FB TW PIN NWS
BioRank 9352

Andre Brugiroux

Doğum tarihi : 11.Kasım.1937
Andre Brugiroux kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Andre Brugiroux doğum yeri : Villeneuve-Saint-Georges, Fransa

Andre Brugiroux Biyografisi

Dünyayı En Çok Gezen Adam: André Brugiroux
Tam 60 yıldır dünyanın dört bir tarafını dolaşıyor ve yeryüzündeki bütün ülkeleri gezen ilk ve tek insan olarak biliniyor.

Andre Brugiroux, 11 Kasım 1937 tarihinde Villeneuve-Saint-Georges, Fransa’da demiryolu şefi babası ve muhasebeci bir annenin oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğunu Brunoy , Seine-et-Oise'de geçirdi ve Brunoy'daki Mardelles okuluna ve Montgeron'daki Saint-Augustin kolektif ortaokuluna gitti . 1955'te Paris'te École hôtelière de Paris okulundan mezun olarak diplomasını aldı.

Tam 60 yıldır dünyanın dört bir tarafını dolaşıyor ve yeryüzündeki bütün ülkeleri gezen ilk ve tek insan olarak biliniyor.

Andre Brugiroux’ın BM’ye üye 193 ülke toprağına ayak bastıracak olan seyahat macerası 1955’te daha 17 yaşındayken başlamış. Başının dumanlı olduğu o gençlik yıllarında yollara koyularak dünyayı görmeyi hayal eden ve yabancı diller öğrenme arzusu ile yanan genç Brugiroux, o yaşında sırtına çantasını atmış ve bir staj vesilesi ile ilk durağı olan İskoçya’ya doğru yola çıkmış. Bu ilk deneyimin ardından hızını alamayarak Almanya, İtalya ve İspanya’ya gitmiş. 9 yıl süren bu gezginliğin ilk aşamasında cebinde çok az para ile, otostopla bütün Avrupa ülkelerini gezip bitirmiş.

Andre Brugiroux, küçük işler bularak yol parasını çıkardığı bu dönemin sonunda artık Avrupa ona dar gelmeye başlayınca, seyahatlerini tüm dünyaya yaymaya başlamış. Ülkesine mecburi işleri için ara sıra uğrayan bu gezgin adam, 1958 ve 1959 yıllarında iki yıllık askerlik görevini bile Kongo’da yapmış. Ardından 1965-1967 yılları arasında üç yıl tercüman olarak Kanada’da para biriktirdikten sonra yeniden yollara düşmüş ve asıl dünya turu bundan sonra başlamış. Altı yıl boyunca çalışmaksızın bütün gezegeni ziyaret etmeyi başardı. Yalnızca otostop çekerek (uçak, gemi ve yat dahil) yolculuk yaparak günde bir dolardan fazla harcama yapmadı. 60 yılda büyük ölçüde otostop yaparak dünyada ayak basılmamış ülke bırakmamış. Bu bitmeyen dünya turu boyunca Borneo’da kelle avcılarıyla, ABD’de hippilerle, Sri Lanka’da mücevher kaçakçılarıyla, Kamboçya’da mülteci kamplarıyla tanışan Brugiroux 7 defa da hapse atılmış ama yolculuklarına son vermeyi asla düşünmemiş.

Tüm anılarını kitaplaştıran ve kitabın adını dünya vatandaşlığı inancını savunan Bahailiğin öğretilerinden biri olan “Dünya Tek Bir Ülke” (The Earth is but One Country) koyan Brugiroux’un son durağı 2011 yılında dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan oldu. 2013'te dünyadaki en uzak ada olan Tristan da Cunha'ya ulaştı.

Hayatını, dünya turu gezisini tamamladıktan sonra Fransa’da sürdüren André, yeni seyahatler için yeni fırsatlar kovalamayı hala ihmal etmiyor.

1984'te Cayenne'de (Fransız Guyanası ) tanıştığı Surinam'dan bir sosyolog olan Rinia Van Kanten ile evlendi. Natascha adında bir kızı var.

Kitapları :
1975 - La terre n'est qu'un seul pays: 400 000 km autour du monde en stop
1977 - La tierra es un solo país
1984 - Le prisonnier de Saint-Jean-d'Acrem
1986 - La Route
1986 - Les Chemins de la Paix: La grande aventure des années soixante
1991 - One People, One Planet: The Adventures of a World Citizen
2002 - Bloc-notes d'un enseignant itinérant
2006 - Une vie sur la route: Chroniques d'un sac à dos
2014 - L'homme qui voulait voir tous les pays du monde
2016 - Le monde est mon pays
2017 - Une vie sur la route: Un récit de voyage et de vie


Kaynak:Biyografi.info

Andre Brugiroux için yapılan aramalar

Andre Brugiroux, Andre Brugiroux biyografi, Andre Brugiroux hayatı, Andre Brugiroux özgeçmişi, Andre Brugiroux hakkında, Andre Brugiroux doğum yeri, Andre Brugiroux fotoğraf, Andre Brugiroux video, Andre Brugiroux resim, Andre Brugiroux kimdir?, Andre Brugiroux kaç yaşında?, Andre Brugiroux nereli, Andre Brugiroux memleketi