FB TW PIN NWS
BioRank 6977

İsmail Akçay

Doğum tarihi : ??.??.1942
İsmail Akçay kaç yaşında : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Sporcu
İsmail Akçay doğum yeri : Kesirven köyü (Yeni ismi Akçakaya), Balıkesir

İsmail Akçay Biyografisi

1968 yılında Meksika Olimpiyatları’nda ve aynı yıl Tokyo Maratonu’nda dördüncü oldu.

İsmail Akçay, 1942 yılında Balıkesir’de Merkeze 8 km uzaklıkta Kesirven köyünde doğmuştur. Köyünde ilkokulu bitirdi. Balıkesir’de ortaokulu bitirdikten sonra endüstri meslek lisesine girdi. Daha sonra Jandarma Astsubay Okuluna geçiş yaptı. Bu dönemde atletizme başladı. Jandarma astsubay olarak mezun oldu. Kros koştuktan sonra maraton dalına geçiş yaptı.

Milli maratoncu İsmail Akçay, jandarma astsubay iken gönül verdiği atletizmdeki yeteneklerini kısa sürede geliştirdi. Ordu Milli Takımı'nda yıllarca başarıdan başarıya koşan İsmail Akçay, Türkiye'yi olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında da temsil etti.

1964 yılında Türkiye Maraton birinciliğini elde etti. 1972 yılına kadar bu başarısını sürdürdü.

Bu başarılar karşısında L’Equipe gazetesi, Akçay’ı “Dünyanın en iyi 10 maratoncusu” arasında göstermiş. Avrupa’da ilk üç atletten biri olmuş. Yine dünyaca ünlü spor dergisi World Sports, düzenlediği “Şeref Listesi” nin 6. sırasına onu koymuş. Milliyet gazetesinin, her yıl yaptığı “Yılın Sporcusu” anketinde de İsmail Akçay 1968 yılında Türkiye’de “Yılın Sporcusu” seçilmiş.

1968 yılında Las Vegas Dünya Maratonu Şampiyonası'nı, "42 kilometreyi koştuktan sonra 7 kilo verdi. Amerika’nın Lasvegas şehrinde yapılan maraton yarışını baştan sona önde götüren İsmail AKÇAY finiş yerinin yanlış gösterilmesi ile kesin birinci geleceği yarışı ikinci olarak bitirdi.

İsmail Akçay, 1968 yılında Milliyet Spor Ödülleri atletizm dalında “Yılın Sporcusu” ödülünü aldı.

Tam 181 defa Milli formayı giymiş olan İsmail Akçay, 1975 yılında aktif koşuculuğu bıraktıktan sonra antrenörlük yaptı. Veli Ballı, Mehmet Yurdadön ve Mehmet Terzi gibi atletleri yetiştirdi.

İsmail Akçay, 1966–1975 arası dokuz yıl maraton koşarak toplam 8 Türkiye Maraton şampiyonluğu, 2 kez Dünya Maraton ikinciliği, 2 kez Dünya Ordulararası Maraton ikinciliği, 2 kez Akdeniz Oyunları ikinciliği, 7 kez Uluslararası maratonlarda birincilik ve bir1 kez olimpiyat dördüncülüğü elde etti. 9 yıl boyunca toplam 160.000 km koşan İsmail Akçay, 2000 yılında Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “ Yüz Yılın Atleti “ olarak onurlandırıldı ve ülkemizin de en başarılı Maratoncusu olarak Türk Spor Tarihine geçti. En iyi derecesi Olimpiyatlarda 4. olduğu yarışta elde ettiği 2.13.40’dır.

Balıkesir’de bir atletizm tartan pistine ve oturmakta olduğu Plevne mahallesindeki parka adı verilen İsmail Akçay, Jandarma Astsubayı emeklisi olarak yaşamını Balıkesir’de devam ettirirken; atletizm çalışmaları ile yeni şampiyonlar yetiştirme uğraşı veriyor. Adı verilen parka Eylül 2015 de heykeli dikilerek Balıkesir'e yaptıkları ile ölümsüzleştirilmiştir. Aynı şekilde adına maroton yarışları yapılmaya başlanmıştır.

Her yıl Balıkesir Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından adına İsmail Akçay Yarı Maratonu düzenlenmektedir.

Emekli jandarma astsubayı olarak Balıkesir’de ikamet eden İsmail Akçay, evlidir. 2 çocuğu vardır.

Atletizmde Başarıları :
1964 yılında Türkiye Maraton birinciliğini elde etti.1972 ye kadar bu başarısını sürdürdü.
1966 - Saraybosna'da yapılan Balkan Oyunları'nda maraton birincisi oldu.
1967 - Tunus’da Akdeniz Oyunları'nda ikinci oldu
1967 - İstanbul’da Balkan Şampiyonası’nda maratonda birinci oldu
1968 - Las Vegas'ta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1968 - Meksika'daki 1968 Yaz Olimpiyatlarında Maratonda dördüncü oldu.
1968 - Japonya’da Fukuoka Maratonu'nda dördüncü oldu.
1969 - Las Vegas'ta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1969 - Balkan Oyunları Sofya maratonu üçüncüsü
1971 - Balkan Oyunları Zagreb maratonu birincisi
1971 - Akdeniz Oyunları İzmir maratonu ikincisi
1972 - Balkan Oyunları İzmir maratonu üçüncüsü
1973 - Balkan Oyunları Atina maratonu birincisi.


Kaynak:Biyografi.info

İsmail Akçay için yapılan aramalar

İsmail Akçay, İsmail Akçay biyografi, İsmail Akçay hayatı, İsmail Akçay özgeçmişi, İsmail Akçay hakkında, İsmail Akçay doğum yeri, İsmail Akçay fotoğraf, İsmail Akçay video, İsmail Akçay resim, İsmail Akçay kimdir?, İsmail Akçay kaç yaşında?, İsmail Akçay nereli, İsmail Akçay memleketi