FB TW PIN NWS
BioRank 5636

Joseph Wilson Swan

Doğum tarihi : 31.Ekim.1828 Ölüm tarihi : 27.Mayıs.1914
Joseph Wilson Swan kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Joseph Wilson Swan doğum yeri : Bishopwearmouth, Sunderland, İngiltere
Ölüm yeri : Warlingham, İngiltere

Joseph Wilson Swan Biyografisi

1879 yılında Thomas Alva Edison’ın icat ettiğini bildiğimiz ampulü aslında 18 aralık 1878'de Joseph Wilson Swan icat etmiştir. Thomas Alva Edison daha sonra geliştirmiştir.

Joseph Wilson Swan, 31 Ekim 1828 tarihinde Bishopwearmouth, Sunderland, İngiltere’de doğmuştur. Ailesinin maddi durumu bozulunca 14 yaşında okuldan ayrılıp, birkaç yıl eczacı çıraklığı yapıktan sonra, Newcastle’de fotoğraf levhaları üreten bir firmada çalışmaya başladı. Sonradan ortak olduğu bu firmada fotoğraf levhalarına ilişkin birçok buluşun patentini aldı ve giderek başarılı bir iş adamı oldu.

Joseph Wilson Swan, özellikle karbon filamanlı elektrik ampulünü geliştirmesiyle tanındı ve 1894 yılında Londra’daki Royal Society’nin üyeliğine seçilmiş. 1898-99’da ve 1901’de Kimya Endüstrisi Derneği’nde Elektrik Mühendisleri Enstitüsü başkanı olarak görev yaptı. 1904 yılında kendisine "Sir" unvanı verilmiştir.

Joseph Wilson Swan'ın fotoğrafçılık alanındaki en önemli buluşları,1856 yılında fotoğraf levhalarına ışığa duyarlı maddeyi sıvamakta kullanılan ve nitroselülozun bir alkol-eter karışımındaki çözeltisi olan kolodyumun elde edilmesi yönteminin geliştirilmesi, 1872'de, o zamana değin kullanılan yaş fotoğraf levhası (camı) yerine, bugünkü fotoğraf filmine ulaşılmasında önemli bir adım olan kuru fotoğraf levhasını, 1871'de de gümüş bromürlü fotoğraf kâğıdını bulmasıdır.

Asıl ününü karbon filamanlı elektrik ampulüne borçlu olan Swan, 1848'de, kömürleştirilmiş kâğıttan yaptığı ilk filamanı, havası boşaltılmış cam tüp içine yerleştirerek deneylerine başladı. Ancak, yüksek vakum tekniğinin ampul içinde tam bir boşluk sağlayabilecek seviyede olmaması ve elektrik kaynağı olarak sadece pil tipindeki üreteçlerin bilinmesi nedeniyle, uzun süre çalışmalarına ara verdi. 1870'lerde vakum pompalarındaki gelişmeler ve elektrik üretici olarak dinamonun ortaya çıkması, Swan'ın tekrar çalışmalarına devam etmesini sağladı. Geliştirdiği karbon filamanlı ampulü 18 aralık 1878'de Newcastle kimya derneğinde sergileyen Swan'dan sonra, deneylerini platin filaman kullanarak sürdüren Thomas Alva Edison'da kısa sürede karbon filamana geçti ve elektrik ve elektrik direnci yüksek olduğu için daha kullanışlı olan bir ampul geliştirdi. Thomas Alva Edison ile Swan arasında İngiltere mahkemelerinde patent kavgası sürerken, iki buluşçu anlaşarak 1883'te Edison-Swan limitet şirketini (ediswan)şirketini kurdular ve birlikte çalışmaya başladılar. Aynı yıl Swan, nitroselülozlu asetik asit içinde eritip ince deliklerden geçirdikten sonra kimyasal yollarla selüloza dönüştürerek filaman yapma yöntemini buldu. Bu yöntemde yapay elyafın özellikle viskozlu yapay ipeğin üretimi için başlangıç adımı oldu.

Elektrikli ampulü geliştirmesi ve üretimini sağlaması ile ün kazanan Sir Joseph Swan, aynı zamanda elektrik akımlarını ölçmeye yarayan aparat ve akümülatörleri de geliştirmiştir. Geliştirdiği bu ürünlerde, metallerin elektro birikmesi konusuna önem vermiştir. Bu konuyu yönetmek üzere bazı koşullar önermiştir. Geliştirdiği ekipmanlar sayesinde, günümüz elektrikli aletlerin temelini oluşturmuştur. Günümüzde kullanılan elektrikli aletlerin pek çoğu, geçmişte Josept Swan tarafından geliştirilen ekipmanlara sahiptir.

Joseph Wilson Swan, 27 Mayıs 1914 tarihinde Warlingham, İngiltere’de 86 yaşında ölmüştür.

İcatları :
Ampulün icadı
Kuru fotoğraf tabakası
Bromür kağıdı


Kaynak:Biyografi.info

Joseph Wilson Swan için yapılan aramalar

Joseph Wilson Swan, Joseph Wilson Swan biyografi, Joseph Wilson Swan hayatı, Joseph Wilson Swan özgeçmişi, Joseph Wilson Swan hakkında, Joseph Wilson Swan doğum yeri, Joseph Wilson Swan fotoğraf, Joseph Wilson Swan video, Joseph Wilson Swan resim, Joseph Wilson Swan kimdir?, Joseph Wilson Swan kaç yaşında?, Joseph Wilson Swan nereli, Joseph Wilson Swan memleketi