FB TW PIN NWS
BioRank 5775

Edwin Hubble

Doğum tarihi : 20.Kasım.1889 Ölüm tarihi : 28.Eylül.1953
Edwin Hubble kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Astronom
Edwin Hubble doğum yeri : Marshfield, Missouri, ABD
Ölüm yeri : San Marino, Kaliforniya, ABD

Edwin Hubble Biyografisi

Evrenin genişlediğini bulan Astronom’dur.

Edwin Hubble, 20 Kasım 1889 tarihinde Marshfield, Missouri, ABD’de doğmuştur. Annesi Virginia Lee James, babası John Powell Hubble’dır. 1910 yılında Chicago Üniversitesi’nde Fen Bilimleri Bölümü’nden mezun oldu. Ardından burslu olarak gittiği İngiltere’de, Oxford Üniversitesi’nde bu kez hukuk okudu 1912 yılında mezun oldu. Döndükten sonra Kentucky Eyaleti’nin Louisville kentinde bir hukuk bürosu açtı ve 1914 yılına kadar bu hukuk bürosunda avukat olarak çalıştı. Üniversite yıllarında boks ve atletizm ile ilgilendi.

1914 yılında Chicago Üniversitesi Yerkes Gözlem evinden doktora çalışması ve asistanlık önerisi alınca öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1917 yılında astronomi dalında doktorasını tamamladı. Aynı yıl savaşa alındı, Fransa’ya gönderildi. Savaş dönüşü 1919 yılında bu kez Mount Wilson Gözlemevi’nde çalışmaya başladı. I. ve II. Dünya Savaşı yılarında ki askerlik görevi dışında da, o tarihten sonra tüm yaşamını astronomiye adadı.

California Eyaleti’ndeki Pasadena yakınlarında, Hale’in girişimi ve çabasıyla kurulmuş olan bu gözlemevinde yaşamının sonuna değin sürdürdüğü gözlemleriyle evrenin gizlerini çözmeye çalışan Hubble, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Mt. Wilson ve Mt. Palomar gözlemevlerinin araştırma komitesi başkanlığını da üstlenerek geniş çaplı araştırma programlarının gerçekleştirilmesinde etkili oldu.

O zamanlar çoğu gökbilimci, bütün evrenin, bizim gökada Samanyolu’ndan ibaret olduğunu düşünüyordu. Fakat Hubble, Andromeda Gökadası’nın ucunda birtakım yıldızlar gördü ve onların Samanyolu’nun çok ötesinde oldukları tahmininde bulundu. Andromeda Gökadası’nın başka bir gökada olduğunu, dolayısıyla bizimkinin dışında başka gökadaların da var olduğunu kanıtladı.

1924 yılında öteki gökadaların da dünyanın içinde bulunduğu gökada (Samanyolu) gibi milyonlarca yıldızdan oluştuğunu kanıtladı ve gökadalar arası uzaklıkları ölçtü. 1925 yılında ilk gökada sınıflandırmasını yaptı.

1929 yılında gökadaların hızını Milton La Salle Humason ile açıklayarak ünlü Hubble-Humason Yasası’nı ortaya koydu. Evrenin genişlediğine ilişkin kuramı ortaya attı. Hubble ayrıca Bigbang teorisinin en büyük ispatçılarından biridir. Çünkü yıldızların ve gezegenlerin dünyadan uzaklaştığını buldu ışık tayfı sayesinde. Daha sonra bütün gezegenlerin birbirlerinden uzaklaştığını buldu.

Bu da evrenin genişlediği anlamına geliyordu. Aslında Albert Einstein teorik olarak evrenin durağan olamayacağını ispatlamış ancak zamanın görüşlerine ters düşmemek için açıklamamıştır ve bu konuyu “kariyerimin pişmanlığı” olarak açıklamıştır. Ve evreni bir balon, üzerindeki noktaları ise birer gezegen olarak kabul edersek balon şiştikçe gezegenler birbirlerinden uzaklaşacaktır. Buna dayanarak balonun gazını salarsak yani zamanı geri alırsak gezegenler birbirlerine yaklaşacak ve 0 (sıfır) hacim ve sonsuz yoğunluğu oluşturacaktı. Evrenin başlangıcında Bigbang yani büyük bir patlama ile olacağını tahmin etmiştir.

Ayrıca Hubble, ışık tayfı konusunu da inceledi. Kızıla kaymanın olabilmesi için, yıldızların bizden uzaklaşmaları gerektiğini fark etti. Gökadalar zayıfladıkça kızıla kaymanın artışı da dikkatini çekti.

Adını taşıyan dev bir teleskop, 1990 yılında uzaya fırlatıldı.

Edwin Hubble, 26 Şubat 1924 tarihinde Grace Burke ile evlendi.

Edwin Hubble, 28 Eylül 1953 tarihinde San Marino, Kaliforniya, ABD’de 64 yaşında ölmüştür.

Kitapları:
1934 - Red Shifust in the Spectra of Nebulea (Bulutsuların Tayfında Kırmızıya Kayma),
1936 - The Realm of the Nebulea (Bulutsuların Ülkesi),
1937 - The Observational Approach to Cosmology (“Kozmolojiye Gözlemsel Yaklaşım”), 1961 - The Hubble Atlas of Galaxies (Hubble’ın Gökada Atlası)( ölümünden sonra)


Kaynak:Biyografi.info

Edwin Hubble için yapılan aramalar

Edwin Hubble, Edwin Hubble biyografi, Edwin Hubble hayatı, Edwin Hubble özgeçmişi, Edwin Hubble hakkında, Edwin Hubble doğum yeri, Edwin Hubble fotoğraf, Edwin Hubble video, Edwin Hubble resim, Edwin Hubble kimdir?, Edwin Hubble kaç yaşında?, Edwin Hubble nereli, Edwin Hubble memleketi