FB TW PIN NWS
BioRank 6820

Ahmet Arif

Doğum tarihi : 21.Nisan.1927 Ölüm tarihi : 02.Haziran.1991
Ahmet Arif kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Şair
Ahmet Arif doğum yeri : Diyarbakır
Ölüm yeri : Ankara

Ahmet Arif Biyografisi

Türk şairi Ahmet Arif 1968 'deki " Hasretinden Prangalar Eskittim " adlı şiir kitabıyla geniş bir okur kitlesine ulaşmıştır.
21 Nisan 1927 tarihinde Diyarbakır'da doğan Ahmet Arif, doğu aşiret törelerinin içinde büyüdü. Asıl adı Ahmet Hamdi Önal'dır. Ahmed Arifin babası Kerkük'lü Türkmen, annesi Kürt kökenlidir. Ortaöğretimini Diyarbakır Lisesinde tamamlayıp, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünde bir süre eğitim gördü.

1950 yılında TCK'nın 141.maddeye aykırı görülen siyasi görüş ve eylemleri nedeniyle iki kez tutuklandı ve öğrenimi yarıda kaldı. Serbest kaldıktan sonra Ankara'da düzeltmenlik, teknik sekreterlik ve gazetecilik yaptı.

Ahmet Arif şiire lise sıralarında Ahmet Haşim , Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı gibi şairlerin etkisinde kalarak birtakım denemelerle başladı. Bir süre sonra acemice yazılmış olan bu şiirlerin şiir olmadığına, gerçek şiirin bu kadar kolay yazılmaması gerektiğine karar verdi.

1944-1948 yılları arasında İnkılapçı Gençlik ve Meydan dergilerinde yayımlamaya başladığı şiirleriyle adını duyurdu.1950'den sonra dergilerde Seçilmiş Hikayeler, Yeryüzü ,Beraber, Yeni Ufuklar, Kaynaklar adlı şiirleri seyrekte olsa yayımlandı. Ardından uzun bir süre siyasal baskılar nedeniyle şiirleri yayımlanamadı.

1968 yılında çıkan tek şiir kitabı "Hasretinden Prangalar Eskittim " Türkiye'de en çok basılan ve okunan şiir kitaplarından oldu ve şaire haklı bir ün kazandırdı. Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiiri Ahmet Kaya tarafından şarkı haline getirilmiştir. Ayrıca Cem Karaca tarafından da bir çok şiiri bestelenmiştir.

Ölümünden sonra "Kalbim Dinamit Kuyusu" adlı bir şiir kitabının daha olduğu yada kitaplaşmamış şiirlerinin bu adla basılacağı söylenmişse de böyle bir kitap henüz yayımlanmadı.

Ahmet Arif ilk şiirlerini ortaya çıkardığı sıralarda Orhan Veli Kanık ve arkadaşlarının şiir anlayışı ön plandaydı, diğer yandan başka bir grupta Nazım Hikmet'in çizgisinden bir şiir geliştiriyordu.

Nazım Hikmet'in açtığı yoldan yürümeyi tercih eden Arif, ondan aldığı şiirselliği, bir anadolu özlemiyle geliştirdi.

Birbirini izleyen kısa, vurucu dizeler, yinelemeler, bölümlemeler şiirine hem özü yansıtan bir ritim kazandırdı hem de imgelerini güçlendirdi.Ama onda ritim sese değil söze dayandığından daha derinlere inerek büyük bir lirizmin kaynağı oldu.

Bunun yanı sıra Ahmet Arif'in birçok şiiri bestelendi, çeşitli müzik anlayışıyla değerlendirildi.

Ahmet Arif siyasi görüşü ve yazdığı şiirler dolayı üniversite öğrenimi görürken tutuklanmıştır. Bu yüzden üniversite öğrenimi yarım kalmıştır. Serbest kaldıktan sonra Ankara’ya dönen be burada gazetecilik, düzeltmenlik ve teknik işlerde çalışmıştır. 1944 - 1950 yılları arasında çeşitli dergilerde ve gazetelerde şiirler yazmıştır. 1968 yılında Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabını çıkarmıştır. Pek çok şiiri Ahmet Kaya ve Cem Karaca gibi sanatçılar tarafından bestelenen şair halk arasında daha çok tanınmaya başlamıştır. 1977 yılında gazetecilikten emekli oldu ve Ankara’da yaşamaya devam ederek, 1991 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

Eserleri:
Hasretinden Prangalar Eskittim (1968),
Cemal Süreya'ya Mektuplar (1992),
Yurdum Benim Şahdamarım (2003).


Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Arif için yapılan aramalar

Ahmet Arif, Ahmet Arif biyografi, Ahmet Arif hayatı, Ahmet Arif özgeçmişi, Ahmet Arif hakkında, Ahmet Arif doğum yeri, Ahmet Arif fotoğraf, Ahmet Arif video, Ahmet Arif resim, Ahmet Arif kimdir?, Ahmet Arif kaç yaşında?, Ahmet Arif nereli, Ahmet Arif memleketi