FB TW PIN NWS
BioRank 3809

Haşmet Babaoğlu

Doğum tarihi : 08.Mayıs.1955
Haşmet Babaoğlu kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Yazar, Gazeteci
Haşmet Babaoğlu doğum yeri : Bursa

Haşmet Babaoğlu Biyografisi

Çeşitli gazetelerde editörlük ve köşe yazarlığı yapmış, Rüyalarını Ver Bana başta olmak üzere pek çok romana imza atmış olmasına rağmen, özellikle genç takipçileri tarafından futbol konusundaki yazıları ve tv programlarıyla tanınan Türk gazeteci, yazar ve spor eleştirmeni.
Haşmet Babaoğlu, 8 Mayıs 1955 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Çok genç yaşlarda ailesi ile beraber İstanbul’a taşınan Babaoğlu çocukluğu ve gençliğini bu şehirde geçirdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan Babaoğlu, yüksek lisansını da aynı bölümde tamamladı. Okulu bitirmesinin ardından uzun bir süre boyunca işsiz kalan Babaoğlu, bu dönem boyunca ağırlıklı olarak ansiklopediler için yazdığı telifli yazılardan gelen paralarla geçindi.

Gazetecilik mesleği aklında yokken, garip bir tesadüf sonucunda Nokta dergisine giren Babaoğlu, daha sonraki yıllarda çeşitli dergi ve gazetelerde editörlük ve köşe yazarlığı görevlerinde bulundu. Spor yazılarına o yıllarda yeni kurulan Yeni Yüzyıl gazetesinde başlayan başarılı yazar, gazetenin kapanışına kadar bu yazıları sürdürdü. Aldığı olumlu tepkilerin de etkisiyle spor yazılarından bir daha hiç kopmayan Babaoğlu, Yeni Yüzyıl’ın ardından sırasıyla Yeni Binyıl, Sabah ve Vatan gazetelerinde yazılarını sürdürdü.

Köşe yazılarının yanı sıra edebiyata da el atan Babaoğlu, toplam dört adet kitap piyasaya çıkarttı; Herkes Birbirine Sevgi Herkese Karşı (1998), Bekle Beni Gelmeyeceğim (2001), Rüyalarını Ver Bana (2003) ve Haydi Kıralım Hayallerimizi (2004)

Babaoğlu halen ATV’de yayınlanan Yaşamdan Dakikalar adlı söyleşi programının sunuculuğunu yapmaktadır ve de 2002 yılından bu yana NTV’de yayınlanmakta olan, ülkemizin en fazla izlenen spor programlarından birisi olan 90 Dakika’da Fuat Akdağ ve Hıncal Uluç ile beraber, ağırlıklı olarak futbol üzerine olmakla beraber her türlü spor üzerine düşüncelerini paylaştı.

ATV'de yayınlanan "Yaşamdan Dakikalar" adlı söyleşi programında Hıncal Uluç, Sunay Akın, Nebil Özgentürk ile birlikte yorumculuk yaptı. İlk olarak 2004'te atv'de yayınlanmaya başlayan program, kısa bir süre sonra tv8'e geçmiştir. Günümüzde ise 2011'den beri Skyturk360'da yayınlanmaya devam etmektedir. "Yılın en iyi kültür programı" ödülünü almıştır.

TVNET kanalında Selahattin Yusuf ve İsmail Kılıçarslan ile birlikte "Bize Müsaade" programını yapmaktadır.

Kitapları :
2008 - Yaşamdan Dakikalar
2004 - Haydi Kıralım Hayallerimizi
2003 - Rüyalarını Ver Bana
2001 - Bekle Beni Gelmeyeceğim
1998 - Herkes Birbirine Sevgi Herkese Karşı


Kaynak:Biyografi.info

Haşmet Babaoğlu kitapları

Tüm Haşmet Babaoğlu kitapları

Haşmet Babaoğlu için yapılan aramalar

Haşmet Babaoğlu, Haşmet Babaoğlu biyografi, Haşmet Babaoğlu hayatı, Haşmet Babaoğlu özgeçmişi, Haşmet Babaoğlu hakkında, Haşmet Babaoğlu doğum yeri, Haşmet Babaoğlu fotoğraf, Haşmet Babaoğlu video, Haşmet Babaoğlu resim, Haşmet Babaoğlu kimdir?, Haşmet Babaoğlu kaç yaşında?, Haşmet Babaoğlu nereli, Haşmet Babaoğlu memleketi