FB TW PIN NWS
BioRank 7696

İsmail Metin Temel

Doğum tarihi : ??.??.1958
İsmail Metin Temel kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker
İsmail Metin Temel doğum yeri : Taht köyü, Bayburt

İsmail Metin Temel Biyografisi

Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı yönetti.

İsmail Metin Temel, 1958 yılında Bayburt’un Taht köyünde doğmuştur. Gençlik yıllarında ailesiyle birlikte Adana'ya yerleşen İsmail Metin Temel eğitimini burada tamamladı. Kuleli askeri lisesinden sonra Harp Okulundan mezun oldu.

2015 yılında yapılan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında Korgeneral olarak Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na atandı.

İsmail Metin Temel, Van Asayiş Kolordu Komutanıyken 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sırasında vekaleten 2. Ordu Komutanı olarak atandı. Ardından 27 Temmuz 2016 tarihinde 2. Ordu komutanlığına getirildi.

Daha sonra Fırat Kalkanı Harekatı'nda başarılı olan İsmail Metin Temel, Afrin Harekatında da çok önemli roller üstlendi. İsmail Metin Temel İdlib'de gözetleme kulelerinin kurulumunda ve Afrin Harekatı hazırlıklarında büyük rol oynadı. Afrin Operasyonu'nu yöneten komutan olarak atandı.

İsmail Metin Temel, Ferhan Temel ile evlidir.

Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı yöneten 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel 3 Ağustos 2018 tarihinde Yüksek Askeri Şura kararları ile Orgeneralliğe terfi etti ve bulunduğu göreve yeniden atandı.

31 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına atandı.

Kaynak:Biyografi.info

İsmail Metin Temel için yapılan aramalar

İsmail Metin Temel, İsmail Metin Temel biyografi, İsmail Metin Temel hayatı, İsmail Metin Temel özgeçmişi, İsmail Metin Temel hakkında, İsmail Metin Temel doğum yeri, İsmail Metin Temel fotoğraf, İsmail Metin Temel video, İsmail Metin Temel resim, İsmail Metin Temel kimdir?, İsmail Metin Temel kaç yaşında?, İsmail Metin Temel nereli, İsmail Metin Temel memleketi