FB TW PIN NWS
BioRank 6420

Aydın Menderes

Doğum tarihi : ??.??.1946 Ölüm tarihi : 23.Aralık.2011
Aydın Menderes kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi, Yazar
Aydın Menderes doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : Ankara

Aydın Menderes Biyografisi

Türk siyasetçi
Aydın Menderes 1946 yılında Ankara'da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes'in en küçük oğludur. Annesi Berin Menderes'tir.

İlk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden mezun oldu. Askerliğini 1976'da İskenderun'da Yedek Subay olarak tamamladı.

Siyasete 1970'de Aydın'da Demokratik Parti'nin İl Başkanı olarak girdi. 1977'de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978'de aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.

1987'de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993'de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994'de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel Başkan'ı oldu.

1995'de Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1999'da Fazilet Partisi'nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi'nden istifa etti. 3 Kasım 2002'de DYP'den Aydın Milletvekili adayı oldu. DYP üyesi olarak siyasete devam etmektedir.

Geçirdiği trafik kazası sonucu hayati tehlikeyi atlatmış ama kol ve bacaklarındaki felç durumu kalmıştır.

Siyaset dışında Aydın Çakırbeyli'de çiftçilikle meşgul olmaktadır.

Tarihte Bir Yolculuk ve Gelenekten Güncele adlı kitapları vardır. Ayrıca kendisine ait internet sitesinde haftalık siyaset yazıları ve incelemeleri yayınlanmaktadır.

Aydın Menderes 23 Aralık 2011 tarihinde 65 yaşında hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Aydın Menderes kitapları

Tüm Aydın Menderes kitapları

Aydın Menderes için yapılan aramalar

Aydın Menderes, Aydın Menderes biyografi, Aydın Menderes hayatı, Aydın Menderes özgeçmişi, Aydın Menderes hakkında, Aydın Menderes doğum yeri, Aydın Menderes fotoğraf, Aydın Menderes video, Aydın Menderes resim, Aydın Menderes kimdir?, Aydın Menderes kaç yaşında?, Aydın Menderes nereli, Aydın Menderes memleketi