FB TW PIN NWS
BioRank 7998

Elif Doğan Türkmen

Doğum tarihi : 01.Ocak.1962
Elif Doğan Türkmen kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Elif Doğan Türkmen doğum yeri : Kırıkhan, Hatay

Elif Doğan Türkmen Biyografisi

CHP Adana Milletvekilidir.

Elif Doğan Türkmen, 1 Ocak 1962 tarihinde Hatay ilinin ilçelerinden biri olan Kırıkhan’da doğmuştur. Baba adı Rıza, anne adı Döne'dir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adana’da okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun olduktan sonra Adana Barosuna bağlı olarak Adana’da serbest avukat olarak çalıştı.

Elif Doğan Türkmen, Adana İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Kadın Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Adana İl Üyeliği, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği Üyeliği, Adana Güç Birliği Vakfında Genel Sekreterliği, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonunda Başkan Yardımcılığı, Adana Barosu üyeliği, Üniversiteli Kadınlar Derneği ve Hukukçular Derneğini üyelikleri yapmaktadır.

Ayrıca TÜRKONFED üst kurul delegesi ve istihdam kurulu üyesi olan Türkmen, Adana Barosu Avrupa Birliği Komisyonu üyesidir.

KOSGEB Girimşimcilik Kursları, TÜRKONFED Ulusal Konferansları, Lons ve Rotary Kulüpleri, TOBB Kadın Girişimciler Adana Kurulu ve YOL-İŞ, TEK GIDA-İŞ Konferanslarında "Adana'nın Ekonomik Durumu", "Anayasa ve Referandum", "Sendikalaşma", "İşçilik Hakları", İş Kadınları ve Siyaset", "Kadın Hakları", "Kadın Girişimcilerin Avantajları ve Dezavantajları", İŞKUR Uygulamaları", Şirketlere Hukuki Danışmanlık" vb. konularda yaptığı çalışma ve konuşmalar birçok kurum ve kuruluş tarafından ödül kazanmasını sağlamıştır.

Elif Doğan Türkmen, sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarının sonucu olarak Adana’da iki kez yılın kadını seçildi. Adana'da ilklere imza atan Türkmen, İŞKAD olarak "Geleceğin Lider Kadınları" projesi ile AB hibe programından ilk kez fon kazanılmasını sağladı. Elif Doğan Türkmen, Adana Ticaret Odası'na bağlı ABİGEM'de geliştirdiği proje ile de Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 250 iş kadınına girişimcilik eğitimi verilmesini sağlayan başarılı bir projeye daha imza attı.

SODEP üyeliği, SHP İl Kadın Kolları'nın kurucu üyeliğinin yanı sıra CHP'nin ikinci kez kurulması ile birlikte CHP'ye geçerek CHP'de seçim ve hukuk komisyonu gibi birçok komisyonda görev aldı. 1994-1999 yılları arasında Adana Belediyesi CHP Meclis Üyeliği yaptı.

7 Haziran 2015 tarihindeki seçimlerde 25.dönem ve 1 Kasım 2015 tarihindeki 26. Dönem seçimlerinde CHP Adana Milletvekili olarak seçildi. TBMM’de Başkanlık Divanı Kâtip Üye olarak görev yaptı.

Elif Doğan Türkmen, Torun Ahmet Türkmen ile evlidir. Anıl Türkmen adında bir çocuğu vardır.

Elif Doğan Türkmen, 2017 Ocak ayında; 13 ayda 2 milyon lirayı aşan iletişim ve haberleşme gideriyle ilgili gündeme geldi. 2016 yılında 1 milyon 200 bin lirayı bulan iletişim ve haberleşme gideri TBMM bütçesinden ödendi. 2017 Ocak ayı iletişim ve haberleşme giderinin de 800 bin lirayı bulduğu belirtildi.

Ardından gelişmeler üzerine TBMM Başkanlık Divanı üyeliğinden 3 Şubat 2017 tarihinde istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Elif Doğan Türkmen için yapılan aramalar

Elif Doğan Türkmen, Elif Doğan Türkmen biyografi, Elif Doğan Türkmen hayatı, Elif Doğan Türkmen özgeçmişi, Elif Doğan Türkmen hakkında, Elif Doğan Türkmen doğum yeri, Elif Doğan Türkmen fotoğraf, Elif Doğan Türkmen video, Elif Doğan Türkmen resim, Elif Doğan Türkmen kimdir?, Elif Doğan Türkmen kaç yaşında?, Elif Doğan Türkmen nereli, Elif Doğan Türkmen memleketi