FB TW PIN NWS
BioRank 5688

Ingvar Kamprad

Doğum tarihi : 30.Mart.1926 Ölüm tarihi : 26.Ocak.2018
Ingvar Kamprad kaç yaşında öldü : 92
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Ingvar Kamprad doğum yeri : Agunnaryd, İsveç
Ölüm yeri : Småland, İsveç

Ingvar Kamprad Biyografisi

IKEA mobilya perakende zincirinin kurucusudur. Forbes Dergisi’nin 2006 "milyarderler listesi"ne göre, 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı. 2015 yılında Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ingvard Kamprad 38.6 milyar euroluk servetiyle dünyanın en zengin 10. adamıdır.

Ingvar Kamprad, 30 Mart 1926 tarihinde Agunnaryd, İsveç’de doğmuştur. Çocukluğunu Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı çiftlikte geçirdi. Daha küçük yaşta bisikletiyle çevredeki komşulara kibrit satmaya başlayan Ingvar, kibritleri Stockholm’den ucuz bir fiyata toptan satın alıp onları tek tek satıyordu. Ucuz sayılabilecek bir fiyata satmasına rağmen tane başına yine de iyi kar etti ve kibritten sonra balık, yılbaşı ağacı süsleri, yem ve kalemler sattı. Liseden sonra okumadı.

Çocukluğundan beri disleksi (öğrenme bozukluğu) hastalığının esiri oldu. 10 yaşına geldiğinde mobilyalar için ek parçalar üreten bir ustanın yanında işe girdi. Yılbaşları ve özel günlerde insanlara biblolar hazırlamaya başladı. İlk gençliğinde Alman bir anneannesi olmasının etkisiyle İsveç’teki Nazizm hareketine katıldı. Daha sonra bunu ‘hayatının en büyük hatası’ olarak nitelendirdi.

17 yaşında 1943 yılında babasının ona verdiği hediyeyi kullanarak IKEA’yı kurdu ve bu isim altında satış yapmaya başladı. IKEA’yı isminin ve yaşadığı kasabayla çiftliğin isimlerinin baş harflerinden oluşturdu. : Ingvar'ın I'si, Kamprad'ın K'si, Elmtaryd'in E'si, Agunnaryd'in A'sı.

IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler mücevherler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu.

İki yıl sonra mobilya satışına da başlayan Kamprad, olumlu tepkiler aldı ve çizgisini genişletmiş oldu, kasabanın marangozlarının ürünlerini pazarlıyordu. 4 yıl sonra ilk kataloğunu bastırdı. Sürekli büyüyen işi kasabanın sınırlarını aşmış, tüm İsveç'in mobilya üreticilerinden mal almaya başlamıştı. Ancak fiyatları rekabet edilemeyecek kadar aşağı çekince, İsveçli üreticiler boykot ilan etti. O direnişi nasıl aştı dersiniz? Polonyalı mobilyacılarla anlaşarak. Oysa komünizmden nefret ediyordu.

Bunu takip eden yıllarda mobilyalar için Almhult’da bir showroom açtı, ve 1950’lerin başında tamamen ev mobilyalarına odaklandı. Showroomun açılması IKEA’nın dönüm noktası oldu çünkü ilk defa insanlar, mobilyaları sipariş etmeden önce onları görüp dokunabilme fırsatı elde ediyorlardı. Böylece kaliteyi düşürme riskine rağmen rakiplerle girilen fiyat savaşlarında, fonksiyonlu, kaliteli mobilyaları ve uygun fiyat politikasıyla ön plana çıktı. Rakiplerden gelen baskılarla ve tedarikçilerin boykotları sonrasında 1955 yılında IKEA kendi mobilyalarını dizayn etmeye başladı.

1956 yılında kadrosuna aldığı ilk tasarımcı Gillis Lundgren'in ağzından, sipariş bir masanın arabanın bagajına sığmamasına duyduğu öfkeyle dünya ticaret tarihinin en önemli cümlelerinden birini dökülüverdi: "Sökün ayaklarını şu Allah'ın belası masanın!". Bu cümleyle kafasında ampuller yanan Ingvar Kamprad, Bundan böyle müşterinin evde monte edebileceği mobilyalar üretip pazarlayacaktı.

1973 yılında IKEA’nın anavatınında çok yüksek vergi ödemesi nedeniyle firmanın merkezini Danimarka Kopenhag’a taşıdı.

Ingvar Kamprad, 2006 yılında Forbes Dergisi’nin “milyarderler listesi”nde 28 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sırada yer aldı. Okuma güçlüğü çeken Kamprad, 1976’dan itibaren İsviçre’de Epalinges’de yaşamaya başladı. Yerel bir televizyonda yer alan röportajına göre Ingvar, onbes yıllık bir araba kullanıyor, sadece ekonomi sınıfında uçuyor ve IKEA’daki çalışanlarına her zaman kağıdın her iki tarafını da kullanmalarını öğütlüyordu.

1994’de aktif faşistlerden Per Engdahl’ın özel mektuplarının basına yansımasıyla, Kamprad’ın 1942’de Engdahl’ın nazi grubuna katıldığı ve en azından 1945’e kadar çeşitli para yardımlarında bulunduğu ortaya çıktı. Gruptan ne zaman çıktığı bilinmemesine rağmen Engdahl ile olan arkadaşlığı 1950’ye kadar sürdü. Daha sonraları bu dönemi, hayatının en büyük hatası ve pişmanlığı olarak açıklayan Kamprad, tüm yahudi soyundan gelen IKEA çalışanlarından da birer mektupla özür diledi.

Ingvar Kamprad İsveç’teki kurumsal vergilerin yüksekliğine kızarak 1973 yılında IKEA’nın şirket merkezini ilk önce Danimarka’ya sonra da Hollanda’ya taşımıştı. Bugün Luksemburg merkezli bir vakfın mülkiyetinde bulunan IKEA Forbes dergisinin en değerli marka sıralamasında 45. sırada bulunuyor.

Aynı zamanda alkolik olduğunu kabul eden Ingvar Kamprad, bu durumunun artık kontrolü altında olduğunu açıkladı.

Ingvar Kamprad’ın ilk eşinden Peter Kamprad, Jonas Kamprad, Mathias Kamprad adlarında 3 oğlu vardır.

Ingvar Kamprad, 1963 yılında ikinci eşi Margaretha Kamprad ile evlendi. Eşi 2011 yılında vefat etti. Annika Kihlbom adında evlat edindiği bir kızı var.

En küçük oğlu Mathias Kamprad şu an IKEA Holding’in başında bulunuyor.

Dünyanın en zenginleri arasında bulunan IKEA patronu, kırk yıl aradan sonra 2014 yılı için 640 bin euro vergi ödedi. ABD merkezli Forbes dergisinin servetini 3.8 milyar dolar olarak hesapladığı Ingvar Kamprad, karısının ölümünden sonra 40 yıldır yaşadığı yurt dışından 2011 yılında güney İsveç’teki çiftliğine geri dönmüştü.

Yurt dışına taşındığı 1973 yılından beri ilk defa İsveç’te vergi ödemeye başlayan Kamprad 2015 yılında hizmet geliri olarak 128 bin, sermaye geliri olarak 1milyon 760 bin euro gelir göstererek toplamda İsveç devletine 640 bin euro ödemiş oldu.

IKEA sadece sattığı mobilyalarıyla bilinen bir kurum değil. Şirket aynı zamanda İsveç kültürünün de hissedilebileceği mağazalar açıyor. Yemek de bu kültürün olmazsa olmazı. Sadece geçen sene Kamprad’ın imparatorluğu 1.8 milyar euroluk yiyecek sattı. IKEA müdavimlerinin favorisi ise tabiki bol soslu İsveç köftesi!

2015 yılında Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ingvard Kamprad 38.6 milyar euroluk servetiyle dünyanın en zengin 10. Adamıdır.

Ingvar Kamprad, İsveç, Småland'da 27 Ocak 2018 tarihinde 92 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ingvar Kamprad için yapılan aramalar

Ingvar Kamprad, Ingvar Kamprad biyografi, Ingvar Kamprad hayatı, Ingvar Kamprad özgeçmişi, Ingvar Kamprad hakkında, Ingvar Kamprad doğum yeri, Ingvar Kamprad fotoğraf, Ingvar Kamprad video, Ingvar Kamprad resim, Ingvar Kamprad kimdir?, Ingvar Kamprad kaç yaşında?, Ingvar Kamprad nereli, Ingvar Kamprad memleketi