FB TW PIN NWS
BioRank 6747

İshak Alaton

Doğum tarihi : 02.Eylül.1927 Ölüm tarihi : 11.Eylül.2016
İshak Alaton kaç yaşında öldü : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : İş adamı
İshak Alaton doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

İshak Alaton Biyografisi

Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanı idi

İshak Alaton, 1927 yılında Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğmuştur. Türkiye vatandaşıdır. Babası Hayim Alaton’dur. İlkokul ve liseyi Şişli Terakki'de ve Saint Michel'de okudu. 1946 yılında liseden mezun oldu. Yoksulluk yüzünden liseden sonra tahsil hayatına devam edemedi. Askerliğini 1947-1948 yıllarında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulu’nda yaptı. Askerlik görevinden döndükten sonra, ailesine maddi destek olabilmek için bir iş yerinde getir götür işlerine bakarak çalışmaya başladı. Daha sonra 1951 yılında bir şekilde İsveç Konsolosu ile tanışıp, İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya gitti. Bir yandan da Üniversite tahsilini tamamladı.

6 - 7 Eylül 1955 olaylarından sonra Ekim 1955 ayında İsveç’e göç edip yerleşen bir kardeşi vardır. Bir daha Türkiye’ye hiç dönmemiştir.

İshak Alaton, yedek subay olarak askerlik görevini Polatlı’da tercüman olarak yaptı.

1954 yılında İsveç’ten İstanbul’a döndüğünde Üzeyir Garih ile birlikte Alarko Holding’in temellerini attı. Alarko Holding, 1954 yılında İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından İstanbul'da bulunan 'Bankalar Caddesi Vefai Hanı’nda kurulmuştur. Alarko ismi; AL alım ve satım AR araştırma ve geliştirme, KO komple tesisler kurma anlamına gelmektedir. Alaton ailesi, halen Alarko Holding'in %50 hissesi sahibidirler ve Şirket yönetimi çoğunlukla Garih Ailesi'nin elindedir. İshak Alaton 15 Mayıs 2015 tarihinde Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanlığı görevini Üzeyir Garih'in küçük oğlu İzzet Garih’e devretmiştir. İshak Alaton’un oğlu Vedat Aksel Alaton Başkan Vekilidir.

1958 yılında İsveç’ de Margarete von Proschek ile evlendi. İshak Alaton, ayrı yaşadığı ama boşanmadığı bu eşinden Leyla Alaton Günyeli (d. 1961) ve Vedat Aksel Alaton (d. 1963) adlarında iki çocuğu vardır.

8 Ağustos 2014 tarihinde Alarko’nun eski İthalat Koordinatörü Doğan Kasadolu'nun suç duyurusu üzerine, 15 Eylül 2015 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, iş adamı İshak Alaton hakkında 'paralel devlet yapılanmasına maddi ve manevi destek sağladığı' gerekçesi ile inceleme başlattı.

2012 yılında İshak Alaton’un hayat öyküsünün anlatıldığı, Mehmet Gündem’in kaleme aldığı Lüzumlu Adam İshak Alaton isimli kitap ve ardından, Lüzumsuz Adam İshak Alaton adlı kitap aynı zamanda Türkiye’nin yakın tarihinin bir belgeseli gibi. Kitabın yazarı Mehmet Gündem ise de metin İshak Alaton’un ağzından anlatılmış.

11 Eylül 2016 tarihinde İstanbul'da 89 yaşında ölmüştür.

Hakkında yazılan Kitaplar :
2012 - Lüzumlu Adam İshak Alaton (Yazar : Mehmet Gündem)
2012 - Lüzumsuz Adam İshak Alaton (Yazar : Mehmet Gündem)


Kaynak:Biyografi.info

İshak Alaton hakkında haberler

Tüm İshak Alaton haberleri

İshak Alaton için yapılan aramalar

İshak Alaton, İshak Alaton biyografi, İshak Alaton hayatı, İshak Alaton özgeçmişi, İshak Alaton hakkında, İshak Alaton doğum yeri, İshak Alaton fotoğraf, İshak Alaton video, İshak Alaton resim, İshak Alaton kimdir?, İshak Alaton kaç yaşında?, İshak Alaton nereli, İshak Alaton memleketi