FB TW PIN NWS
BioRank 7488

İrem Barutçu

Doğum tarihi : ??.??.1972
İrem Barutçu kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
İrem Barutçu doğum yeri : Trabzon

İrem Barutçu Biyografisi

Babıâli Tanrıları- Simavi Ailesi adlı eserin yazarıdır.

İrem Barutçu, 1972 yılında Trabzon’da doğmuştur. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu.

1991 yılında daha öğrenci iken gazeteciliğe Hürriyet gazetesinde başladı. Hürriyet Production bünyesinde hazırlanan Hodri Meydan programında hazırladığı haber dosyaları dikkat çekince, televizyon haberciliğine yöneldi.

2000 yılında Edinburgh Üniversitesi bünyesinde milliyetçilik akımları üzerine araştırma yaptı.

Show TV, Star TV, TGRT gibi kurumların haber merkezlerinde; muhabir, editör, haber spikeri, haber programı yapımcısı ve sunucusu gibi görevler yaptı. 2001 yılında, “Günlük haber beni artık tatmin etmiyor. Daha uzun soluklu işler yapmak istiyorum. Bir biyografi yazmaya karar verdim.” diyerek haberciliğe ara verdi ve ilk kitabı üzerine çalışmaya başladı. Babıâli Tanrıları- Simavi Ailesi adlı eser, 2004 yılı Aralık ayında Agora Kitaplığı tarafından yayımlandı ve piyasaya çıktığı gün üç baskı yaparak, “çok satanlar” listelerinde yer aldı.

Hürriyet gazetesi ve gazetenin kurucusu Simavi ailesinin –dede Sedat Simavi’den ve Erol Simavi ile torun Sedat Simavi’ye dek-üç kuşak gerçek yaşam öyküsünün irdelendiği eserde, salt kitaba konu olan aile ve gazete değil; başta medya- siyaset-derin devlet ilişkileri olmak üzere, Türkiye madalyonunun “diğer” yüzü de anlatılıyordu. Kitabın bir diğer önemli özelliği, “unauthorized”; öyküsü yazılan kişi ya da kişilerden onay beklemeksizin yazılmış olmasıydı. Bu yönleriyle ses getiren Babıâli Tanrıları- Simavi Ailesi, ulusal gazetelerde tefrika edildi ve pek çok makaleye konu oldu.

İrem Barutçu, 2005 yılında tekrar aktif gazeteciliğe başladı. Tercüman gazetesi, Bugün gazetesi, Sabah gazetesinde çalıştı; röportaj yazarlığı, köşe yazarlığı, yazı işleri müdürlüğü gibi görevler yaptı.

2007 yılı Temmuz ayında röportaj yazarı olarak çalışmakta olduğu Sabah gazetesinden ayrıldı ve yeni kitabını yazmaya başladı. Nail- Keçili Ailesi’nin Üç Kuşak Trajik Öyküsü adını taşıyan bu kitabı 2012 Haziran ayında yayımlandı.

Kitapları :
2004 - BABIÂLİ TANRILARI SİMAVİ AİLESİ : Hürriyet gazetesini yaratan ailenin nefes kesen öyküsü
2012 - NAİL : Keçili Ailesi’nin Üç Kuşak Trajik Öyküsü
2012 - DOST: KEMAL ILICAK


Kaynak:Biyografi.info

İrem Barutçu kitapları

Tüm İrem Barutçu kitapları

İrem Barutçu için yapılan aramalar

İrem Barutçu, İrem Barutçu biyografi, İrem Barutçu hayatı, İrem Barutçu özgeçmişi, İrem Barutçu hakkında, İrem Barutçu doğum yeri, İrem Barutçu fotoğraf, İrem Barutçu video, İrem Barutçu resim, İrem Barutçu kimdir?, İrem Barutçu kaç yaşında?, İrem Barutçu nereli, İrem Barutçu memleketi