FB TW PIN NWS
BioRank 5076

Roberto Cavalli

Doğum tarihi : 15.Kasım.1940 Ölüm tarihi : 12.Nisan.2024
Roberto Cavalli kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Tasarımcı
Roberto Cavalli doğum yeri : Floransa, İtalya
Ölüm yeri : Floransa, İtalya

Roberto Cavalli Biyografisi

Moda tasarımcısı Roberto Cavalli, kotlara yaptığı detaylı egzotik baskılarla tanınmaktadır.

Roberto Cavalli, 15 Kasım 1940 tarihinde Floransa, İtalya’da Giorgio Cavalli, Marcella Cavalli çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Dedesi Guiseppe Rossi, ünlü bir ressam, babası ise terziydi. Çok küçük yaştayken babasının terzihanesinde dikiş dikmeyi öğrendi. Babası II. Dünya Savaşı’nda ölünce Roberto Cavalli’nin çocukluğu yokluk içinde geçti. Floransa Sanat Akademisi’nde tekstil baskısı üzerine okudu.

Roberto Cavalli’nin annesi elbise dikerek evi geçindirken, Roberto Cavalli bir Ferrari almak ve güzel bir kızla evlenmek hayalini kuruyordu.

Roberto Cavalli, tüm zorluklara göğüs gererek bu iki hayalini hatta daha fazlasını gerçekleştirdi. Ferrari’sini aldı; 1977 Kainat Güzeli Eva ile 1980 yılında evlendi.

Henüz 21 yaşındaken 1961 yılında ve harika tişörtler ortaya çıkarmaya başlamıştı. Tişörtlere yaptığı desenler gerçekten gözalıcı ve sıradışıydı. Bu işi daha profesyonel yapmak istedi ve birkaç işçi alıp küçük bir fabrika kurdu. Çizdiği desenlerle boyadığı tişörtler, buluzlar çok beğenildi.

Amerikan hapisanelerinden kullanılmış jean’ler getirtip onları deriyle birleştirdi. Kovboy ve kamyoncuları hatırlatan deri ve jean’in beraberliği podyumda görüldüğünde büyük sansasyon yarattı. Dönemin ünlü film yıldızı ve seks sembolü Brigitte Bardot, Roberto Cavalli’nin tasarımlarından birini Güney Fransa’daki Saint Tropez’de giyince artık dünya çapında üne kavuştu. Ünlü modacı Roberto Cavalli 1970'lerde Sophia Loren ve Brigitte Bardot gibi yıldızları giydirmişti. Kim Kardashian ve Jennifer Lopez gibi isimler de Cavalli'nin tasarımlarını tercih etmişti.

Bunun üzerine Roberto Cavalli, adını dünyaya duyuran Fransa’daki Saint Tropez’de ilk butiğini açtı.

Roberto Cavalli’nin sadık müşterileri arasında Kate Moss, Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Eva Herzigova, Beyonce Knowles, Cindy Crawford gibi dünyaca ünlü kadınlar başı çekiyor. Zaten hayvan desenini bu kadar yaygınlaştıran da Kate Moss’un giymesi ve çok güzel taşıması oldu.

Roberto Cavalli, Floransa yakınlarında Toscana’da eşi ile beraber yaşamaktadır.

Roberto Cavalli asla sıradan bir modacı olmadı. Modada bir akım yarattı. Tasarımları çılgın, aykırı, gözalıcı, seksi, feminendi ve lüks tasarımın en dikkat çekici örnekleriydi. Hayvan desenlerini tasarımlarında o kadar çok kullanıyordu ki adeta bu onun imzası olmuştu.

Roberto Cavalli hayvan desenini ilk kez 2002’de Floransa’da açtığı ilk kafesinin dekorunda kullandı. Ardından Milano’da açtığı aynı konsepteki lokantasında. Tasarımlarında daha sonra bu deseni kullandı. Cavalli’nin hayvan desenleri kadına vahşi bir seksapel veriyordu. Bu desenleri başkaları da taklit etti ama hiçbir Cavalli’nin elinden çıkanlar gibi asil durmadı.

Roberto Cavalli; mayo, iç çamaşırı, çanta, ayakkabı, saat, gözlük, ev eşyaları üretiyor.

Roberto Cavalli, 12 Nisan 2024 tarihinde İtalya'nın Floransa kentindeki evine 84 yaşında öldü.

Evlilikleri :
1.eşi: Silvanella Giannoni (e. 1964–b.1974)
2.eşi : Eva Cavalli (e. 1980 - b.2010) 2010 yılında boşandı.
Daniele Cavalli, Rachele Cavalli, Robin Cavalli, Tommaso Cavalli, Christiana Cavalli adlarında çocukları vardır.
Boşandıktan sonra 2014 yılından itibaren 1986 doğumlu İsveçli model Sandra Nilsson ile yaşamaya başladı. 2023 yılında bu ilişkisinden de Giorgio adında bir oğlu oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Roberto Cavalli için yapılan aramalar

Roberto Cavalli, Roberto Cavalli biyografi, Roberto Cavalli hayatı, Roberto Cavalli özgeçmişi, Roberto Cavalli hakkında, Roberto Cavalli doğum yeri, Roberto Cavalli fotoğraf, Roberto Cavalli video, Roberto Cavalli resim, Roberto Cavalli kimdir?, Roberto Cavalli kaç yaşında?, Roberto Cavalli nereli, Roberto Cavalli memleketi