FB TW PIN NWS
BioRank 1850

Arif Pamuk

Doğum tarihi : ??.??.1945
Arif Pamuk kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Arif Pamuk doğum yeri : Yükselen köyü, Alucra ilçesi, Giresun

Arif Pamuk Biyografisi

Hemen her evde bulunan Yâsin cüzü ve şifalı bitkiler kitabının yazarıdır.

Arif Pamuk, 1945 senesinde Giresun/Alucra ilçesine bağlı Yükselen köyünde doğmuştur. On yaşından itibaren Pamuk Hoca namıyla anılan babasının peşinden il il dolaştı. Gençlik yılları İstanbul, Beykoz'da ağabeyinin yanında geçti. Orta öğrenimini yarıda bırakıp din öğrenimine ağırlık verdi. Ağabeyi Ali Pamuk, o dönemler Beykoz'da din görevlisi. Arif Hoca, İstanbul'a geldikten sonra ağabeyinin yönlendirmesiyle Fatih'te Medineli Hacı Osman Efendi'nin yanında ders almaya başlıyor. Bu arada okul tahsilini de dışarıdan tamamladı. İstanbul'un çeşitli camilerinde on altı yıl imamlık ve müezzinlik yaptı.

Ömrünün büyük bir kısmını bitkilere vakfetmiş bir din adamının şifalı bitkiler konusuna olan ilgisinin nereden geldiğini kendi ağzından dinleyelim:
" Yanında din eğitimi gördüğüm Fatih dersiamlarından Hacı Osman Akfırat Efendi'ye şifa arayan hastalar gelirdi. O da bitkilerden tedavi reçeteleri yazardı. Köy çocuğu olduğum için bütün bitkiler bana bilindik gelirdi. Onun reçetelerini not almaya başladım. Merakım arttıkça bu, Hoca Efendi'nin de dikkatini çekti. Kütüphanesindeki bitkiler üzerine olan bütün eserlerini bana hediye etti. Ben de İbni Sina, Davudi Antaki, Akil Murat, İbni Baytar, Taberi ve Tarsusi gibi daha birçok hekimin eserlerini inceledim.

Bitkilerin " kocakarı ilaçları" şeklinde hafife alındığı dönemlerde tüm birikimlerimi okuyucularımla paylaştım. Sözün özü bu bilgiler bana ait değil; benim yaptığım bin yıl önce yaşamış hekimlerle okuyucu arasında köprü olmaktır."

Bitkilerle ilgili ilk eserini 1970'de çıkardı. Daha sonra peş peşe bu konuda halkımızın büyük rağbet gösterdiği eserleri yayınlanan Arif Pamuk, çok uzun emekler harcayarak hazırladığı eserlerini liyakatsiz birtakım insanların taklit ederek çıkarmaları sonucu bir müddet çalışmalarına ara verdi. Bugüne kadar şifalı bitkilerle ilgili 13, dini içerikli yüzlerce kitabı yayınlanan Arif Pamuk, piyasadaki yüzlerce kitaba kaynaklık etmektedir.

Arif Pamuk’un neredeyse her evde, her camide ya da Kur'an kurslarında onun bir eserine rastlamak mümkün. Arif Pamuk, vaktinin çoğunu 1969'da kurduğu Pamuk Yayınevi'nde ve Hırka-ı Şerif Camii'nin arkasındaki evinin kütüphanesinde geçiriyor.

Arif Pamuk, evlidir. 4 çocuğu vardır.

Kitaplarından Bazıları :
2000 - Şifalı: Dualar Manevi Reçeteler
2005 - Şifalı Bitkiler ve Emraz
2006 - Üç Aylar Hikmeti ve Fazileti
2011 - Resulullahın Dilinden Surelerin Ve Duaların Fazileti
2011 - 99 Esma-i Hüsna Fazileti Ve Sırları
2013 - Dualı Tam Rüya Tabirleri Ansiklopedisi
2013 - Sifalı: Dualar Ansiklopedisi


Kaynak:Biyografi.info

Arif Pamuk kitapları

Tüm Arif Pamuk kitapları

Arif Pamuk için yapılan aramalar

Arif Pamuk, Arif Pamuk biyografi, Arif Pamuk hayatı, Arif Pamuk özgeçmişi, Arif Pamuk hakkında, Arif Pamuk doğum yeri, Arif Pamuk fotoğraf, Arif Pamuk video, Arif Pamuk resim, Arif Pamuk kimdir?, Arif Pamuk kaç yaşında?, Arif Pamuk nereli, Arif Pamuk memleketi