FB TW PIN NWS

Mehmetçik Vakfı

Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yaptığı vatan hizmeti esnasında şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçik'lerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere yardım eden; Türk halkı, TSK mensupları ve yardımsever firmalar tarafından finanse edilen vakıftır.


Kuruluşu
1970'li yıllarda ölen bir Mehmetçiğin annesi ve babası, şehit olduğunu öğrendikleri evlatlarının cenazesini götürmek için Edirne'den Siirt'e gelirler. Fakat ertesi gün vazgeçerler ve "buraya gömülsün!" derler. Çünkü aile çok fakirdir ve cenazeyi Edirne'ye götürecek parası yoktur. Olayın sebebini öğrenen o zamanki Siirt tugay komutanı Tuğgeneral Fuat Avcı çok üzülür. Bunun üstüne tugayda para toplanır ve şehit erin cenazesi Edirne'ye gönderilerek defnedilir.


Fuat Avcı bu durumdaki erler ve yakınları için mutlaka bir çözüm bulunmalıdır diye düşünür. Yıllar sonra Genelkurmay Personel Başkanı olunca, Daire Başkanı Tümgeneral Zekai Doğanay'la vakfın kuruluş amaçlarını hazırlarlar. Zekai Doğanay, konuyu Genelkurmay 2. Başkanı Necdet Öztorun'a anlatır. Öztorun Paşa "Parayı nereden bulacaksınız?" diye sorar, böyle bir soruyla karşılaşacağı için cevabı hazırdır: "Subay ve astsubay maaşlarının binde biri ve kantin gelirlerinin yüzde üçü." Öztorun Paşa'dan sonra onayı alınması gereken tek merci, o tarihte Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Kenan Evren. Ondan da onay alınır ve Mehmetçik Vakfı Kenan Evren'in verdiği 5,000 lirayla kurulur.