FB TW PIN NWS
BioRank 5315

Luciano Benetton

Doğum tarihi : 13.Mayıs.1935
Luciano Benetton kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : İş adamı
Luciano Benetton doğum yeri : Treviso, İtalya

Luciano Benetton Biyografisi

İtalyan girişimci ve işadamı olan Benetton, dünyayı saran bir moda mağazaları ağı yarattı.

Luciano Benetton, 13 Mayıs 1935 tarihinde Treviso, İtalya’da doğmuştur. Gilberto Benetton, Giuliana Benetton, Carlo Benetton adlarında kardeşleri vardır. Babası II. Dünya savaşının son günlerinde ölünce, dört kardeşin en büyüğü olan Luciano, giyim eşyası satan bir toptancının deposunda çalışarak ailenin gelirine katkıda bulunmak zorunda kaldı. Daha sonra 14 yaşındayken okulu da bırakarak bir giyim mağazasında gömlek satış reyonunda çalışmaya başladı. Para biriktirmiş ve kazak üretmek için trikotaj makinası alarak işe başlamıştı. Kızkardeşi Guiliana aynı sırada yerel bir tekstil üreticisi için kazak dikiyordu. Bu da, Benetton'un triko (örme) ürünleri modaya uygun pastel tonlarda satışa sunmayı düşünmesine neden oldu. "Tres Jolie" etiketi altında üretilen parçalar çok iyi sattı. Bunu izleyen zamanda Benetton'ların evi giderek bir giysi imalathanesine dönüştü. Benetton 1958'de satıcılıktan istifa etti. Kendisini tamamen ailece yaptıkları üretime adadı ve yeni boyama tekniklerini denedi. Adalgerico Montana ile birlikte, giysilerin dikildikten sonra boyanmasına olanak sağlayan, dolayısıyla esnek olup moda akımlarına kısa bir zaman içinde cevap verebilen bir yöntem geliştirdi. Bu da, sonradan Benetton firmasının başarı reçetesi olacaktı.

Aradan iki yıl geçmeden kendi firmasında üretilmiş olan 20.000 parçayı satabildi ve 600 milyon Liretlik bir ciro sağlayabildi. Kısa bir zaman sonra üretim kapasiteleri yetersiz kalınca kendilerine ait bir fabrikanın inşa edilmesi kaçınılmaz hale geldi. Fabrikanın inşaatı biter bitmez dört kardeş (Carlo, Gilberto, Guiliana ve Luciano) Ponzano Veneto/Treviso'da Benetton adlı giysi şirketini 1965 yılında kurdular. İlk Benetton mağazası aynı yıl içinde Belluna'da kapılarını açtı. Hedefledikleri kitle, genç alıcılardı. 60'lı yılların sonunda İtalya'da yaklaşık 500 tane Benetton mağazası bulunuyordu; ciroları 10 milyar Liret'i aştı.

Benetton Franchise prensibi denilen ilkeye göre çalışıyordu, yani ilgilenen perakendeciler mağaza açmak için lisans satın alabiliyorlardı. Satış mağazalarının iç dekorasyonu Benetton'un öngördüğü biçimde yapılıyordu. Franchise usulüyle açılan mağazalara Benetton direkt olarak mal veriyor fakat kural olarak mağazalara finansal bir katkısı olmuyordu. Benetton 70'li yıllarda Luciano'nun yönetimi altında dünya çapında bir kuruluş haline geldi, satışları on misline çıktı. Benetton, firmayı 1978'de anonim şirkete çevirdi. Yeni reklam olanakları arayışı içinde olan Benetton, 1983'te Formula 1 yarış sporuyla tanıştı.

Önceleri Tyrell Ekibinin, ardından da Alfa Romeo Euroracing'in sponsorluğunu üstlendi. Buna karşılık araçların üzerine reklamlarını yazma hakkını elde etti. İki yıl sonra 4 milyar liretlik bir yatırımla kendi yarış ekibini kurdu. Benetton Formula, Formula 1'lere katılmaya ilk kez 1986'da başladı. Benetton 80'li yıllarda ürün yelpazesini genişletmeye koyuldu. Sisley çizgisiyle iddialı müşterileri tatmin etmeyi amaçlarken, "Benetton Uomo" yalnız erkeklere yönelikti. Ayrıca saat, güneş gözlüğü, ayakkabı, kozmetik ürünler ve moda aksesuarları satışa sunuldu. Her renkten çocuk ve gencin renkli Benetton giysilerini sundukları "Benetton - Alt The Colours of the World" (Dünyanın Tüm Renkleri) sloganıyla yürütülen reklam kampanyası, başarılarında çok büyük bir rol oynadı.

90'lı yılların başında Benetton, firmalara katılmak suretiyle giderek spor giysi alanına yayıldı. Böylelikle İtalyan kayak botu üreticisi Nordica ve Amerikalı paten fabrikatörü Rollerblade'in yüzde 50'yi aşan oranlarda hisselerini satın aldı. Benetton ve fotoğrafçısı Oliviero Toscani 1993'te yaptıkları yeni bir ilân kampanyasıyla şiddetli eleştirilere hedef oldular. "UnitedColours of Benetton" parolası altında sunulan motifler dünya olaylarından enstantane fotoğraflar gösteriyordu. Benetton kuşku uyandıracak bir biçimde toplumsal eleştiriyi, sansasyon ve etkili reklamla birleştirmeye çalıştı.

Bu, özellikle ölmekte olan bir aids'li hastayı ve Yugoslavya iç savaşında ölen bir askerin kanlı üniformasını gösteren fotoğraflarda çok belirgin bir hal aldı. Gazete manşetlerindeki olumsuz sözler bazı Batı Avrupa ülkelerinde Benetton mağazalarının satış rakamlarında düşüşlere neden oldu. Şirket, asgari teslim miktarlarını hiç düşürmeden aynı yükseklikte tuttuğundan Franchise firmalarının isyan etmesine yol açtı. Benetton şirketi 1994'te bundan böyle gastronomi (lokantacılık) alanına da yöneleceklerini ilân etti. Benetton İtalyan otoyolları üzerindeki dinlenme tesislerinin bir bölümünü de işletecekti.

İtalyan girişimci ve işadamı olan Benetton, dünyayı saran bir moda mağazaları ağı yarattı. Benetton, bütün moda tasarımcılarından farklı olarak, kuşku uyandıracak biçimde yürüttüğü reklam kampanyalarıyla dikkatleri ürünlerinin üzerine çekti.

Luciano Benetton, 1961 yılında bir inşaat mühendisinin kızıyla evlendi. Alessandro Benetton, Rocco Benetton, Mauro Benetton, Rossella Benetton adlarında çocukları vardır.

Luciano Benetton, 1982 yılında fotoğrafçı ve reklamcı Oliviero Toscani ile başladığı iş ortaklığı 2000 yılına kadar, yani toplam 18 yıl sürdü. Toscani, bu dönem içinde Benetton için tüm dünyada büyük ilgi gören reklam kampanyalarını hazırladı ve Benetton markasını yarattı. Tüm insanlığı ilgilendiren yoksulluk, açlık, ırçılık, savaş, aids ve uyuşturucu gibi konulara sıradan tüketicinin en az nasıl giyinmesi gerektiğine kafa yorduğu kadar ilgi göstermesini sağladı. Oliviero Toscani reklamcılığı sosyal sorumluluk çerçevesinde gören anlayışıyla, birçok tasarımcıyı etkiledi.

2000 yılında Oliviero Toscani’nin ölüm cezasını konsept alarak oluşturduğu reklam kampanyasına, Amerika´dan büyük tepkiler geldi. Bu yüzden Luciano Benetton, Oliviero Toscani ile yollarını ayırdı.

1992'de İtalyan Senatosuna seçildi. 1992- 1994 yılları arasında İtalyan Cumhuriyetinin Senatörü olarak görev yaptı.

Luciano Benetton, 1978'den 2008'ye kadar Benetton'un başkanlığını yaptı. 2008 yılında 155 milyon euro kârla yönetimini oğlu Alessandro Benetton’a devrettiği görevini 2017 yılında oğlu Başarısız Olunca 81 milyon euro zararla 82 Yaşında yeniden yönetime geçti.

Kaynak:Biyografi.info

Luciano Benetton için yapılan aramalar

Luciano Benetton, Luciano Benetton biyografi, Luciano Benetton hayatı, Luciano Benetton özgeçmişi, Luciano Benetton hakkında, Luciano Benetton doğum yeri, Luciano Benetton fotoğraf, Luciano Benetton video, Luciano Benetton resim, Luciano Benetton kimdir?, Luciano Benetton kaç yaşında?, Luciano Benetton nereli, Luciano Benetton memleketi