FB TW PIN NWS
BioRank 8508

Edward Burne Jones

Doğum tarihi : 28.Ağustos.1833 Ölüm tarihi : 17.Haziran.1898
Edward Burne Jones kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Ressam
Edward Burne Jones doğum yeri : Birmingham, İngiltere
Ölüm yeri : Birmingham, İngiltere

Edward Burne Jones Biyografisi

İngiliz simgeci ressam. Döneminin en önemli simgeci ressamlarındandır.
Edward Burne Jones, Edward Coley Burne Jones, 28 Ağustos 1833 tarihinde İngiltere’nin Birmingham şehrinde doğmuşdur. Annesi Elizabeth Coley, o doğduktan 6 gün sonra öldü. Babası Edward Jones’dur. 1844 yılında Birmingham’da King Edward okulundan mezun oldu. Ardından Exeter College ve Oxford’da okudu.

İngiliz ressam ve desenci.Dante Gabriel Rosetti’nin öğrencisi oldu. Resimlerinde Rosetti, Botticelli, Mantegna ve Michelangelo’nun etkileri görülen Edward Burne Jones yapıtlarında genelde antikçağ mitolojisi,ortaçağ efsaneleri ve hıristiyanlıkla ilgili temaları işledi. 1856 yılında Londra'ya taşındı.

Önceleri Royal Acedemy tarafından dışlanan Edward Burne Jones, bu kuruma ancak 1887′de üye olabildi.

Edward Burne Jones, resim ve yaptığı vitray çalışmalarına ek olarak çeşitli el sanatları kapsamında seramik, fayans , mücevher , duvar halıları , mozaikler üzerinde gravür tasarımı ve kitap kapağı illüstrasyon çalışmalarında bulunmuştur.

1881 yılında Edward Burne Jones’a Oxford üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiş ve 1882 yılında Fahri Üyesi yapılmıştır.

Edward Burne Jones’un eserlerinden büyük bir bölümü Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergilenmektedir.

Edward Burne Jones, 1860 yılında eski okul arkadaşının kız kardeşi Georgie MacDonald ile evlendi. 1861 yılında Philip adında bir oğlu oldu. 1866 yılında Margaret adında bir kızı oldu. Oğlu Philip de başarılı bir portre ressamı oldu ve 1926 yılında öldü

Edward Burne Jones, 17 Haziran 1898 tarihinde Birmingham’da 65 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Edward Burne Jones için yapılan aramalar

Edward Burne Jones, Edward Burne Jones biyografi, Edward Burne Jones hayatı, Edward Burne Jones özgeçmişi, Edward Burne Jones hakkında, Edward Burne Jones doğum yeri, Edward Burne Jones fotoğraf, Edward Burne Jones video, Edward Burne Jones resim, Edward Burne Jones kimdir?, Edward Burne Jones kaç yaşında?, Edward Burne Jones nereli, Edward Burne Jones memleketi