FB TW PIN NWS
BioRank 7583

Katie Melua

Doğum tarihi : 16.Eylül.1984
Katie Melua kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Müzisyen
Katie Melua doğum yeri : Gürcistan

Katie Melua Biyografisi

Gürcü-Britanyalı şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen.
Ketevan "Katie" Melua ; 16 Eylül 1984'te, Kutaisi, Gürcistan SSCB'de doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü batum'da geçirmiştir. Ailesinin "Ketino" diye hitap ettiği Ketevan Melua’nın babası Amiran kalp cerrahı ve annesi Tamara hemşiredir. Ailesiyle birlikte 8 yaşındayken Kuzey İrlanda'ya, 14 yaşındayken de İngiltere'ye yerleşti. Melua, 10 Ağustos 2005'te ailesiyle birlikte İngiliz vatandaşlığına geçti. Sonrasında İngiliz pasaportu sahibi oldu. Böylelikle daha önce Sovyet ve Gürcü vatandaşlığında bulunan Melua 21 yaşında üçüncü vatandaşlığına geçmiş oldu. Bir İngiliz televizyonunda düzenlenen yetenek yarışmasına katıldı ve birinci seçildi. Prestij sahibi bir sanat okulu olan BRIT School'da müzik eğitimi almaya başladı ve burada söz yazarı Mike Batt'ın dikkatini çeken Melua sonrasında Mike Batt menejerliğinde Dramatico plak ile sözleşme imzalayarak 2003 yılında müzik kariyerinin ilk adımını attı. 2005 yılındaBirleşik Krallık'ta albümü en çok satan kadın şarkıcıydı.

Kasım 2003'te henüz 19 yaşındayken ilk albümü olan Call Off The Search"ü hazırlayıp, yayımlandığında ilk 6 hafta müzik listelerinde ilk sırada yer aldı. Albümdeki parçalardan biri olan "The Closest Thing to Crazy", İngiltere'de noel şarkıları listesinde aday olarak yer almış ve listede kaldığı sürede radyoda yayınlanarak Katie Melua isminin duyulmasını sağlamıştır. Şarkı listede onuncu olabilmişse de şarkının kazandığı popülerlik albümün başarılı olmasını sağlamıştır. Ve albüm Birleşik Krallık'ta 1,8 milyondan fazla, Dünya çapında ise 3 milyon kopya sattı. İkinci albümü Piece by Piece Eylül 2005'te yayımlandı. Ekim 2007'de üçüncü stüdyo albümü olan Pictures, Mike Batt işbirliğinde yayımladığı son albümü oldu. 2008 yılına gelindiğinde Melua, 18 milyon poundluk servetiyle Sunday Times'ın 30 yaş altı genç müzik milyonerleri listesinde yedinci sıradaydı. Ancak küresel ekonomik kriz sebebiyle bu servetinin yarısını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Katie Melua için yapılan aramalar

Katie Melua, Katie Melua biyografi, Katie Melua hayatı, Katie Melua özgeçmişi, Katie Melua hakkında, Katie Melua doğum yeri, Katie Melua fotoğraf, Katie Melua video, Katie Melua resim, Katie Melua kimdir?, Katie Melua kaç yaşında?, Katie Melua nereli, Katie Melua memleketi , Katie Melua albümleri