FB TW PIN NWS
BioRank 7842

Maximilien Robespierre

Doğum tarihi : 06.Mayıs.1758 Ölüm tarihi : 28.Temmuz.1794
Maximilien Robespierre kaç yaşında öldü : 36
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Maximilien Robespierre doğum yeri : Arras, Fransa
Ölüm yeri : Concorde Meydanı, Paris, Fransa

Maximilien Robespierre Biyografisi

Fransız Devrimi'nin liderlerinden, Fransız hukukçu ve politikacıdır.

Maximilien Robespierre, 6 Mayıs 1758 tarihinde Arras, Fransa’da doğmuştur. Arras'da bir süre okula gittikten sonra babası ölünce yatılı olarak 11 yaşında Paris'te Louis Le Grand Koleji'nde okudu. Hukuk okudu. Jean Jacques Rousseau’dan eğitim aldı. 1781 yılında babası gibi Avukat oldu ve Arras'da çalışmaya başladı. 1782′de yargıç oldu. Ölüm cezalarını onaylamak istememesi üzerine görevinden ayrılmak zorunda kaldı, yoksulların avukatı olarak tanındı.

1788 yılında États généraux Meclisi'nin seçilmesi ve toplanmasıyla ilgili tartışmalara katıldı. Bu meclise girmek için Artois'dan Tiers-État temsilcisi seçildi. Sadık bir Jean Jacques Rousseau taraftarı olması sebebiyle aşırı solda sayılıyordu, nitekim hemen 1790 yılında jacoben kulübüne üye oldu.

Zengin burjuvazi yerine, Paris halkını tutuyor, onlara dayanıyordu. Bütün söylevlerinde demokrasiyi savundu ve genel oydan yana çıktı. Halk onu "Incorruptible" (Bozulmaz, satın alınamaz, yıkılmaz) olarak adlandırıyordu. Avusturya ve Prusya'ya karşı açılan savaşın yenilgiyle sonuçlanacağını tahmin edip savaşa karşı çıktı.

Fransız İhtilalinden sonra Fransa tarihinde yeni bir dönem başlıyordu: Diktatörlük ve terör dönemi.

Fransız İhtilalinden sonra Cumhuriyet ilan edildiğinde, geri dönülmesini kesinlikle önlemek için Louis de Saint-Just, Jean-Paul Marat ve Georges Jacques Danton ile birlikte 21 Ocak 1793 tarihinde kral XVI. Louis’in idam edilmesini sağladı. Ardından da kendisine göre cumhuriyet karşıtı kim varsa idamlarına başladı. Her gün onlarca insan cumhuriyet karşıtı olmak suçuyla idam edildi.

Maximilien Robespierre, ve öteki Jacobenlerin terörden umdukları, geçici bir diktatörlükten sonra Aydınlanma Çağı felsefecilerinin öngördükleri doğal düzene ulaşmaktı.

İhtilal arkadaşı Georges Jacques Danton, bu kadar terörün ve kanın fazla olduğunu ifade ederek ve Maximilien Robespierre’e ters düştü. Maximilien Robespierre kendisiyle özdeşleştirdiği Danton için Robespirre artık şöyle konuşuyordu: ‘Danton vatan düşmanlarının en alçağı değilse de, en tehlikelisidir” diyerek onun vatana ihanet suçlaması ile tutuklanmasını sağladı. Yapılan yargılamanın ardından Danton idam edildi.

Maximilien Robespierre’nin bu cumuhriyet anlayışı kendi partisi dışındaki bütün siyasi partileri, cemiyetleri, kendini desteklemeyen tüm gazeteleri kapatması ile sonuçlandı. Onun döneminde 20 bin kişi idam edildi. 300 bin kişi tutuklandı. Fransa tam bir diktatörlük, terör ve şiddet dönemini bu şekilde yaşadı. Bu terör döneminde ne kadar çok insanın öldürüldüğü tam olarak bilinmemekle birlikte, 40.000 kişinin öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Bunlardan 12.000’i giyotinle infaz edilmiş, diğerleri de boğularak veya yakılarak öldürülmüştür. Giyotin’e gönderilenlerden 1.031’i asillerden ve soylulardan 2.923’ü orta sınıftan, 647’si din adamlarından, 7.878’i işçi ve köylülerden, 140 kişide bilinmeyen sınıflardan oluşmaktadır.

Bu dönemde çok korkunç hadiseler yaşanmıştır. Lyons’da bir jacoben, giyotinle infazın çok yavaş olduğunu ileri sürerek 300 insanın top ateşi ile öldürülmesini emretmiştir. Nantes’te içinde 2.000 kişinin bulunduğu bir tekne Raire Nehri’nin ortasında batırılmış ve insanlar boğularak öldürülmüştür. O kadar ki suyun üzerindeki ölülerin etlerini kuşlar yemiş ve nehir kirlendiği için kullanımı yasaklanmıştır

Danton’un ölümü Robespierre’in de sonunu başlatan önemli bir dönüm noktası olmuştu. Herkes anlamıştı ki Robespierre Danton’u dahi giyotine gönderebilecek kadar canavarlaşmıştı. Robespierre artık güç kaybetmeye başlamıştı. 26 Temmuz’da meclisteki muhalefet Robespierre’in karşısında beraber hareket etti. 27 temmuz 1794 günü onu tutuklamaya geldiklerinde Maximilien Robespierre intihar amacıyla tabancasını ateşledi, ama kurşun sadece çene kemiğini parçaladı.

Maximilien Robespierre, mecliste, terör uygulamak ile suçlanarak idama mahkûm edildi. 28 Temmuz 1794 günü ise suç ortağı 20 arkadaşının idamını izlettirildikten sonra idam edildi. Fransa, Paris’de Concorde Meydanında giyotin ile idam edilerek 36 yaşında ölmüştür.

Maximilien Robespierre sözleri :
- - 'ya cumhuriyetin içeride ve dışarıdaki düşmanlarını boğacağız veya cumhuriyetle birlikte yok olup gideceğiz. Bu durumda politikamızın ilk kaidesi, halkı akıl, düşmanları da terör yoluyla yönetmek olmalıdır.'

Kaynak:Biyografi.info

Maximilien Robespierre için yapılan aramalar

Maximilien Robespierre, Maximilien Robespierre biyografi, Maximilien Robespierre hayatı, Maximilien Robespierre özgeçmişi, Maximilien Robespierre hakkında, Maximilien Robespierre doğum yeri, Maximilien Robespierre fotoğraf, Maximilien Robespierre video, Maximilien Robespierre resim, Maximilien Robespierre kimdir?, Maximilien Robespierre kaç yaşında?, Maximilien Robespierre nereli, Maximilien Robespierre memleketi