FB TW PIN NWS
BioRank 1272

Eşref Armağan

Doğum tarihi : ??.??.1953
Eşref Armağan kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Eşref Armağan doğum yeri : İstanbul

Eşref Armağan Biyografisi

Eşref görmez bir ressamdir. Doğuştan kördür. Hiç görmemiştir ve renkleri anlamaz.

Eşref Armağan, 1953 yılında İstanbul’da Fatih’te doğmuştur. Hiçbir öğrenim görmüyor. Yazmayı kendi kendine öğreniyor. Küçükken, babasının dükkânında baca borularını keserek ona yardım ediyor. 6 yaşında karakalemle ilk çizgilerini çiziyor. 18 yaşında ise, önce parmakları ile kâğıt üzerine, sonra kartona yağlıboya resim yapmaya başlıyor.

Gözleri hiç görmediği halde, resim yapıyor. Cisimleri eline alıyor, cisimleri eliyle algılıyor, elinde yoğuruyor ve onlara doğadaki renklerini veriyor. Ne renk biliyor, ne cisim. Ama, o cisimler ve renkler şaşmıyor.

Eşref Armağan doğuştan görme engelli Türk ressamdır. Yaşamı boyunca görmediği nesnelerin maket modellerine parmak uçlarıyla dokunarak onları başarıyla resmedebilmiştir. 'The Colors of Darkness' isimli ödüllü belgesele konu olmuştur.

Ayrıca Real Super Humans isimli belgeselde de aynı şekilde kendisinden ayrıntılı bir biçimde bahsedilmektedir. Hiç görmediği nesneleri dokunduktan sonra resmedebilme yeteneği nedeniyle Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından profesörler kendisinin beyin fonksiyonlarını incelemiş, bunun sonucunda Eşref Armağan'ın bir nesneye dokunduğunda beynindeki görülen cisimlerin algılanması ile ilgili bölümün harekete geçtiğine şahit olmuşlardır.

Hakkında ünlü İngiliz bilim dergisi 'New Scientist'te makale yayınlanan Eşref Armağan, yaşamını Ankara'da kendisi gibi görme engelli eşiyle beraber sürdürmektedir. Menajerliğini yapmakta olan ve otuz sene evvel Türkiye'de evlenmiş Amerikalı bir hanım olan Joan Eröncel, ile 1994 senesinde tanışır. Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşısında hayran olur ve ona yardım etmeye karar verir. Hatta onun adına bir internet sitesi açar (www.armagan.com). Şu an yenilenmiş bir sitesi daha bulunmaktadır (www.esrefarmagan.com).

Eşref Armağan, çok özel bir Türk ressamdır. Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dışında çeşitli sergilerde yer almıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Eşref Armağan videoları

Tüm Eşref Armağan videoları

Eşref Armağan için yapılan aramalar

Eşref Armağan, Eşref Armağan biyografi, Eşref Armağan hayatı, Eşref Armağan özgeçmişi, Eşref Armağan hakkında, Eşref Armağan doğum yeri, Eşref Armağan fotoğraf, Eşref Armağan video, Eşref Armağan resim, Eşref Armağan kimdir?, Eşref Armağan kaç yaşında?, Eşref Armağan nereli, Eşref Armağan memleketi