FB TW PIN NWS
BioRank 9132

Henry Murger

Doğum tarihi : 27.Mart.1822 Ölüm tarihi : 28.Ocak.1861
Henry Murger kaç yaşında öldü : 39
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Yazar, Şair
Henry Murger doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Henry Murger Biyografisi

1847 yılında yazdığı “Scènes de la vie de bohème” (“Bohem Hayatından Sahneler”) adlı kitabı ile meşhur olmuştur.

Henry Murger, 27 Mart 1822 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Louis-Henri Murger’dir. Babası kaba saba, duygusuz bir adamdı, hem terzilik hem de Rue Saint Georges'te oturduğu apartmanın kapıcılığını yapardı. Henry Murger 15 yaşında iken annesi Anriet Tribu vefat etti. 15 yaşında okuldan ayrıldı. Bundan sonra çok acı çekti, çalışıp kendi hayatını kazanmak zorundaydı; çünkü babası onu bedavadan beslemek istemiyordu. Önce bir avukatın yanında iş buldu.

Daha sonra o zamanlar Paris’de olan yazar Lev Tolstoy’un sekreteri oldu ve eğitimini geliştirdi. Babası yeni bir kadınla evlenip Henri Murger’i sokağa atınca, Paris'teki bohem yaşamın bir parçası oldu. Önceleri ressamlığı denedi ama çoğu zaman yoksuldu ve sağlığı kötüye gitti. Şiir yazmaya başladı.

1840'lı yıllarda Paris’de Lucile Louvet adında bir kızla birlikte yaşadı. Kız 24 yaşında tüberkülozdan öldü.

Henry Murger’i Sokakta geçirdiği geceler, açlık, hastalık onu yıldırmadı. Nihayet katlandığı bütün bu zorlukların, vereceği büyük “eser” için bir hazırlıktan, bir etüd’den ibaret olduğunu farketti. Yaşadığı korkunç hayatı ve bu hayat içinde şahit olduğu sahneleri kaleme alan, daha doğrusu hicveden, gülerek anlatan bir eserle, bir gün edebiyat çevrelerinin dikkatini çekiverdi. Kendisi de Rodolfe olarak isimlendirdiği Scènes de la vie de bohème (“Bohem Hayatından Sahneler”). Ayrı bölümlerde (1847-1849) yayınlandı, başarısı Murger'in daha rahat yaşamasını ve yazmasını sağladı. Eser, onu sadece Fransa’da değil, dünya çapında bir şöhrete kavuşturdu. Almanca’ya, İngilizce’ye, İtalyanca’ya, derken bütün dünya dillerine çevrildi.

Henry Murger, bundan cesaret alarak, Theodore Barriere ile birlikte beş perdelik Bohem Hayatı isimli bir de komedi yazdı. Bu, şöhretini daha da arttırdı. Sonunda, aynı hayatın içinden yetişen bestekâr Giacomo Puccini, bu komedya üzerine ünlü La Boheme operasını yazdı.

Roman yazarı Champfleury ile aynı odada kalıyorlardı.

Henry Murger, 38 yaşında hasta olmasına neden olan ve muhtemelen ölümüne neden olan Purpora adlı bir hastalığa yakalandı.

Henry Murger, sık sık borç içindeydi, sağlığı hiç iyi olmadı ve Ocak 1861'de ciddi bir şekilde hastalandı. 28 Ocak 1861 tarihinde Paris, Fransa’da bir hastanede 39 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1847-1849 - Scènes de la vie de bohème
1851 - Scènes de la vie de jeunesse
1851 - Le Pays latin
1853 - Teklif ve teklif önerisi
1854 - Scènes de campagne
1854 - Le Roman de les femmes'i kızdırır
1854 - Ballades ve Fantaisies
1854 - Les Buveurs d'eau
1855 - Le Dessous du panier
1856 - Le Dernier rendez-vous
1856 - Les Nuits d'hiver
1857 - Les Vacances de Camille
1860 - Le Sabot rouge
1860 - Madam Olympe

İngilizce çeviri :
1888 - Latin Mahallesi'nin Bohemyalıları
1923 - Kış Geceleri


Kaynak:Biyografi.info

Henry Murger için yapılan aramalar

Henry Murger, Henry Murger biyografi, Henry Murger hayatı, Henry Murger özgeçmişi, Henry Murger hakkında, Henry Murger doğum yeri, Henry Murger fotoğraf, Henry Murger video, Henry Murger resim, Henry Murger kimdir?, Henry Murger kaç yaşında?, Henry Murger nereli, Henry Murger memleketi