yaklaşık 30 profesyonel futbolcu kazandırdı. Kartalspor’un altyapısını kurarak aynı zamanda 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan Başkan Sekmen, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u 3. Lig’den Süper Lig’e çıkararak kentin sosyal yaşamı olan sporda da hayata geçirdiği dev projelerle Erzurum’un spor şehri olmasında aktif rol aldı.

2002 yılında yapılan genel seçimlerde 22. Dönem AK Parti, İstanbul Milletvekili oldu. TBMM’de sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonu’nda yer aldı.

2003-2005 yılları arası Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği görevini ifa etti. 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak siyasi hayatına Parlamento’da devam etti. Bu süre zarfında sırasıyla Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Erzurum’un da içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü görevlerini başarıyla yürüttü. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı, Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

İyi derecede Arapça ve İngilizce bilen Mehmet Sekmen, Gülay Sekmen ile evlidir ve 4 çocuğu vardır.

30 Mart 2014 tarihinde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Mehmet Sekmen, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üç yıl üst üste yatırım bütçesi kullanımında Türkiye’nin en başarılı ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’ seçildi.

31 Mart 2019 tarihinde Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve ikinci kez seçildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1989-1998 - Refah Partisi
1998-2001 - Fazilet Partisi
2001 - ----- - Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Sekmen için yapılan aramalar

Mehmet Sekmen, Mehmet Sekmen biyografi, Mehmet Sekmen hayatı, Mehmet Sekmen özgeçmişi, Mehmet Sekmen hakkında, Mehmet Sekmen doğum yeri, Mehmet Sekmen fotoğraf, Mehmet Sekmen video, Mehmet Sekmen resim, Mehmet Sekmen kimdir?, Mehmet Sekmen kaç yaşında?, Mehmet Sekmen nereli, Mehmet Sekmen memleketi