FB TW PIN NWS
BioRank 3184

Aydın Tansel

Doğum tarihi : 29.Mayıs.1945 Ölüm tarihi : 01.Nisan.2016
Aydın Tansel kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Aydın Tansel doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : Bodrum, Muğla

Aydın Tansel Biyografisi

Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi.

Aydın Tansel, 29 Mayıs 1945 tarihinde Ankara'da eğitimci bir ailede doğmuştur. Annesinin adı Cahide ve babasının adı Selahattin Tansel’dir. Şebgün Tansel, Büke Tansel, Burak Tansel adlarında kardeşleri vardır. Çocukluğu Ankara, Bahçelievler’de geçti. Çocukluk yıllarında daha ilkokul 1.sınıfta mandolin dersleri almaya başladı. Daha sonra da lisede klasik gitar ve şarkıcılık yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesi'nde okurken kurduğu trio’yla profesyonelliğe geçiş yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sumeroloji Bölümünden mezun oldu.

Uzun yıllar Doğu Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda aktif görev aldı. Özellikle Kars'ın Ani harabeleri kazılarında görev aldı. Ancak daha sonra, müziğe duyduğu ilgi nedeni ile kariyerine müzisyen olarak devam etti.

Daha sonra İstanbul'a taşındı ve Uzun süre Latin Amerika ağırlıklı yabancı şarkılar söyledikten sonra Sezen Cumhur Önal ile ilk plak çalışmalarına başladı. 1969 yılında çıkardığı ikinci kırkbeşlik plağı, "Genç Kızlar", Türkiye'de hit oldu. 70’li yılların başında kendi şarkılarını yazmaya ve söylemeye başladı. 1975 yılında Günler Aylar, 1976 yılında Çisil Çisil Yağmur, 1975 yılında Neydi Aradığım gibi şarkıları en çok dinlenenler arasında yer aldı.

Aydın Tansel, üç defa büyük Anadolu Turnesi yaptı. TRT'nin siyah-beyaz yıllarında, ilk canlı program yapan sanatçılardan biridir. Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi.

1976 yılında Bulgaristan’da yapılan Altın Orfe Ses Yarışması'nda üçüncü oldu. 1994 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması'nda, Jüri Özel Ödülü aldı. 1977 yılında "yılın şarkıcısı" seçildi. 1978 Eurovision Türkiye elemelerine "Hiç Şansım Yok" adlı şarkısıyla katıldı.

1977 yılında yönetmenliğini Ümit Efekan’ın yaptığı “Günahın Bedeli / Tokat” adlı filmde Müjde Ar ve Sevda Ferdağ ile birlikte başrolde oynadı.

İki sinema filmi ve çeşitli fotoromanlarda oynadı. Bir süre ticaret hayatını atıldı ve sonra tekrar müziğe döndü.

Kısa bir evlilik hayatı yaşayan Aydın Tansel, Shotokan Karate Ni-Dan (ikinci kuşak), Siyah Kuşak sahibi idi.

Aydın Tansel, 1 Nisan 2016 tarihinde 71 yaşında Bodrum'daki evinde kalp krizinden ölmüştür.

Albümleri :
Çisil Çisil Yağmur
Ve Dünyası (Dansım Geldi)
Küskünüm

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1978 - Kılıç Bey (Kılıç Beyin Eniştesi) (Sinema Filmi)
1977 - Günahın Bedeli / Tokat (Murat) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Aydın Tansel videoları

Tüm Aydın Tansel videoları

Aydın Tansel için yapılan aramalar

Aydın Tansel, Aydın Tansel biyografi, Aydın Tansel hayatı, Aydın Tansel özgeçmişi, Aydın Tansel hakkında, Aydın Tansel doğum yeri, Aydın Tansel fotoğraf, Aydın Tansel video, Aydın Tansel resim, Aydın Tansel kimdir?, Aydın Tansel kaç yaşında?, Aydın Tansel nereli, Aydın Tansel memleketi