FB TW PIN NWS

Google'ın kurucuları CEO'luğu bırakıyor.

2019-12-04
Google'ın kurucuları CEO'luğu bırakıyor.
Google'ın kurucuları CEO'luğu bırakıyor.

Sergey Brin ile Larry Page, Google ve Alphabet’teki görevlerini Picha’ye devretti.

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google'ın çatı şirketi olan Alphabet’te görevlerinden ayrılma kararı aldı. Page ve Brin, "Alphabet ve Google'ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok" derken, 900 milyar dolarlık dünya devinin artık tek CEO'su Hint Sundar Picha olacak.

Teknoloji dev Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google'ın çatı şirket olan Alphabet’teki başkanlık ve CEO’luk görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı. Page ve Brin, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. Google'ın CEO'su Sundar Picha ise Alphabet'in de CEO'su olarak ikilinin yerini alacak.

1998 yılında Page ve Brin tarafından ABD'nin Calfornia eyaletinde bir garajda kurulan Google, 2015 yılında yeniden yapılanmaya gitmiş ve yeni kurulan Alphabet şirket çatısı altına girmişti. Alphabet’in başkanı Sergey Brin olurken, Larry Page de Alphabet CEO’u olmuştu. Aynı yıl Sundar Picha ise Google, CEO’su olarak göreve başlamıştı.

Alphabet'ten yapılan açıklamada şirketin "daha temiz ve daha hesap vereblir" bir şekilde yönetilmesi için bu adımın atıldığı belirtildi. İkisi de 46 yaşında olan Google’ın kurucuları Brin ve Page, kararla ilgili olarak "Artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti" dedi. Brin ve Page yaptıkları açıklamada, "İkimiz de, şirket bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google'ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok" ifadelerine yer verdi. Page ve Brin şirkete tavsiye veren ancak günlük işleyişlerine karışmayan birer ebeveyn gibi olacaklarını, şirket yönetimini Picha'den daha iyi bir şekilde yapacak kimse olmadığını vurguladı.

Hindistan'da doğan 47 yaşındaki Picha Stanford Ünversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi'nde okumak üzere ABD'ye gitmiş, ardından 2004'te Google'a katılmıştı. Picha, 1 Mayıs 2008’de Google’ın internet tarayıcısını tanıtmak için sahneye çıkarak, Chrome’u dünyaya duyurmuştu. Kısa sürede Chrome, Google Maps, YouTube, Gmal ve ardından Android’in başına geçen Picha, Google’ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O’ların da değişmez yüzü olmuştu.

Alphabet yapılanmasının ardından 2015 yılında Google’ın CEO’su olan Picha şimdi ise piyasa değer yaklaşık 900 milyar dolar olan şirketin tek CEO’su olarak görev yapacak.