FB TW PIN NWS
BioRank 1049

Jodie Foster

Doğum tarihi : 19.Kasım.1962
Jodie Foster kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Jodie Foster doğum yeri : Los Angeles, ABD

Jodie Foster Biyografisi

İlk kez 14 yaşında iken rol aldığı "Taxi Driver" adlı film ile çıkış yapan, ardından "Kuzuların Sessizliği" ve "Sanık" adlı filmleriyle iki kez Oscar kazanmış Amerikalı oyuncu.
Jodie Foster, 19 Kasım 1962'de Kaliforniya'nın Los Angeles şehrinde doğdu. Gerçek adı Alicia Christian Foster olan oyuncu şov dünyasına küçük yaşta oynadığı reklam filmleriyle girdi. 3 yaşında okuma-yazma öğrenmiş, 8 yaşına geldiğinde ise yaklaşık 40 reklam filminde yer almıştı.

Foster, fakir bir aileden gelmekteydi. Babası, annesi ünlü oyuncuya hamile iken onları terkettiği için iki kardeşi ve annesi ile birlikte büyüdü. Çocukken güzel yüzü ile dikkatleri üstüne çekmiş ve oynadığı reklam filmleriyle daha 10 yaşına basmadan ailenin en çok para kazana üyesi haline gelmişti. İlk sinemaya girişi 1972 yılında "Napoleon and Samanta" adlı film ile oldu. Bundan bir yıl sonra "Tom Sawyer" adlı tv filminde rol aldı. Oyuncunun asıl çıkışını yaptığı film henüz 14 yaşında iken bir fahişeyi canlandırdığı yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı "Taxi Driver" adlı film ile oldu. Robert De Niro'nun başrolünde yer ladığı bu film ile Oscar'a aday gösterildi.

Eğitimi için sinemaya ara verdi. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Liseyi birincilikle bitirdikten sonra 1985 yılında Yale Üniversitesi'nde edebiyat bölümünü derece ile bitirdi. Bu dönemde ortalama filmler yapan oyuncu daha sonra 1988 yılında Jonathan Kaplan'nın yönetmenliğini yaptığı "The Accused" (Sanık) filmi ile büyük bir dönüş yaptı. Bu filmdeki rolü ona ilk Oscar'ını kazandırdı.

1991 yılında başrolünü Anthony Hopkins ile paylaştığı filmi "The Silence of The Lambs" (Kuzuların Sessizliği) ile ikinci kez defa "En iyi Kadın Oyuncu" Oscar'ının almaya hak kazandı. Bu filmin hemen ardından ilk yönetmenlik denemesi olan "Little Man Tale"i çekti. 1992 yılında kendi prodüksiyon firması olan Egg Pictures'ı kuran Foster, aile yaşamını etkilediği gerekçesiyle 6 film çektikten sonra 2001 yılında firmayı devretti.

Jodie Foster'ı Oscar'a aday gösterilmesini sağlayan bir filmi de "Nell" oldu. Bu filmin hemen ardırdan 1997 yılında bir bilimkurgu filmi olan "Contact"(Mesaj) adlı filmde başrol oynadı. İki sene sonra başrolünü Chow Yun-fat ile paylaştığı bir edebiyat uyarlaması olan "Anna and The King" (Genç Kız ve Kral) adlı filmde yer aldı.

2002 yılında David Fincher'ın yönetmenliğini yaptığı "Panic Room" (Panik Odası) adlı filmde rol alabilmek için Cannes Film Festivali'ndeki jüri üyeliğini bıraktı. 2006 yılında "Inside Man", 2007 yılında yapımcılığını da üstlendiği "The Brave One" adlı filmlerle karşımıza çıktı.

Kickbox, yoga, karate ve aerobik gibi sporlara ilgi duyan ve akıcı bir Fransızcaya sahip olan Oscarlı oyuncu aynı zamanda Smith Koleji tarafından onursal derece ile ödüllendirildi. Ayrıca Empire Dergisi'nin "Film tarihinin en seksi yıldızı" listesine 45, yine aynı derginin "Tüm zamanların en iyi film yıldızı" listesine ise 18. sıradan seçildi. People Dergisi'nin oluşturduğu "En güzel 50 insan" listesinin içinde bulunmakta.

Jodie Foster, suni döllenme ile sahip olduğu Charles ve Christopher adında iki çocuğu vardır. Eşcinsel olan Jodie Foster 2014 yılında Alexandra Hedison ile evlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Jodie Foster filmleri

Tüm Jodie Foster filmleri

Jodie Foster için yapılan aramalar

Jodie Foster, Jodie Foster biyografi, Jodie Foster hayatı, Jodie Foster özgeçmişi, Jodie Foster hakkında, Jodie Foster doğum yeri, Jodie Foster fotoğraf, Jodie Foster video, Jodie Foster resim, Jodie Foster kimdir?, Jodie Foster kaç yaşında?, Jodie Foster nereli, Jodie Foster memleketi