FB TW PIN NWS
BioRank 5366

Mahmut Yesari

Doğum tarihi : 05.Mayıs.1895 Ölüm tarihi : 16.Ağustos.1945
Mahmut Yesari kaç yaşında öldü : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Mahmut Yesari doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Mahmut Yesari Biyografisi

1925'te yayınlanan Çoban Yıldızı oyunu onu üne kavuşturmuştur.

Mahmut Yesari, 5 Mayıs 1895 tarihinde İstanbul’da Hattat Yesârîzâde Mustafa İzzet’in oğlu olarak doğmuştur. Hattat Yesârî Mehmed Esad’ın torunu olan Mahmut Yesari, soyadını sol eliyle yazdığı için Yesâri lâkabıyla anılan hattat dedesinden alır. Arapça bir kelime olan ‘yesar’, ‘sol taraf- sol’ anlamlarına gelmektedir. Mahmud Yesari, İstanbul Lisesini bitirdi. Sanat hayatına daha on beş yaşında iken atılmış, “Gıdık” adlı mizahi bir dergide karikatürlerini yayınlamakla başlamıştır. Yesari’nin lise yıllarındaki esas hedefi resim eğitimi görmek ve bunun için de yurtdışına gitmektir. Resim öğrenimi için Avrupa'ya gideceği sırada 1. Dünya Savaşı patlak verir. Bunun üzerine Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.

Bu sırada 1. Dünya Savaşı çıktı. Bunun üzerine yedek subay olarak askere alındı. Çanakkale Anafartalar cephesinde görev aldı. Savaş bitince İstanbul’a döndü. Dönüşünde 1918–1919 yıllarında Diken ve Gıdık dergilerinde karikatürleri yeniden çıkmaya başladı.

1920’lerde ise oyun yazarlığına yönelmiş yazın hayatına da ilgi göstermeye başlamıştır. Bu alandaki ilk ürünü olan Fidan Zehra adlı oyunu uyarlama bir eserdir. Oyunlarının çoğu Darülbedayi tarafından sahnelenmeye başlayınca tiyatro tenkitleri de yazmaya başlamıştır. Gazeteciliğe atıldığı bu yıllarda tiyatro etkinlikleri yapmakta, tiyatro oyunlarını eleştirmekte, dergi de çıkarmaktadır. 1920- 1921 yıllarında yazılarının çıktığı “Yarın” adlı dergidir.

Oyun yazarlığından sonra öykü ve roman yazarlığına yönelmeye başlar. İlk öyküleri “Resimli Her şey”, “Yedigün” ve “Yarımay” gibi dergilerde yayımlanır. İlk romanları da gazetelerde tefrika edilmeye başlamıştır. Bu yıllar arasında telif ve uyarlama oyunlar da yazmayı sürdürmektedir.

Mahmut Yesari, 1923 yılında Refik Ahmet Nuri Sekizinci ve Reşat Nuri Güntekin ile birlikte "Kelebek" adında haftalık mizah dergisi çıkardı. Kelebek dergisinde ileride Çulluk, Tipi Dindi ve Su Sinekleri gibi eserlerle oldukça ustalaşacağı bir türün denemesine girişir; ilk romanı Bir Namus Meselesi’ni tefrika eder. Piyesler yazmaya başladı. Daha sonra roman ve hikayeler yazdı. Bunlarda hayattan alınmış sahneler çoktur. Romanları daha romantiktir.

İlk romanının adı Namus'tur. Tiyatro sahnesine trajedi yazmakla girdi, sonra komediye yöneldi. Piyeslerinden ekserisi, Darülbedayi tarafından temsil edilmiştir. Günlük gazetelerde edebiyat ve tiyatro alanında kısa tanıtım ve eleştirileri çıktı. Tiyatro uyarlamaları yaptı. Romanlarında sade bir dile ve gerçekçi diyaloglara yer verdi.

Hayatının sonuna kadar çeşitli dergi ve gazetelerde yazı hayatını sürdürdü.

Temiz bir Türkçeyle yazılmış olan hikâye kitabı; ‘Yakacık Mektupları’: Çaprazın Romanı, Bir Keçiye Bir Adam, Kahvecinin Derdi, Kür Saatleri, Düğünsüz Köy, Ziyaret Günleri, Akşam Garipliği (“Sabahları iyi, hem çok iyi! Ama bu saatler yok mu? Bu saatler çok fena!” Bu hikâyeye yürek dayanmaz!), Hasta Arkadaşım, Beklenen Dostlar, Bir Kahkahanın Suçu, Yaşamak Kaygısı isimli on iki kısa hikâyeden; daha doğrusu, ‘anı-hikâyeden’ oluşuyor.

Pekçok hikaye, elliden fazla piyes ve yirmi beş roman yazdı.

İlk eşinden bir Arif Yesari adında oğlu vardır. İkinci evliliğini yazar Cahit Uçuk ile 40 yaşlarında yaptı, ancak 2,5 yıl sonra boşandı.

Mahmut Yesari, 16 Ağustos 1945 tarihinde İstanbul’da 50 yaşında Yakacık Sanatoryumu’nda verem hastalığından ölmüştür. Çamlıca’da, Çakaldağı’ndaki aile mezarlığına gömüldü.

Eserleri :
Roman-Hikaye
1923 - Bir Namus Meselesi (roman)
1925 - Çoban Yıldızı (roman)
1927 - Çulluk (roman)
1927 - Pervin Abla (roman)
1928 - Ak Saçlı Genç Kız (roman)
1929 - Geceleyin Sokaklar
1930 - Bağrı Yanık Ömer (roman)
1930 - Kırlangıçlar (roman)
1932 - Su Sinekleri (roman)
1932 - Bahçemde Bir Gül Açtı (roman),
1933 - Tipi Dindi (roman)
1933 - Kalbimin Suçu (roman)
1933 - Ölünün Gözleri (roman)
1934 - Sevda İhtikarı (roman)
1934 - Aşk Yarışı (roman)
1934 - Bir Kadın Geçti (roman)
1934 - Sağnak Altında (roman)
1935 - Kanlı Sır (roman)
1937 - Yakut Yüzük (roman)
1938 - Yakacık Mektupları (hikayeler)
1939 - Dağ Rüzgarları (roman)

Piyesleri:
- Mektep Temsilleri
- Tablo,
- Asri Hülyalar,
- Bekir'in Rüyası,
- Ayrı Oda,
- Çürük Merdiven,
- Sancağın Şerefi,
- Sürtük,
- Telli Turna,
- Hanife Hanım Hizmetçi Arıyor,
- Serseri

Filmleri :
Eser :
1999 - Su Sinekleri (TV Dizisi)
1983 - Çoban Yıldızı (Sinema Filmi)
1970 - Sürtük (Sinema Filmi)
1965 - Sürtük (Sinema Filmi)
1942 - Sürtük (Sinema Filmi)
1940 - Akasya Palas (Sinema Filmi)
1933 - Söz Bir Allah Bir (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Mahmut Yesari kitapları

 • Bağrıyanık Ömer Bağrıyanık Ömer

  Yarın tarihi : 2015-09-29


  Yayınevi : BİLGE KÜLTÜR SANAT


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • Bağrı Yanık Ömer Bağrı Yanık Ömer

  Yarın tarihi : 2007-10-05


  Yayınevi : MERAM YAYINCILIK


  Çocuk Kitapları » 7-12 Yaş » Hikaye-Roman-Masal

 • Su Sinekleri Su Sinekleri

  Yarın tarihi : 1975-01-01


  Yayınevi : TOKER YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (yerli)

Tüm Mahmut Yesari kitapları

Mahmut Yesari için yapılan aramalar

Mahmut Yesari, Mahmut Yesari biyografi, Mahmut Yesari hayatı, Mahmut Yesari özgeçmişi, Mahmut Yesari hakkında, Mahmut Yesari doğum yeri, Mahmut Yesari fotoğraf, Mahmut Yesari video, Mahmut Yesari resim, Mahmut Yesari kimdir?, Mahmut Yesari kaç yaşında?, Mahmut Yesari nereli, Mahmut Yesari memleketi