FB TW PIN NWS
BioRank 7312

Mehmet Perinçek

Doğum tarihi : 19.Eylül.1978
Mehmet Perinçek kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Mehmet Perinçek doğum yeri : İstanbul

Mehmet Perinçek Biyografisi

Mehmet Perinçek, 19 Eylül 1978 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Bora Perinçek’dir. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğludur. Annesinin adı Şule Perinçek’dir. Zeynep Perinçek (d.1970), Kiraz Perinçek (d.1976), Sadık Can Perinçek (d.1994) adlarında kardeşleri vardır.
Mehmet Perinçek, Faik Reşit Unat İlkokulu’nu ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Burs alarak Rusya Federasyonu’nda Nijni Novgorod’da 35 Nolu lisede okudu. Sonra da 1997 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2002 yılında mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak memuriyete başladı ve 2007 yılında yüksek lisansını bitirdi. 2007 – 2014 tarihleri arasında, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi bölümünde doktorasını tamamladı.

2005-2006 öğretim yılında Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü (Üniversitesi)’nde (MGİMO(U)) misafir araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2007-2008 yıllarında TC Dışişleri Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde Rusya Federasyonu devlet arşivlerinde araştırmalar yaptı. Rus-Sovyet devlet arşivlerinde “Türk-Sovyet İlişkileri” ve “Ermeni Meselesi” üzerine araştırmalar yaptı. Bu konular üzerine birçok makale yazdı. Ayrıca güncel Türk dış politikası üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Rusça, Almanca, İngilizce ve Osmanlıca (Eski Türkçe) bilen Mehmet Perinçek, bu konular üzerine sempozyumlarda ve uluslararası konferanslarda tebliğler sundu, Türkiye’de ve yurtdışında konferanslar verdi. TRT’de ve özel televizyonlarda birçok programa katıldı. Rusça’dan Türkçe’ye çevirdiği kitap ve şiir yayımları da bulunuyor.

Mehmet Perinçek, Türkiye'de hiçbir siyasi faaliyeti yokken ve bir partiye üye değilken, 19 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 22 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon davası kapsamında “terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderildi hakkında verilen 6 yıl hapis cezasının ardından 2 yıl sonra ve 5 Ağustos 2013 tarihinde tahliye oldu.

Cezaevinde ‘İstiklal Savaşı yıllarında Türkiye Sovyet Rusya arası askeri ilişkiler’ konulu tezini yazdı.

Ergenekon davasında 2 yıl boyunca tutuklu olarak yargılanan ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Perinçek, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdüğü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle 2013 yılının Ekim ayında çıkartıldı.

Perinçek kararı şöyle değerlendirdi:

“Türkiye’nin asılsız Ermeni soykırımı iddiaları için verdiği mücadelede çalışmalar yapmak üzere Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya’ya gönderildim. Doktoramı dondurdum. Türkiye’nin menfaatleri için yaptığım bu çalışmalarla geçirdiğim 1.5 yılı bile, kaydımı dondurmama rağmen doktora ve tez çalışma süresinin içinde saymışlar. Üniversiteden ilişiğimin kesilmesi hukuksuz olmasının yanı sıra siyasi bir karardır. 2013 Mart’ında kalan süremi öğrenmek için yaptığım başvuruya ancak Eylül 2013’te yanıt verildi. Tez izleme komitesinin toplanması için yaptığım başvuru bir dönemlik gecikmeyle ancak Şubat 2013’te sonuçlandı. Dolayısıyla süremin dolmasından evvel tezimi savunma imkânım elimden alındı. Böylece Ekim 2013’te üniversitedeki araştırma görevliliği kadrom elimden alındı. Karşılaşmış olduğum bu durum bir haksızlığı içermekle birlikte hukuksuzdur da. Üniversiteler siyasi iktidarların ve birtakım cemaatlerin aralarında paylaştığı bir mecra haline gelmiş durumda. Bundan utanıyorum.”

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdüğü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle uzaklaştırılan Mehmet Perinçek, akademik kariyerine devam etmek için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Kitapları :
2015 - Ermeni Milliyetçiliğinin Serüveni
2014 - Atatürk’ün Sovyetlerle Görüşmeleri/Sovyet Arşiv Belgeleri’yle
2014 - Sovyet Devlet Kaynaklarında Kürt İsyanları
2013 - Stambulskie Novosti'de Jön Türk Devrimi (Arda Odabaşı, Mehmet Perinçek)
2013 - Rus Devlet Arşivlerinden 150 Belgede Ermeni Meselesi
2011 - B.A. Boryan’ın Gözüyle Türk-Ermeni Çatışması
2011 - Türk-Rus Diplomasisinden Gizli Sayfalar
2009 - 11 Aralık 1915 Tarihli Resmi Ermeni Raporu
2007 - Rus Devlet Arşivlerinden 100 Belgede Ermeni Meselesi
2006 - Bir Millet Uyanıyor:13-Avrasyacılık - Tirkiye'deki Teori ve Pratiği
------ - Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırımı Yalanı Seti (8 Kitap Takım)


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Perinçek kitapları

Tüm Mehmet Perinçek kitapları

Mehmet Perinçek için yapılan aramalar

Mehmet Perinçek, Mehmet Perinçek biyografi, Mehmet Perinçek hayatı, Mehmet Perinçek özgeçmişi, Mehmet Perinçek hakkında, Mehmet Perinçek doğum yeri, Mehmet Perinçek fotoğraf, Mehmet Perinçek video, Mehmet Perinçek resim, Mehmet Perinçek kimdir?, Mehmet Perinçek kaç yaşında?, Mehmet Perinçek nereli, Mehmet Perinçek memleketi