FB TW PIN NWS
BioRank 2665

Eminem

Doğum tarihi : 17.Ekim.1973
Eminem kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Eminem doğum yeri : St. Joseph, Missouri

Eminem Biyografisi

Amerika'lı ünlü rap müzik sanatçısı ve sinema oyuncusu.
Asıl ismi Marshall Bruce Mathers III olan olay rapçi Eminem, 17 Ekim 1973 tarihinde Kansas şehri yakınlarında küçük bir yerleşim yeri olan St. Joseph'te doğdu. Annesi Deborah R. Nelson-Mathers, babası Marshall Bruce Mathers, Jr.’dır. Babası kendisini doğmadan önce terketmiştir.

Çocukluğunun büyük bir kısmını annesiyle birlikte şehir şehir dolaşarak geçiren Mathers'ın bu gidip gelmeleri, gelecekte tanışacağımız agresif Eminem kişiliğinin temelini oluşturuyordu. En sonunda 12 yaşındayken annesinin Detroit'i seçmesiyle yerleşik mekana geçen genç adam, küçük yaştan itibaren hip hop ve rap müziğine karşı büyük bir ilgi göstermeye başladı. Annesi ile birlikte Detroit'te çoğunlukla siyah Amerikan'ların yaşadığı bir banliyöde, bir karavan evde yaşamıştır. Orada Lincoln Junior ve Osborne liselerine devam eden; agresif kişiliği, derslere olan ilgisizliği ve sert mizacıyla dokuzuncu sınıfta okuldan atılan Marshall, kendini doğrudan hip hop ortamı içinde buldu ve "Basement Productions", "The New Jacks" ve "D12" gibi farklı rap gruplarıyla birlikte zaman geçirmeye başladı.

Bu arada bir restoranda asgari ücretle aşçılık ve bulaşıkçılık da yaptı.

İhtiyacı olan iç huzur ve adaleti evinde bulamayan Mathers'in istediği yaşam, sokaklarda ve hip hop kültüründeydi. Kendine Eminem adını takarak, siyahların arasındaki "garip ve sinirli beyaz genç" olarak tanımlanacağı hayatına hızlı bir giriş yaptı.

1996 yılında gayet bağımsız bir plak şirketi olan FBT'den "Infinite" adındaki ilk albümü sayılabilecek kaydını piyasaya süren Eminem, bu albümüyle müzik dünyasına hızlı ama sessiz bir giriş yaptı. "Infinite"; gerçekten çok çiğ ve yapım açısından yetersiz bir albümdü, ama Eminem'in sahip olduğu tutkuyu ve ışığı parlak bir şekide yansıtıyordu. Abartılı şarkı söyleyişi, şiddet içerikli sözleri ve özellikle derisinin "beyaz" oluşu nedeniyle hemen dikkatleri üzerine çeken Eminem'in bu demosunu şans eseri dinleyen rap gurusu Dr. Dre; 1997 yılında düzenlenen Rap Olimpiyatları sırasında MC savaşı kategorisinde ikinci olan Eminem'le anlaşma imzaladı. Bu imza, Mathers'in kariyerinde bir dönüm noktası oldu ve ünlü rapçi birkaç sene sonra, büyük yankı uyandıracak albümü "Slim Shady"yi yayınladı.

Albüm, MTV ve Eminem'in sansasyonal kişiliği ve karıştığı olaylar sonucu öyle bir patladı ki, bol eleştrinin yanında bir o kadar da ödül ve hayran kitlesi edindi. Bu albümdeki şarkı sözleri, saldırgan davranışları ve katıldığı TV ve radyo programlarındaki provakatif davranışlarıyla Eminem sadece hip-hop dünyasına değil, şov dünyasının tamamına damgasını vurdu. Özellike "My name is..." ve "Just Don't Give a F*" gibi şarkıların Bill Clinton'dan Marilyn Manson'a birçok ünlü isimle dalga geçtiği video klipleri olay oldu ancak albüm tüm olumsuz eleştirilere rağmen Amerika'da en çok satanlar listesinde iki numaraya kadar çıkmayı başardı.

Bu başarı sonunda Eminem, Missy Eliot'dan Dido'ya pekçok isimle ortak çalışmalar yapma imkanı buldu. Albümün hızlı başarısı unutulmadan, kısa bir süre içinde Eminem; yeni albümü "Marshall Mathers"ı yayınladı. Piyasaya sürüldüğü gün listelere bir numaradan giren çalışma, deyim yerindeyse "Slim Shady"'nin başarısını ikiye katlayarak, Eminem'i bir pop yıldızı haline getirdi ve 2Pac'ten, Snoop Doggy Dog'dan beri, en başarılı ve en çok satan rap şarkıcısı ilan etti. Hakkındaki tüm olumsuz eleştirilere, hukuki davalara ve ailesiyle arasındaki sorunlara rağmen Eminem; kendisini bir numaraya oturtan bu albümle, 2000 yılı Grammy'lerindeki en başarılı şarkıcı olma ve eski grubu D12 ile birlikte bir albüm yapma şansını elde etti.

Sonraki 2 yıl da Eminem için pek farklı geçmedi. Yeni albüm yapmamasına rağmen, yer aldığı projeler, röpörtajları ve skandallarla dolu özel hayatıyla sürekli gündemde kalan bu haşarı çocuk, son olarak, yeni şarkılarını "The Eminem Show" adı altında dinleyicileriyle buluşturdu.

Temmuz 2000'de, Eminem The Source dergisine kapak olan ilk beyaz insan oldu.

2000 yılında Marshall Matters LP albümünü çıkarır. Bu albüm pek çok kişiye göre Eminem'in en iyi albümüdür. Bu albümde, o zamanlar çok popüler olan Britney Spears gibi popçulara, 'Nsync gibi boyband'lere savaş açar. İlk single "The Real Slim Shady"'de bu tür ünlülerle dalga geçer. Hatta şarkıda Christina Aguilera'nın Fred Durst ve Carson Daly'e oral seks yaptığını söyler. Basında pek çok ünlüyle atışmalara girer ve bu atışmalar sayesinde albümün satışları patlar. Diğer şarkılar "The Way I Am" ve "Stan"'in katkısıyla da albüm 9 milyon satar. Bu albümden sonra Eminem yapımcı(prodüktör) olmaya karar verir ve Shady Records'u kurar.

1999'da en iyi solo rap dalında ve en iyi rap albümü dalında 2 Grammy ödülü kazandı. 2001’de buna üç Grammy daha ekledi.

D12, Eminem ve Detroit'ten 5 arkadaşının kurduğu bir gruptur. Shady Records'tan, Eminem'in yapımcı olduğu ilk albümleri "Devil's Night", 2001 yılında çıkar, ama ticari olarak Eminem kadar başarı göstermez. Ancak 2004'de Eminem artık tamamen bir yıldız olduktan sonra çıkardıkları D12 World ile başarı sağlarlar. Grup üyeleri; Bizarre, Swift, Konartis, Kuniva; şu anda solo albümleri üzerinde çalışmaktalar. Grup üyesi ayrıca Eminem'in en yakın arkadaşı olan Proof, bir gece klübü çıkışı, silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür

Çevirdiği "8 Mil" filminde kendi hayatını oynamasına ve filmin başarılı olmasına rağmen, oyunculuktan zevk almadığını söyledi. “8 Mile” filmi için yapılan 'Lose Yourself' şarkısıyla, 2003 yılında gerçekleştirilen 75. Akademi Ödüllerinde 'En İyi Şarkı' Oscarının sahibi oldu.

Eminem, Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En Büyük 100 Sanatçısı listesinde 82 numarada yer aldı. Ayrıca Vibe dergisi tarafından 2008 yılında gelmiş geçmiş en iyi rapçi ilan edildi.

Genç yaşlarında annesi ile bütün ilişkisini kesen Eminem, 1999 yılında Kimberly Anne Scott ile evlendi, Hailie Jade Scott adında bir kızı oldu. Ayrıca Kimberley Scott'un kız kardeşinin kızı Alaina'yı da evlat edinmiştir. Boşandıktan yıllar sonra tekrar şanslarını denemişler, fakat geçimsizlik nedeniyle tekrar boşanmışlardır.

Evlilikleri :
1.evliliği : 1999 yılında Kimberly Anne Scott ile evlendi. 2001 yılında boşandı. Hailie Jade Scott, Alaina, Whitney adında üç kızı var.
2.evliliği : 2006 yılında Kimberly Anne Scott ile evlendi. 3 ay sonra 2006 yılında boşandı.

Albümleri :
1996- Infinite
1999 - The Slim Shady LP
2000 - The Marshall Mathers LP
2001 - Devil's Night
2002 - The Eminem Show
2004 - Encore
2005 - Curtain Call
2009 - Relapse
2010 - Recovery
2011 - Hell: The Sequel

Filmleri :
2000 - Da Hip Hop Witch
2000 - Up in Smoke Tour
2001 - The Wash
2002 - 8 Mil
2003 - 50 Cent: The New Breed
2004 - Crank Yankers
2009 - Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony
2009 - Funny People

Kaynak:Biyografi.info

Eminem kitapları

Tüm Eminem kitapları

Eminem için yapılan aramalar

Eminem, Eminem biyografi, Eminem hayatı, Eminem özgeçmişi, Eminem hakkında, Eminem doğum yeri, Eminem fotoğraf, Eminem video, Eminem resim, Eminem kimdir?, Eminem kaç yaşında?, Eminem nereli, Eminem memleketi , Eminem albümleri