FB TW PIN NWS
BioRank 9011

Isabella Sarah Marie Boyd

Doğum tarihi : 09.Mayıs.1844 Ölüm tarihi : 11.Haziran.1900
Isabella Sarah Marie Boyd kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek :
Isabella Sarah Marie Boyd doğum yeri : Martinsburg, Virginia, ABD.
Ölüm yeri : Wisconsin, ABD.

Isabella Sarah Marie Boyd Biyografisi

Casus

Amerikan iç savaşında Konfederasyon için casusluk yapmış olan ünlü kadın casus

Isabella Sarah Marie Boyd, 9 Mayıs 1844 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Virginia eyaletinin Martinsburg şehrinde Benjamin Reed ve Mary Rebecca Boyd çiftinin ilk çocuğu olarak doğmuştur. Babası Martinsburg’da bir otel işletmekteydi. Marie Boyd bir erkek çocuk gibi büyüdü. İyi bir eğitim aldı. İlk okuldan sonra 1856 yılında Baltimore Mount Washington Kız Kolejine gitti. 4 yıl sonra ailesinin yanına döndü.

4 Temmuz 1861 tarihinde, otelde kendi kaldığı odasında bulunan Konfederasyon bayraklarını soruşturmaya gelen askerlerden birini annesine küfrettiği ve vurduğu için bir tabancayla öldürdü. Soruşturma sonucunda beraat etti.

Marie Boyd, 1862 yılında casusluk kariyerine tesadüfen başladı. Belle Boyd olarak tanınmıştır. Otele gelen subaylarla yakınlık kurdu.

Amerikan İç Savaşı sırasında 1862 yılında babasının işletmekte olduğu otele gelip yerleşen Federal Devlet askerlerinin toplantılarını gizlice dinleyerek Konfederasyon askerlerine iletiyordu. 29 Temmuz 1862 tarihinde tutuklandı ve 30 Temmuz 1862 tarihinde Washington Old Capitol Cezaevi'ne getirildi.

Amerikan iç savaşında Konfederasyon için casusluk yapmış olan ünlü kadın casus, Belle Boyd Birleşik Devletler tarafından ele geçirildi ve hapse atıldı. Ancak savaş daha sona ermeden birliğin subaylarından biriyle evlenmeyi başardı.

1864 yılında, deniz subayı olan Samuel Wylde Hardinge ile evlendi ve önce Kanada'ya sonra İngiltere'ye gittiler. Isabella Sarah Marie Boyd, İngiltere'de bir oyuncu oldu. 1866 yılında kocasının ölümünden sonra ABD'ye döndü, 11 Kasım 1869 tarihinde New Orleans’da John Swainston Hammond adında biri ile evlendi 4 çocuğu oldu ve 1884 yılında boşandı. 1885 yılında Nathaniel Rue ile evlendi.

Isabella Sarah Marie Boyd, 11 Haziran 1900 tarihinde A.B.D’nin Wisconsin eyaletinde Kilbourne City’de bir kalp krizi sonucu 56 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Isabella Sarah Marie Boyd için yapılan aramalar

Isabella Sarah Marie Boyd, Isabella Sarah Marie Boyd biyografi, Isabella Sarah Marie Boyd hayatı, Isabella Sarah Marie Boyd özgeçmişi, Isabella Sarah Marie Boyd hakkında, Isabella Sarah Marie Boyd doğum yeri, Isabella Sarah Marie Boyd fotoğraf, Isabella Sarah Marie Boyd video, Isabella Sarah Marie Boyd resim, Isabella Sarah Marie Boyd kimdir?, Isabella Sarah Marie Boyd kaç yaşında?, Isabella Sarah Marie Boyd nereli, Isabella Sarah Marie Boyd memleketi