FB TW PIN NWS
BioRank 6889

Cengiz Topel Yıldırım

Doğum tarihi : 17.Ağustos.1964
Cengiz Topel Yıldırım kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : İş adamı
Cengiz Topel Yıldırım doğum yeri : Kozaklı, Nevşehir

Cengiz Topel Yıldırım Biyografisi

Cengiz Topel Yıldırım, 17 Ağustos 1964 tarihinde Orta Anadolu’nun tam ortasında yer alan Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde doğdu. Ailesi, doğumundan birkaç gün önce Kıbrıs’ta şehit düşen pilot yüzbaşı Cengiz Topel’in anısını yaşatmak amacıyla ona bu ismi vermişti. Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmen olan babası için, eğitimin önemi çok büyüktü. 1971 yılında Yıldırım Ailesi, çocukların başkentte daha iyi eğitim olanaklarına sahip olacağı kararıyla Ankara’ya taşındı. Dört kardeşin en küçüğü olan Cengiz Topel Yıldırım’ın, Orta Anadolu bozkırlarında başlayan hikâyesi, Ankara’da devam edecekti. İncirli İlkokulu, Etlik Ortaokulu ve Ankara Lisesi’nin ardından, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu.
Cengiz Topel Yıldırım, lise yıllarında, Etlikspor’da amatör lisanslı futbol oynadı. Cengiz Topel Yıldırım, futbola ve Ankara’ya olan tutkusunu, Ankaragücü’nde birleştirmişti. 1972’de Galatasaray-Ankaragücü Cumhurbaşkanlığı Kupası maçını izlediği gün, “Ankaragüçlü” oldu. 2008 yılında, Ankaragücü Yönetim Kurulu’nda yer aldı. 28 Mart 2009 tarihinde ise, delegelerin tamamının oylarıyla Ankaragücü 39. Dönem Kulüp Başkanı oldu. Ankaragücü’nün zor dönemlerinde yaptığı çalışmalar ve aldığı stratejik kararlarla adından sıkça söz ettirdi.

Başkanlığı sırasında, Ankaragücü taraftarının sevgisini ve desteğini büyük bir hızla kazanmış olmasının sebebi, taraftarın arasından, halkın içinden gelmesiydi. Taraftar ruhunu ve isteklerini biliyor, onları anlıyordu. Taraftarın gücü arttıkça, o dönem Ankaragücü, ligde Ankara’nın gücünü gösterdi. “Bir şehri büyük yapan, yüz ölçümü değil; o şehirde yaşayanların büyük hayalleridir.” diyen Cengiz Topel Yıldırım, Ankaragücü taraftarıyla birlikte büyük hayaller kurdu. Takımın ligde kalması ve kulüp için verilen hukuk mücadelelerinin tek tek kazanılması sonucunda, Ankaragücü taraftarlarından, “Gönüllerin Başkanı” unvanını kazandı.

30 Ağustos 2009 tarihinde yapılan kongrede başkanlığı Ankara Büyük Şehir Belediye başkanı Melih Gökçek'in oğlu Ahmet Gökçek'e devreden Cengiz Topel Yıldırım, Gökçek yönetiminin seçildiği kongrenin 2.5 yıl süren yargı sürecinin ardından Yargıtay kararı ile iptal edilmesi ile 24 Ağustos 2011 tarihinde tekrar başkanlık koltuğuna oturdu. Yıldırım, 18 Kasım 2011 tarihinde yapılan Ankaragücü kongresinde aday olmayarak başkanlığı bıraktı.

Ankara’nın tanınan iş adamlarından biri olan Yıldırım, iş hayatına genç bir Mülkiyeli olduğu yıllarda başlamıştı. Ailesinin kurduğu küçük bir işletmeyi, yıllar içinde kardeşleriyle birlikte büyüterek, bir aile şirketine dönüştürdü. Üniversite yıllarında başlayan iş hayatı, Ankara’da ticaret ve endüstriyel reklam alanında devam etti.

Cengiz Topel Yıldırım, evlidir ve Boran ile Emre’nin babasıdır.

Ankaragücü taraftarlarının çok sevdiği eski Başkanı Cengiz Topel Yıldırım, 2014 yılındaki seçimlerde CHP'nin Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan adayı oldu.

15 Şubat 2016 tarihinde CHP Genel Başkan Başdanışmanı olarak görevlendirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Cengiz Topel Yıldırım için yapılan aramalar

Cengiz Topel Yıldırım, Cengiz Topel Yıldırım biyografi, Cengiz Topel Yıldırım hayatı, Cengiz Topel Yıldırım özgeçmişi, Cengiz Topel Yıldırım hakkında, Cengiz Topel Yıldırım doğum yeri, Cengiz Topel Yıldırım fotoğraf, Cengiz Topel Yıldırım video, Cengiz Topel Yıldırım resim, Cengiz Topel Yıldırım kimdir?, Cengiz Topel Yıldırım kaç yaşında?, Cengiz Topel Yıldırım nereli, Cengiz Topel Yıldırım memleketi