FB TW PIN NWS
BioRank 7741

Mario Balotelli

Doğum tarihi : 12.Ağustos.1990
Mario Balotelli kaç yaşında : 34
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Futbolcu
Mario Balotelli doğum yeri : Palermo, İtalya

Mario Balotelli Biyografisi

Mario Balotelli, 12 Ağustos 1990 tarihinde İtalya, Palermo’da Ganalı göçmen bir aile olan Rose ve Thomas Barwuah’ın ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Mario Barwuah Balotelli’dir. Gana asıllı İtalyan futbolcudur. İki yaşındayken Brescia'nın hemen dışındaki Bagnolo Mella'dan "Balotelli" ailesi tarafından evlat edinildi. Onu evlat edinen aile Mario'nun ünlü bir futbolcu olması için daha büyük bir kent olan Concesio'ya taşındı.
Profesyonel futbol kariyerine Lumezzane'de başladı. Mario Balotelli’yi 2007 yılında Inter’in o zamanki teknik direktörü Roberto Mancini takıma aldı.

2010-11 sezonu öncesi 20 yaşında Manchester City'ye transfer oldu.

İtalyan futbolunun asi çocuğu Mario Balotelli, gittiği her takımda sorun olmaya devam ediyor. Inter Milan ve Manchester City’den sonra Milan’da da gündeme oturmayı başaran Balotelli, ilk olarak Roberto Mancini’nin başını ağrıtmıştı. Evde havai fişek yakarak sakatlanmak, teknik adamlarla kavga etmek, yüksek hızla giderken kaza yapmak, takım arkadaşlarına dart oku fırlatmak, hapishanede merak ettiği için kadınlar koğuşuna dalmak Balotelli’nin kariyerine leke süren davranışlardan sadece bazıları.

Mario Balotelli, oldukça sıkıntılı bir bebeklik dönemi geçirir. Sık sık hastalanan ve doktorların fazla yaşamayacağını düşündüğü Mario, demir işçisi babasına yük olmaya başlar. Fakir bir ailenin 4 çocuğundan biri olan Mario’nun ilaçlarını ve hastane masraflarını ödemekte zorlanan aile, oldukça zorlu bir karar vererek Sosyal Hizmetler’den yardım ister.

Sosyal Hizmetler, Mario iki yaşına bastığında evlatlık verilmesi gerektiğini aileye iletir. Bir yıl süren zorlu bekleyişin ardından Mario, Balotelli ailesine evlatlık verilir. Balotelli, zengin bir ailenin yanında büyümesine rağmen, okuduğu okulda ve yaşadığı mahallede sürekli ırkçı hakaretlere maruz kalır. Hatta bir keresinde okulda yaşadığı benzer bir olayın sonunda çıkardığı kavgada, okul müdürü tarafından suçlu bulununca göz yaşlarına hakim olamaz.

Yaşadığı sıkıntıları kimseye anlatamayan Balotelli, biyolojik ailesinin kendisini evlatlık vermesini bir türlü unutamaz. 18 yaşına geldiğinde Barwuah soyadını değiştirerek, kendisine bakan Balotelli ailesinin soyadını kullanmaya başlar. İtalyan vatandaşı olmaya karar veren Balotelli, 15 ve 17 Yaşaltı Milli Takımları’nda oynadığı Gana’yı reddederek İtalya Milli Takımı formasını sırtına geçirir. Önce soyadını daha sonra da Milli Takımı’nı değiştiren Balotelli, bütün bu hareketleri ile adeta biyolojik ailesinden intikam almaktadır.

Biyolojik anne-babası ile özel günlerde dahi görüşmeyen Balotelli, sadece kardeşleri ile arasını sıkı tutar. Biyolojik anne ve babası, Balotelli’yi kariyeri boyunca sadece 32 dakika izleme şansı bulabilir. O da kardeşine verdiği biletlerden haberdar olan babanın “Ben de izlemeye gelebilir miyim” sorusuna “Ben biletleri kardeşime verdim. O kimi isterse getirebilir” gibi soğuk bir cevap sonrasında gerçekleşir. Balotelli, babasından gelen ısrarlı görüşme tekliflerine “Ünlü olunca oğlunuz olduğumu hatırladınız” diyerek sert bir şekilde sürekli olumsuz yanıt verir.

2007 yılında Inter’in başında bulunan Roberto Mancini, Lumezzane takımında oynarken keşfettiği Balotelli’ye en çok şans veren isim olarak göze çarpar. Balotelli’yi önce Inter’e ardından da Manchester City’ye transfer eden Mancini, genç yıldızı kazanmak için elinden geleni yapar. Ancak bir türlü başarıya ulaşamaz.

Avrupa Şampiyonası'nda Almanya'ya attığı 2 golle İtalya'nın adını finale yazdıran Mario Balotelli başarıyı kendisini evlatlık alıp yetiştiren annesine hediye etti.

2014-2015 sezonunda Liverpool FC'ya 20 Milyon Euro karşılığında transfer oldu.

31 Ağustos 2016 tarihinde bonservissiz olarak OGC Nizza takımına geçti.

22 Mayıs 2022 günü ligin 38. Haftasında oynanan maçta Göztepe SK karşısında 5 gol atarak kariyerinde en fazla gol attığı maçı oynamıştır.

31 Ağustos 2022 tarihinde İsviçre'nin Super League kulübü Sion ile iki yıllık sözleşme imzaladı. Balotelli Sion kariyerinde 18 lig maçında 6 gol attı ancak takımın küme düşmesini engelleyemedi.

İsviçre ekibi Sion ile olan sözleşmesini fesheden Balotelli, 15 Ağustos 2023 tarihinde Adana Demirspor'la 1+1 yıllık anlaşma yaparak Türkiye'ye geri geldi.

Altyapı Kariyeri :
2001-2006 – Lumezzane

Profesyonel Kariyeri :
2006-2007 - Lumezzane
2007-2010 - Inter
2010-2013 - Manchester City
2013-2014 - Milan
2014-2015 - Liverpool
2015-2016 - Milan (kiralık)
2016-2016 - Liverpool
2016-2019 - OGC Nizza
2019-2019 - Olimpik Marsilya
2019-2020 - Brescia
2020-2021 - Monza
2021-2022 - Adana Demirspor
2022-2022 - Sion
2023------- - Adana Demirspor
[[[

Kaynak:Biyografi.info

Mario Balotelli için yapılan aramalar

Mario Balotelli, Mario Balotelli biyografi, Mario Balotelli hayatı, Mario Balotelli özgeçmişi, Mario Balotelli hakkında, Mario Balotelli doğum yeri, Mario Balotelli fotoğraf, Mario Balotelli video, Mario Balotelli resim, Mario Balotelli kimdir?, Mario Balotelli kaç yaşında?, Mario Balotelli nereli, Mario Balotelli memleketi