FB TW PIN NWS
BioRank 8675

Fuad Masum

Doğum tarihi : ??.??.1938
Fuad Masum kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu :
Fuad Masum doğum yeri : Köysancak, Süleymaniye, Irak

Fuad Masum Biyografisi

Irak Cumhurbaşkanı

Fuad Masum, 1938 yılında Köysancak, Süleymaniye, Irak’da doğmuştur. Tam adı Muhammed Fuad Masum Havrami’dır. Çocukluğu Süleymaniye'nin Köysancak ilçesinde geçti. Babası bölgede tanınmış bir din adamıdır. Fuad Masum, küçüklüğünden itibaren medrese eğitimi aldı. Bağdat Üniversitesi'nde hukuk ve şeriat okudu. Üniversite eğitimini 1958 yılında başladığı Kahire'deki Ezher Üniversitesi'nde İslami çalışmalar ve felsefe üzerine yaptıktan sonra 1975 yılında aynı yerde doktorasını tamamladı. 1968 yılında Basra Üniversitesi'nde profesör olarak çalıştı.

Fuad Mahsum'un siyasi hayatı, 1964 yılında Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani'nin kurucusu olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) katılmasıyla başladı.

Fuad Masum, 1975 yılında çocukluk ve gençlik arkadaşı olan Celal Talabani ile beraber Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’nin kurucusu oldu.

Körfez Savaşı'ndan sonra 1992 yılında Kürt özerk bölgesinin kurulmasıyla kabinenin ilk başbakanı oldu. 4 Temmuz 1992 – 26 Nisan 1993 tarihleri arasında başbakan olarak görev yaptı.

ABD'nin, 2003 yılındaki işgalinin ardından Irak'ın yeni anayasasını oluşturma çalışmalarına katılan Fuad Mahsum, 2004 yılında Irak Parlamentosu'nun ilk başkanı seçildi. Bir süre milletvekilliği de yaptı. Fuad Masum 14 Haziran 2010 – 11 Kasım 2010 tarihleri arasında Irak Temsilciler Meclisi Başkanı görevinde de bulundu.

Irak Cumhurbaşkanlığı'na Kürtlerin ortak adayı olarak Fuad Masum seçildikten sonra 24 Temmuz 2014 tarihinde Irak Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylama sonucu 211 milletvekilinin oyunu alarak yeni Irak Cumhurbaşkanı seçildi.

Fuad Masum, cumhurbaşkanlığı makamını, görev süresi dolan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’den devralmıştır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Irak Cumhurbaşkanlığına seçilen Fuad Masum ile bir telefon görüşmesi yaparak kendilerini halk ve şahsı adına kutladı. Gül, Masum'u bu göreve seçildikten sonra kutlayan ilk lider oldu.

Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilen Fuad Masum, Ronak Mustafa Abdul Wahid ile evlidir ve 5 kız çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Fuad Masum için yapılan aramalar

Fuad Masum, Fuad Masum biyografi, Fuad Masum hayatı, Fuad Masum özgeçmişi, Fuad Masum hakkında, Fuad Masum doğum yeri, Fuad Masum fotoğraf, Fuad Masum video, Fuad Masum resim, Fuad Masum kimdir?, Fuad Masum kaç yaşında?, Fuad Masum nereli, Fuad Masum memleketi