FB TW PIN NWS
BioRank 8752

Cornelius Drebbel

Doğum tarihi : ??.??.1572 Ölüm tarihi : 07.Kasım.1633
Cornelius Drebbel kaç yaşında öldü : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Mühendis, Mucit
Cornelius Drebbel doğum yeri : Alkmaar, Hollanda
Ölüm yeri : Londra, Birleşik Krallık

Cornelius Drebbel Biyografisi

Cornelius Drebbel, 1620 yılında ilk gezilebilir denizaltının üreticisi ve ölçüm ve kontrol sistemlerinin, optiklerin ve kimyanın geliştirilmesine katkıda bulunan bir mucittir.

Cornelius Drebbel, 1572 yılında Hollanda'nın Alkmaar şehirinde varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak doğmuştur. Alkmaar'daki okullarda okuduktan sonra 1587 yılında Kuzey Hollanda'da bulunan Haarlem'deki Akademi'ye gitti. Bu okulda simya ile ilgilenen Cornelius Drebbel, bakır levha üzerine yetenekli bir oymacı oldu. Bu okulda çıraklık döneminde Cornelius Drebbel, gravürcülükten çok daha fazlasını öğrenme şansı buldu. Simyanın inceliklerini öğrendi ve tüm yaşamı boyunca çalışmaları, bu alanın dört ögesi tarafından belirlendi: Toprak, hava, su ve ateş.

Cornelius Drebbel, akademiden öğretmeni Hendrik Goltzius’un kız kardeşi Sophia Jansdochter Goltzius ile 1595 yılında evlendi. En az altı çocukları oldu, dördü hayatta kalmıştır.

Cornelius Drebbel, akademiden sonra başlangıçta ressam, gravür ve kartograf olarak çalıştı, Ama karısının savurgan yaşam tarzı nedeniyle sürekli paraya ihtiyacı olmuştur.

Cornelius Drebbel, 1598 yılında Alkmaar'a geri dönerek çok yönlü icatlar yaratmaya başladı. 1604 yılında, ona ün sağlayacak buluşunu sergiledi. Bu, Perpetuum Mobile (Sürekli Devinim) adını verdiği, göz kamaştırıcı bir gökbilim saatiydi. Patent hakkı için yaptığı başvuruda, Drebbel aygıtın görünür bir güç kaynağı olmaksızın yıllar boyunca çalışabileceğini belirtiyordu. Perpetuum Mobile; saati, günü, tarihi, Ay'ın safhalarını, Güneş ile gezegenlerin bulunduğu konumları gösterebiliyordu. Bu ilginç aygıt gücünü, hava basıncında ve sıcaklıkta görülen değişikliklerden alıyordu.

1598 yılında bir su temini sistemi ve bir çeşit sürekli saat çalışması için patent aldı. 1600 yılında Cornelius Drebbel, Hollanda'nın Middelburg şehirinde Noorderpoort'ta bir çeşme inşa etmiştir. Bir gözlük yapma merkezinde, lens taşlama sanatında bilgi edindi, daha sonra bir fener ve bir kamera inşa etmiştir.

1604 yılında Cornelius Drebbel Perpetuum Mobile aygıtını Kral I. James'e (1566-1625) göstermesi için İngiltere'ye çağrıldı. Cornelius Drebbel, 1604 yılında ailesi ile birlikte İngiltere kralı I. James’in daveti ile İngiltere’ye taşındı. Burada sürekli mobil, otomatik ve hidrolik icatları ile ilgi odağı oldu. 1610 yılında ise olan imparator Rudolf II'nin daveti üzerine Prag'a taşındı. 1611 yılında Rudolf II'nin küçük kardeşi Arşidük Matthias tarafından yaklaşık bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. 20 Ocak 1612 tarihinde imparator Rudolf II'nin ölmesi ile serbest bırakılan Cornelius Drebbel, Londra'ya geri döndü. Ama patronu Prens Henry de öldü ve Cornelius Drebbel mali sıkıntıya girdi.

Cornelius Drebbel, yaptığı cam taşlama makinesiyle, sürekli talep olan iki dışbükey lensli optik aletler ve bileşik mikroskoplar üretti.

Cornelius Drebbel, 1620 yılında İngiliz Kraliyet Donanması için deri kaplı ahşap çerçeveli yönlendirilebilir bir denizaltı üretmiştir. 1620 ve 1624 yılları arasında Drebbel, her biri bir öncekinden daha büyük olan iki denizaltıyı başarıyla inşa edip ve test etmiştir. Son (üçüncü) modelde 6 kürek vardı ve 16 yolcu taşıyabiliyordur. Denizaltı üç saat boyunca batık kaldı ve Westminster'den Greenwich'e ve geri dönerek 4 ila 5 metre derinlikte seyir yapabilmiştir. Drebbel, bu denizaltıda Kral James'i Thames'in altındaki bir test dalışına bile götürdü ve Kral James'i su altında seyahat eden ilk hükümdar yapmıştır.

Cornelius Drebbel, 1621 yılında yayınlanan , Elementlerin doğası ve özü üzerine İncelemeler adlı iki eser yazdı.

Cornelius Drebbel, 1604'ten ölümüne kadar Drebbel, yeni ya da geliştirilmiş pek çok buluşunu sergiledi. Bunların arasında, kırmızı boya yapımında başvurulan bir işlem de vardı. Bu teknoloji, Drebbel'in ölümünden sonra da uzun yıllar kullanıldı. Drebbel bunun yanında, termostatlı bir kazan (bilinen ilk kendinden kontrollü sistem); Hollanda ordusu için seyyar bir fırın; Londra'daki Westminster Hall'de sergilediği belirtilen bir tür havalandırma sistemi ve bir otomatik kuluçka makinesi geliştirdi. Ayrıca ilkel ama yine de çok önemli bir termometre icat etti.

Cornelius Drebbel, 7 Kasım 1633 tarihinde Birleşik Krallık, Londra’da 61 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Cornelius Drebbel için yapılan aramalar

Cornelius Drebbel, Cornelius Drebbel biyografi, Cornelius Drebbel hayatı, Cornelius Drebbel özgeçmişi, Cornelius Drebbel hakkında, Cornelius Drebbel doğum yeri, Cornelius Drebbel fotoğraf, Cornelius Drebbel video, Cornelius Drebbel resim, Cornelius Drebbel kimdir?, Cornelius Drebbel kaç yaşında?, Cornelius Drebbel nereli, Cornelius Drebbel memleketi