FB TW PIN NWS
BioRank 5150

Nilüfer Göle

Doğum tarihi : ??.??.1953
Nilüfer Göle kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Sosyolog
Nilüfer Göle doğum yeri : Ankara

Nilüfer Göle Biyografisi

Nilüfer Göle, 1953 yılında Ankara’da doğmuştur. Ailesinin kökeni Ardahan’ın Göle ilçesi Dedeşen köyündendir. Babası, eski Cumhuriyet Halk Partisi Kars milletvekili Turgut Göle’dir. Celal Göle (d.1948) adında abisi vardır. Nilüfer Göle Ankara Kolejinden mezun olduktan sonra (ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Paris Üniversitesinden mezun olduktan sonra sosyoloji doktorasını Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’da tamamladı. Doktora tezini Paris’te ünlü Profesör Alain Touraine’in yanında “Mühendisler ve İdeoloji” adlı çalışmasıyla tamamladı.
1983-85 yıllarında Maison des Sciences de l'Homme'da yardımcı doçent, Ecole Superieur de Commerce de Paris'de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Nilüfer Göle, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü profesör öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. Nilüfer Göle, Türkiye'nin son dönemlerde yaşadığı gelişmeler üzerine yaptığı değerlendirmelerle kavram dünyamıza yeni nitelemeler kazandıran bir isimdir. Yükselen Değerler kavramı bunlardan biridir. Liberal sosyal biliminin çok kültürlü dünyada Batı-Dışı Modernlik kavramı ile en çok ilgilenen ve Türk akademik camiasında en çok yayın yapan akademisyenlerinden bir oldu.

Nilüfer Göle, Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ile evlidir.

Fransa’da da çalışmalar yapan Prof. Dr. Nilüfer Göle, son olarak Avrupa'da en heyecan verici konu olarak nitelediği Avrupa ve İslam konulu bir araştırma yaptı.

Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Göle, Fransa Yüksek Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından Onur Nişanı'na (Legion d’Honneur) layık görüldü.

Kitapları :
1986 - Mühendisler ve İdeoloji
1992 - Modern mahrem: medeniyet ve örtünme
1996 - The forbidden modern
1998 - Modern Mahrem-Medeniyet ve Örtünme
2000 - İslamlık ve Modernlik Üzerine Melez Desenler
2000 - İslâmın Yeni Kamusal Yüzleri-Bir Atölye Çalışması
2002 - Nilüfer Göle ile Toplumun Merkezine Yolculuk (söyleşiler, yay. haz. Zafer Özcan)
2006 - İslam in Public Turkey, İran, And Europe
2009 - İç İçe Girişler: İslam ve Avrupa
2011 - Islam in Europe: The Lure of Fundamentalism and the Allure of Cosmopolitanism
2012 - Arap Baharı :Ortadoğu'da Demokrasi Arayışı ve Türkiye Modeli (Yazarlar: Cengiz Aktar, Prof. Dr. Nilüfer Göle, Abdullah Kıran, Fulya Şen, Cenap Çakmak, Orkhan Gafarlı)
2012 - Seküler ve Dinsel: Aşınan Sınırlar
2013 - Keşif Yolculuğu Türkiye, İslam ve Avrupa
2014 - Mahremin Göçü
2015 - Islam and Secularity: The Future of Europe's Public Sphere
2015 - The Daily Lives of Muslims
2015 - Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar


Kaynak:Biyografi.info

Nilüfer Göle kitapları

Tüm Nilüfer Göle kitapları

Nilüfer Göle için yapılan aramalar

Nilüfer Göle, Nilüfer Göle biyografi, Nilüfer Göle hayatı, Nilüfer Göle özgeçmişi, Nilüfer Göle hakkında, Nilüfer Göle doğum yeri, Nilüfer Göle fotoğraf, Nilüfer Göle video, Nilüfer Göle resim, Nilüfer Göle kimdir?, Nilüfer Göle kaç yaşında?, Nilüfer Göle nereli, Nilüfer Göle memleketi