FB TW PIN NWS
BioRank 5126

Sinan Meydan

Doğum tarihi : ??.??.1975
Sinan Meydan kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Tarihçi, Yazar
Sinan Meydan doğum yeri : Şavşat, Artvin

Sinan Meydan Biyografisi

1997 yılından beri ATATÜRK üzerine çalışan Sinan Meydan, Atatürk'ü şu üç sözcükle tanımlamaktadır: Tam bağımsızlık, Çağdaşlaşma (muasırlaşma), Ulusal egemenlik (demokrasi).

Sinan Meydan, 1975 yılında Artvin, Şavşat’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Şavşat'ta Vahdettin Yıldız Ortaokulunda ve Şavşat Lisesinde tamamladı. 1993 yılında üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi’ni kazanınca İstanbul’a giderek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde lisans eğitimini yapıp 1997 yılında mezun olmuştur.

Sinan Meydan, Üniversite yıllarından itibaren Atatürk ve yakın tarih üzerinde çalıştı. 1997 yılından beri Eski Türk Tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine araştırmalar yapmakta olan Meydan, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarih Ana bilim Dalında master yapmıştır. Çalışmalarının odak noktası Atatürk'tür.

1997 yılından beri ATATÜRK üzerine çalışan Sinan Meydan, Atatürk'ü şu üç sözcükle tanımlamaktadır: Tam bağımsızlık, Çağdaşlaşma (muasırlaşma), Ulusal egemenlik (demokrasi).

Kitaplarında ağırlıklı olarak Atatürk'ün hayatı, "tarih ve dil çalışmaları"' ve "Cumhuriyet tarihini" incelemiştir. İlk kitabı, Bir Ömrün Öteki Hikayesi, "Atatürk, Modernizm, Din ve Allah" adıyla 2002 yılında yayınlandı. Bu kitabında "Atatürk ve Din "konusunu tüm boyutlarıyla inceledi. Bir Atatürk romanı olan ikinci kitabı ise, Hürriyet Savaşçılarının Mabedi "Beyaz Kule" adıyla 2005 yılında yayınlandı.

Sinan Meydan, "Çanakkale savaşları" konulu bir tarihi roman ve "Atatürk'ün Tarih ve Antropoloji Çalışmaları" konulu bir araştırma eser üzerinde çalışmakta ve ayrıca bir özel öğretim kurumunda "Yakın tarih" dersleri vermektedir.

Sinan Meydan, İlk kurşun, Güncelmeydan gibi internet haber sitelerinde ve Bütün Dünya Dergisi'nde yazmaktadır. "Saklı Tarih" adlı bir programı, Halk Tv'de her Cumartesi saat 11.00'da canlı yayın olarak devam etmektedir.

Sinan Meydan, Özlem Akkoç ile evlidir. İdil Maya ve İlay Melek adlı iki kız çocuğu vardır.

Sinan Meydan, yurt genelinde çok sayıda konferans vermiş; birçok televizyon programına katılmıştır.

Kitapları:
2002 - Bir Ömrün Öteki Hikayesi : Atatürk, Modernizm, Din ve Allah
2005 - Beyaz Kule
2005 – Atatürk ve Kayıp Kıta Mu
2005 - Son Truvalılar, "Turuvalılar, Türkler ve Atatürk"
2006 - "Atatürk'ü Doğru Anlamak İçin" Nutuk'un Deşifresi
2006 - Sarı Lacivert Kurtuluş, "Kurtuluş Savaşı'nda Fenerbahçe ve Atatürk"
2008 - "Atatürk ve Kayıp Kıta Mu-2", Köken
2009 - Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları, "Parola Nuh"
2010 - Sarı Paşam, "Mustafa Kemal İttihatçılar ve Abdülhamit II"
2010 - Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi, "Türk Tarih Tezinden Türk-İslam Sentezine"
2010 - Cumhuriyet Tarihi Yalanları 1
2011 - Cumhuriyet Tarihi Yalanları 2
2012 - 2014 - Akl-ı Kemal, "Atatürk'ün Akıllı Projeleri", 1-2-3-4-5
2013 - El-Cevap, (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tarih Tezleri'ne El-Cevap)
2014 - Akl-ı Kemal, "Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Özel Baskı,

2015 - Panzehir
2015 - Vaiz: Öteki Mehmed Akif


Kaynak:Biyografi.info

Sinan Meydan kitapları

Tüm Sinan Meydan kitapları

Sinan Meydan için yapılan aramalar

Sinan Meydan, Sinan Meydan biyografi, Sinan Meydan hayatı, Sinan Meydan özgeçmişi, Sinan Meydan hakkında, Sinan Meydan doğum yeri, Sinan Meydan fotoğraf, Sinan Meydan video, Sinan Meydan resim, Sinan Meydan kimdir?, Sinan Meydan kaç yaşında?, Sinan Meydan nereli, Sinan Meydan memleketi