FB TW PIN NWS
BioRank 4668

Prof.Dr.Ahmet Saltık

Doğum tarihi : 14.Kasım.1953
Ahmet Saltık kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Doktor
Ahmet Saltık doğum yeri : Elazığ

Ahmet Saltık Biyografisi

Prof. Dr. Ahmet Saltık Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

Ahmet Saltık, 14 Kasım 1953 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. Aslen Tunceli Hozat’lıdır. Babası Emniyet Başkomiseri Halis Zeki Saltık, İstanbul Sirkeci’de kurulan pusu ile 7 Temmuz 1980 günü şehit oldu. Hülya Saltık (d. 1961) adında kız kardeşi ve Ali Haydar Saltık (d. 1957) adında doktor olan bir kardeşi vardır. Babasının polis olup tayini ile 1960 sonbaharında Gaziantep’e ailecek taşındılar. İlkokulu Kayacık İlkokulu (1980’den sonra adı Fatih Sultan Mehmed okulu oldu) ve ortaokulu Gaziantep’te okudu. Van Lisesini 1971 yılında birincilikle bitirdi. NATO bursunu da birincilikle kazanarak 1971 yılında İngiltere’de dil eğitimi aldı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1976 yılında Londra Tıp Fakültesi’nde staj yaptı. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirerek tıp doktoru oldu. Sağlık Hukuku alanında tezli master (yüksek lisans) yaptı.

Ahmet Saltık, doktor olarak mezun olduktan sonra Keban’da 1 yıl SSK hekimliği ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı.

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Halk Sağlığı dalında uzmanlık eğitimine başladı ve 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Halk Sağlığı Uzmanı doktor oldu.

1981-1982 arasında Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı. 1982 yılında Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1981-1988 yılları arasında Elazığ’da muayenehane hekimliği ve Çimento fabrikası ile kağıt fabrikasında işyeri hekimlikleri yaptı.

Aynı yıllarda arasında Elazığ’da Halk Sağlığı Bölge Lab. Müdürlüğünü yürüttü. Yerel Fırat Gazetesi’nde 1 yıl, günlük tıbbi ve politik yazılar yazdı. 1986 yılında ABD Texas School of Public Health’te eğitim aldı.

1988 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na Yrd. Doçent olarak atandı ve bu Anabilim Dalı’nı kurdu.

9 Ekim 1990 tarihinde Doçent, 17 Ocak 1996 tarihinde profesör oldu.

1992-1996 yıllarda arasında 4 yıl Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı.

2004 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Saltık, 10’u aşkın derneğin kurucusu, yöneticisi ya da üyesi. EĞİTİM-İŞ Üyesi, 1996-2000 yılları arasında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi başkanı oldu ve sonrasında Onursal Başkanıdır. ADD Gn. Mrk. Onur Kurulu üyesi, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı, Genel Başkan Yardımcısı / Vekili görevlerini üstlendi.

Prof. Dr. Ahmet Saltık, uzmanlık alanında 258 yerli, 47 adet yabancı toplam 305 bilimsel bildirisi, yayını, kitap bölümleri var. 11 bilimsel tıp dergisinin yayın danışmanı. Cumhuriyet Gazetesi’nde 22 adet, Atatürkçü yayın organlarında 600+ makalesi yer aldı. Kemalizm, Aydınlanma, sağlık hakkı ve politikaları gibi konularda Türkiye’nin her yerinde, Kıbrıs’ta, Almanya’da, Belçika’da, Avusturya’da (Üniversitelerde 90+, Lise ve İlköğretimde 90+, askeri birlik ve polis okullarında, toplam 1502 adet -çoğu görsel- 1397 konferans verdi ve 300’ü aşkın radyo-TV konuşması yaptı, 790’ı aşkın makale yazdı.

Prof. Dr. Ahmet Saltık, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden de Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Türkiye’de tek Tıbbiyeli + Mülkiyeli doktordur.

Ahmet Saltık, 5 Ekim 1979 tarihinde evlendi.

Okumayı, yazmayı, tıp eğitimi vermeyi, Türk Halkının hak ettiği eşit ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişmesi ve Yüce Atatürk’ün açtığı ışıklı yolda sonsuza dek ilerlemesi için bilimsel akılcılıkla çaba göstermeyi, yaşamının başlıca erekleri ve keyifleri olarak algılıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Saltık için yapılan aramalar

Ahmet Saltık, Ahmet Saltık biyografi, Ahmet Saltık hayatı, Ahmet Saltık özgeçmişi, Ahmet Saltık hakkında, Ahmet Saltık doğum yeri, Ahmet Saltık fotoğraf, Ahmet Saltık video, Ahmet Saltık resim, Ahmet Saltık kimdir?, Ahmet Saltık kaç yaşında?, Ahmet Saltık nereli, Ahmet Saltık memleketi