FB TW PIN NWS
BioRank 2917

Ahmet Cem Ersever

Doğum tarihi : ??.??.1950 Ölüm tarihi : 04.Kasım.1993
Ahmet Cem Ersever kaç yaşında öldü : 43
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker
Ahmet Cem Ersever doğum yeri : Erzurum
Ölüm yeri : Ankara

Ahmet Cem Ersever Biyografisi

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele birimi [JİTEM]’in kurucusu ve komutanı.
Ahmet Cem Ersever, 1950 yılında, Erzurum’da dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini gerçekleştirmek üzere kayıt olduğu Ankara Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bir yıl okuduktan sonra bıraktı ve 1969 yılında Harb Okulu’na kayıt oldu. 1972 yılında, bu okuldan başarıyla mezun oldu.

11 Aralık 1979 tarihinde, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından, çeşitli illerdeki kaçakçılık olaylarını soruşturmak üzere görev aldı, 20 Şubat 1980 tarihinde ise, Trabzon’a, benzer bir görevle atandı. Bu zaman dilimi içerisinde, yüzbaşı rütbesi altında görev yapıyordu.

12 Eylül sonrasında, Güneydoğu’daki terör, kaçakçılık vb.. örgütlü eylemlerle mücadele etmek için kurulan Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Birimi [JİTEM]’i kurmakla görevlendirildi. Jitem, doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak çalışacak olan özel bir birimdi.

Ersever, Soner Yalçın ile beraber yaptığı röportajlarında, Mahmut Yıldırım ve faili mechul cinayetler hakkında bazı beyanlarda bulundu, bundan kısa bir süre sonra ise, Orgeneral Eşref Bitlis’in kuşkulu bir keşilde vefat etmesi nedeniyle otuz çalışma arkadaşıyla beraber görevinden istifa etti.

24 Ekim 1993 tarihinde, Soner Yalçın ile gerçekleştirdiği röportajlarla ilgili ifade vermek üzere gittiği Ankara’da kayboldu. 4 Kasım 1993 tarihinde, elleri arkadan bağlanmış ağzı bantlı kafasına iki el ateş edilmiş cesedi, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu. Yakın tarihler içerisinde sevgilisi Neval Boz ve itirafçı Murat Demir’in de cesetleri, Ankara’da bulundu. Kendisini öldürenlerin kimliği belirlenemedi.

Ersever’in avukatı Emin Emir tarafından, kendisi ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu arasında takın ilişkilerin olduğu belirtildi. Sağlığında, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler adlı kitapları yazmış olan Ersever’in adına, Soner Yalçın tarafından yazılmış olan Binbaşı Ersever'in İtirafları adlı bir eser de bulunmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Cem Ersever kitapları

 • Kürtler PKK ve Abdullah Öcalan Kürtler PKK ve Abdullah Öcalan

  Yarın tarihi : 2009-04-30


  Yayınevi : MİLENYUM YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hareketler-Eylemler-Topluluklar
  Siyaset » Etnik Sorunlar

 • Kürtler PKK ve A. Öcalan Kürtler PKK ve A. Öcalan

  Yarın tarihi : 1999-12-14


  Yayınevi : OCAK YAYINLARI


  Siyaset » Kurumlar-Örgütler
  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Etnik So

 • Üçgendeki Tezgah Üçgendeki Tezgah

  Yarın tarihi : 1999-12-14


  Yayınevi : OCAK YAYINLARI


  Siyaset » Kurumlar-Örgütler
  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Etnik So

Tüm Ahmet Cem Ersever kitapları

Ahmet Cem Ersever için yapılan aramalar

Ahmet Cem Ersever, Ahmet Cem Ersever biyografi, Ahmet Cem Ersever hayatı, Ahmet Cem Ersever özgeçmişi, Ahmet Cem Ersever hakkında, Ahmet Cem Ersever doğum yeri, Ahmet Cem Ersever fotoğraf, Ahmet Cem Ersever video, Ahmet Cem Ersever resim, Ahmet Cem Ersever kimdir?, Ahmet Cem Ersever kaç yaşında?, Ahmet Cem Ersever nereli, Ahmet Cem Ersever memleketi